Jedynie prawda jest ciekawa

Japończycy nie przepadają za Chińczykami. I wzajemnie

10.09.2014

Aż 93 proc. Japończyków ma złe zdanie na temat Państwa Środka, a blisko 87 proc. Chińczyków myśli to samo o Kraju Kwitnącej Wiśni. Ten rekordowy poziom negatywnych nastrojów jest związany głównie ze wzrostem napięcia wokół sporów terytorialnych - wynika z sondażu.

Ponad połowa Chińczyków przewiduje nawet możliwość konfliktu zbrojnego z Japonią - wynika z ankiety przeprowadzonej przez niezależną japońską grupę badawczą Genron NPO i chiński państwowy dziennik "China Daily". Dla porównania w Japonii myśli tak jedynie 29 proc. badanych.

W porównaniu z rokiem poprzednim postrzeganie przez Japończyków większego sąsiada jest bardziej negatywne (wzrosło o 3 pkt proc.) i rekordowo złe od 2005 roku, kiedy zaczęto przeprowadzać takie badania.

Jako powód Japończycy wymieniają "hegemoniczną postawę" Chin, w tym działania oceniane jako "niezgodne z prawem międzynarodowym". Chęć wykorzystania zasobów naturalnych i energetycznych jest również wytykana Chińczykom - wskazuje sondaż.

Z kolei postrzeganie Japonii przez Chińczyków nieznacznie polepszyło się. W ubiegłym roku złego zdania o Japonii było blisko 93 proc. Chińczyków, czyli o 6 pkt proc. więcej niż w tym roku.

Jako główny problem ankietowani Chińczycy wymieniają nacjonalizację przez Japonię we wrześniu 2012 roku trzech wysp należących do niewielkiego bezludnego archipelagu Senkaku (chiń. Diaoyu). Wyspy, które obecnie kontrolowane są przez Japonię, pozostają przedmiotem sporu między Chinami, Japonią a Tajwanem.

Inny powód niekorzystnego postrzegania Japonii przez Chińczyków to polityka historyczna; Japonia ma trudności z przyznaniem się do okrucieństw dokonywanych przez japońskich żołnierzy podczas ostatniej wojny światowej - wskazano w sondażu.

Jednak - jak zastrzeżono - ten ponury obraz nie opiera się na konkretnych doświadczeniach, gdyż bezpośrednie kontakty między obywatelami obu państw są niezwykle słabe. Tylko 14 proc. ankietowanych Japończyków odwiedziło Chiny, a jeszcze mniej, bo 6,4 proc. Chińczyków, było w Japonii.

Poza tym większość opinii na temat sąsiada Chińczycy i Japończycy wyrabiają sobie na podstawie informacji podawanych w mediach w ich własnych krajach.

Większość respondentów w obu krajach (70-80 proc.) uważa wszelako, że sytuacja ta jest nie do zaakceptowania i że trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie.

"China Daily" ocenia sondaż jako "niepokojący" i wzywa przywódców Japonii i Chin, aby jak najszybciej się spotkali. Na koniec dodaje jednak, że "piłka jest po stronie Japonii".

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook