Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Konwencja PiS w Katowicach

02.07.2015

Tezy programowe zbliżającej się kampanii wyborczej oraz „drużyna ekspertów” zostaną zaprezentowane podczas trzydniowej konwencji PiS w Katowicach. Odbędzie się ona pod hasłem „Myśląc: Polska”.

Eksperci i politycy PiS przedstawią pomysły na zmiany w partyjnym programie; będzie też zaprezentowane zaplecze polityczno-eksperckie kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło.

Radykalne ograniczenie liczby nowych przepisów, reindustralizacja kraju, łączenie ministerstw, likwidacja części agencji rządowych, uszczelnienie systemu podatkowego, opodatkowanie banków i hipermarketów, podniesienie kwoty wolnej od podatku, specjalne programy: inwestycyjny i mieszkaniowy, a także Kodeks Praworządności Podatkowej i Karta Drobnego Przedsiębiorcy - to niektóre z propozycji, które, według informatorów PAP w PiS, przedstawią eksperci w ciągu trzech dni.

PAP poznała też skład zaplecza eksperckiego Beaty Szydło, tzw. "drużyny ekspertów".

Znajdą się w nim m.in.: posłowie PiS Paweł Szałamacha, Piotr Naimski, europosłowie Zbigniew Kuźmiuk, Janusz Wojciechowski, b. europoseł PiS Konrad Szymański, ekspert od podatków Paweł Gruza, b. szef KNF Stanisław Kluza, b. prezes UKE Anna Streżyńska, europoseł, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Paweł Soloch (od 2005 do 2007 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, ekspert Instytutu Sobieskiego), ekspert od spraw międzynarodowych i obronności dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski, dr hab. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi Konrad Raczkowski, prof. Ewa Leś z Uniwersytetu Warszawskiego, która zajmuje się polityką rodzinną oraz polityką pomocy i integracji społecznej.

Hasłem konwencji będzie - "Myśląc: Polska". Mają ją otworzyć w piątek po południu przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina.

W dniach 3-5 lipca zaplanowano 13 paneli głównych (poświęconych m.in. gospodarce, kulturze, edukacji, polityce społecznej, podatkom, wsi i sprawom zagranicznym) oraz 36 paneli specjalistycznych. Główny nacisk będzie położony na tematy gospodarcze - zapowiedział w rozmowie z PAP kierujący pracami Rady Programowej PiS prof. Piotr Gliński. Jak poinformował, w całej konwencji weźmie udział kilkuset ekspertów spoza partii.

W sobotę główne wystąpienia programowe wygłoszą wiceprezes PiS i kandydatka partii na premiera Beata Szydło, a także prof. Gliński. Finałem imprezy będzie niedzielna prezentacja "drużyny ekspertów". Będzie to około 150 osób. - Zaplanowane jest wspólne zdjęcie pamiątkowe. Wcześniej eksperci będą zaprezentowani w trakcie trzech dni konwencji. Większość prelegentów paneli głównych znajdzie się w "drużynie" - powiedział PAP Gliński.

Podczas konwencji zaprezentowane będą też tezy programowe, odbędzie się dyskusja nad zgłoszonymi przez ekspertów pomysłami. Z wszystkich tez głównych wystąpień powstanie streszczenie w formie broszury. Sam program PiS z 2014 roku ma być zmieniony podczas najbliższego kongresu, jeszcze przed wyborami.

"To będzie propozycja dyskusji, co jest w Polsce w tej chwili najważniejsze, o programie PiS i zjednoczonej prawicy. Będzie wielu ekspertów, wiele dobrych pomysłów, paneli, bardzo ciekawie zapowiadająca się dyskusja" - zapowiedziała w czwartek Beata Szydło.

"Jesteśmy jedyną partią, która ma kompleksowy program i go zmieniamy, bo zmienia się w Polsce wiele spraw gospodarczych i społecznych. Stąd aktualizacja programu. Mamy również nowych ekspertów, którzy z nami współpracują" - powiedział PAP rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

Zapowiedział, że ważnym wydarzeniem konwencji będzie sobotnie wystąpienie Beaty Szydło. - Będzie ono bardzo istotne. Precyzyjnie wskażemy, skąd wziąć pieniądze na realizację pomysłów naprawy Polski. Nasze sztandarowe propozycje będą przedstawione, będzie przedstawiony ich koszt i pomysły, skąd wziąć na nie pieniądze - podkreślił rzecznik PiS.

- Źródeł finansowania będziemy szukali w miliardach, które są wyprowadzane za granicę i wielkich firmach, które nie płacą podatków, w uszczelnianiu systemu podatkowego - mówił Mastalerek.

Z kolei prof. Piotr Gliński zapowiedział, że zostanie przedstawiony program inwestycyjny, program mieszkaniowy oraz wskazane źródła finansowania rozwoju. - Oczywiście poruszymy kwestie polityki społecznej, odbudowy państwa i demokracji, obywatelskiej wolności, Kodeks Praworządności Podatkowej, Kartę Drobnego Przedsiębiorcy - wymieniał prof. Gliński.

Jak zaznaczył, propozycje ekspertów zawarte w głównych panelach "to w 99 procentach przyszły program PiS". - To będzie podstawa, razem z zeszłorocznym programem PiS do sformułowaniu nowej wersji programu za dwa miesiące - podkreślił Gliński.

Dyskusja odbędzie się m.in. nad częścią programu PiS, w której zapowiedziano wprowadzenie trzeciej stawki w podatku PIT – 39 proc. od dochodów powyżej 300 tys. zł rocznie. Podatnik inwestujący i tworzący nowe miejsca pracy mógłby jej uniknąć, odliczając kwotę wydatków inwestycyjnych od podstawy opodatkowania.

- Skłaniam się ku temu, żeby dodatkowej stawki nie wprowadzać. Uważam, że można stosować inne mechanizmy, które w systemie podatkowym mogą być korzystne i dla inwestorów i dla przedsiębiorców, również dla osób prywatnych. Trzeba iść w kierunku, żeby wprowadzać rozwiązania podatkowe, które będą pozwalały w Polsce inwestować i rozwijać się firmom - podkreśliła w czwartek Szydło.

Na niedzielę zaplanowany jest wykład Erica Maskina - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2007 r. Został wyróżniony za prace nad teorią określoną jako "mechanism design theory". Teoria jest stosowana w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych.

PAP/mmil

[Fot. Facebook Beaty Szydło]

 

Warto poczytać

 1. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 2. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 3. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 4. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 5. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 6. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 7. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 8. weapon-424772stef 15.05.2017

  Im więcej przemocy w szkole, tym słabsze wyniki w nauce mają uczniowie - raport PISA

  W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook