Jedynie prawda jest ciekawa

Jaki jest stan naszych kont w ZUS?

28.06.2013

Już w poniedziałek ZUS rozpocznie akcję wysyłki listów do ubezpieczonych, w których znajdzie się informacja o stanie naszych kont emerytalnych. Blisko 19 mln Polaków, po dówch latach dowie się ile odłożyła na emeryturę.

W informacji znajdą się dane o wysokości: zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, składek na ubezpieczenie emerytalne w wysokości nominalnej w podziale na miesiące (za rok 2011 i 2012), składek zaewidencjonowanych na subkoncie, zwaloryzowanych składek na subkoncie, hipotetycznej emerytury, składek na OFE. Dzięki informacji ZUS o stanie konta ubezpieczeni mogą się też upewnić, czy pracodawca odprowadza należne składki.

Informacje były wysyłane do przyszłych emerytów przez ZUS corocznie, z dwuletnią przerwą (ostatnia dotyczyła roku 2010). Jak tłumaczy ZUS, przerwa wynikała ze zmiany przepisów o OFE, zgodnie z którymi w ZUS-ie powstały specjalne subkonta ubezpieczonych. Dopiero w tym roku można podać dane na ich temat za pełen rok kalendarzowy, a do przekazywania takich właśnie danych zobowiązany jest ZUS. Informacja, którą teraz otrzymają ubezpieczeni, będzie dotyczyła lat 2011 i 2012.

Teraz - jak zapewnia Zakład - informacja wraca w nowej, bardziej czytelnej formie wraz z wkładką edukacyjną informującą o najważniejszych elementach obecnego systemu emerytalnego.

ZUS poinformuje też ubezpieczonych, że wszystkie dane, które otrzymali w formie papierowej dostępne są także online na Platformie Usług Elektronicznych (pue.zus.pl), "do której wgląd jest całkowicie bezpłatny i w pełni bezpieczny".

"Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, mają Państwo bezpieczny dostęp do swoich danych zgromadzonych w ZUS oraz innych usług świadczonych przez Zakład drogą elektroniczną, takich jak składanie wniosków czy rezerwacja wizyty w placówce ZUS" - przekonuje w liście do ubezpieczonych dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek ZUS Ewa Kosowska.

Zakład przypomina też wszystkim, którzy pracowali przed 1 stycznia 1999 r. i jeszcze nie złożyli wniosku o naliczenie kapitału początkowego, że należy to uczynić. "Wraz z upływem czasu będzie coraz trudniej uzyskać wymagane dokumenty od swoich poprzednich pracodawców" - podkreśla ZUS.

W przypadku wątpliwości czy niejasności co do danych zawartych w informacji możemy zadzwonić na numer infolinii ZUS: 801 400 987 (dla tel. stacjonarnych) oraz 22 560 16 00 (także dla tel. komórkowych). Ubezpieczeni mogą się też w tej sprawie kontaktować z Zakładem poprzez stronę internetową www.mojaskladka.zus.pl oraz w każdej placówce.

PAP, lz

[fot:  

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook