Jedynie prawda jest ciekawa

Koptowie intronizowali swego nowego patriarchę

18.11.2012

Chrześcijanie w Egipcie - Koptowie - żyją na "tykającej bombie": otacza ich ocean muzułmanów. Właśnie wybrali swoje patriarchę, ale wielu z Koptów coraz częściej wybiera bezpieczeństwo na emigracji.

Biskup Tawadros II został uroczyście intronizowany w katedrze św. Marka Ewangelisty w Kairze na duchowego zwierzchnika egipskich Koptów. Ta egipska mniejszość religijna stanowi ok. 10 procent ludności 80-milionowego państwa leżącego u ujścia Nilu.

Nowy patriarcha zastąpi Szenudę III zmarłego w marcu w wieku 88 lat. Kierował on Kościołem koptyjskim od 1971 roku. Cieszył się popularnością i uznaniem wśród wielu chrześcijan, także spoza Kościoła koptyjskiego, oraz wśród wielu muzułmanów.

Przed "papieżem" Koptów stoi bardzo poważne zadanie i wiele pracy. Po "arabskiej wiośnie", która w Egipcie zdmuchnęła świecką władzę Hosniego Mubaraka do głosu doszło Bractwo Muzułmańskie, bardzo radykalne ugrupowanie islamskie, które zaczęło nadawać ton życiu religijnemu, politycznemu i społecznemu w Egipcie. Prezydentem tego kraju został Mohamed Mursi - działacz Bractwa Muzułmańskiego.

Koptowie, którzy w Egipcie byli przed podbojem arabskim, gdyż są potomkami rdzennych mieszkańców państwa faraonów, znaleźli się w bardzo dużym niebezpieczeństwie na początku września tego roku, gdy w Internecie opublikowany został film obrażający muzułmanów i Islam. Okazało się, że jego twórcą jest Kopt mieszkający na stałe w USA. Muzułmańska większość w Egipcie zaczęła żądać ukarania winnych. Prokuratura postawiła w stan oskarżenia siedmiu mieszkających w Kalifornii twórców filmu.

Koptowie wiedząc, że znaleźli się w niebezpieczeństwie zorganizowali masową demonstrację potępiającą film. Jednak radykalni muzułmanie wciąż grożą swoim chrześcijańskim sąsiadom śmiercią.

Rozpoczęły się ucieczki Koptów z Egiptu, głównie do Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Są tam witani z otwartymi ramionami, gdyż są to najczęściej bardzo wykształceni ludzie, którzy w swojej ojczyźnie - Egipcie - stanowią elitę intelektualną i naukową. 

Slaw/ PAP

[FOTO: PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook