Jedynie prawda jest ciekawa

Jemy coraz więcej soli

16.03.2014

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że Polacy spożywają dziennie dwa razy więcej soli od normy, która wynosi 5 gramów na dobę. Co to oznacza, dla naszych organizmów?

Sól nazywana jest „białą śmiercią”, a pomimo tego Polacy dodają ją do prawie wszystkich możliwych potraw. Ba – dodajemy sól nawet do świeżych warzyw oraz na kanapki.

Sól bardzo szkodzi naszemu zdrowiu. Negatywnie wpływa na błonę śluzową żołądka, doprowadzając do jej uszkodzenia, co w dalszej kolejności może prowadzić do choroby nowotworowej.

Dodatkowo „biała śmierć” podwyższa ciśnienie tętnicze, zwiększa ryzyko chorób serca w tym zawału. Bardzo często doprowadza do udarów mózgu, osteoporozy oraz chorób pęcherza.

„Profesor Iwona Traczyk dodaje, że wiele osób jest nieświadomych, że kupowane gotowe produkty spożywcze, jak chleb, wędliny, sery również zawierają sól i to w dużych ilościach” - czytamy na stronach dziennik.pl.

Warto sprawdzać skład i zawartość soli na opakowaniach kupowanych przez nas produktów. Jeżeli sól znajduje się w pierwszej trójce składników – oznacza to, że w chlebie, mięsie czy pierogach jej jest naprawdę dużo.

W wielu krajach w tym w Polsce obchodzony jest Światowy Tydzień Walki z Nadmiarem Soli.

IAR, dziennik, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook