Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejne pokolenie młodych emigrantów

13.11.2012

Wśród Polaków nie maleje zainteresowanie emigracją zarobkową. Zwłaszcza młodzi ludzie "siedzą na walizkach".

Według CBOS ponad jedna trzecia pytanych (36 proc.) w wieku 18-24 lat zamierza starać się o pracę za granicą lub już podejmuje takie starania, a co dziesiąty badany deklaruje, że w ostatniej dekadzie był zatrudniony za granicą.

„Zainteresowanie zatrudnieniem za granicą wyraża jedna piąta dorosłych Polaków. Połowa z nich podjęła już lub zamierza podjąć realne starania o uzyskanie takiej pracy

- napisano w komentarzu Centrum Badania Opinii Społecznej do badania na temat migracji zarobkowej Polaków.

Zainteresowanie najmłodszych respondentów pracą poza Polską nie słabnie i jest zdecydowanie większe niż wśród starszych osób. Zgodnie z badaniami 15 proc. Polaków w wieku 18-24 lat przyjęłoby lub rozważyłoby ofertę pracy za granicą, gdyby ją otrzymało.

"Szczególnie duże zainteresowanie podjęciem pracy za granicą wyrażają uczniowie i studenci. Prawie dwie piąte z nich (38 proc.) planuje w przyszłości podjęcie pracy poza Polską (albo już się o to

stara), a 18 proc. - przyjęłoby propozycję pracy za granicą, choć nie zamierza o to zabiegać" - podała sondażownia.

Zdaniem autorów raportu migracje zarobkowe były w ostatnich latach, szczególnie po wejściu Polski do UE, na tyle częste, że można powiedzieć, iż dla młodych (mających od 25 do 34 lat) praca za granicą stała się doświadczeniem pokoleniowym.

"Dane dotyczące odsetka gospodarstw domowych, z których ktoś pracuje obecnie za granicą, mogą wskazywać, że w ostatnim roku przybyło osób, które zdecydowały się na powrót do kraju" - zaznaczono.

CBOS szacuje, że w ostatnich dziesięciu latach pracowało za granicą około 3 mln 300 tys. Polaków, a liczba osób, które już po przystąpieniu Polski do UE wyjechały do pracy za granicę sięga ok. 2 mln 400 tys.

Wyniki badań pokazują, że głównym czynnikiem determinującym migracje zarobkowe jest wiek, a wyjazdy do pracy za granicę to domena młodych - w ostatnich dziesięciu latach poza Polską pracował co czwarty badany w wieku od 25 do 34 lat.

"Najpopularniejszym celem wyjazdów zarobkowych Polaków są Niemcy. Zatrudnienie znalazła tam więcej niż jedna trzecia respondentów, którzy w ostatniej dekadzie pracowali (lub pracują obecnie) za

granicą (36 proc.). Drugim najważniejszym kierunkiem migracji zarobkowych Polaków jest Wielka Brytania, gdzie w ostatnim dziesięcioleciu pracowała więcej niż co piąta osoba zarobkująca za

granicą (21 proc.)" - napisano.

Według CBOS w ostatniej dekadzie stosunkowo dużo osób podejmowało też pracę w Holandii (12 proc.), Norwegii (8 proc.), Stanach Zjednoczonych (8 proc.), we Włoszech (7 proc.), a także we Francji (6 proc.).

PAP/ Slaw

[FOTO: sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook