Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jak żyć w upale

20.08.2012

W upalne dni jedzmy lekkostrawne posiłki, pijmy dużo wody i unikajmy alkoholu. Nie żałujmy czasu, żeby przed jazdą przewietrzyć samochód i starajmy się częściej odpoczywać - radzą eksperci.

Zdaniem specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w czasie upałów osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny jak najczęściej pozostawać w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne może się okazać noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń, np. sklepów. Pomóc mogą także regularne chłodne kąpiele lub prysznic.

Zakupy najlepiej wtedy robić wcześnie rano lub wieczorem. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się regularnie chłodzić, robić częste przerwy w pracy i unikać zbędnego wysiłku.

"Temperatura optymalna dla naszego organizmu to 20-24 stopnie Celsjusza" - powiedział PAP dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Jak z pozbywaniem się nadmiernego ciepła radzi sobie ciało? "Nasz organizm nie dysponuje innymi możliwościami oddawania ciepła, niż drogą parowania. Dlatego trzeba pić dużo płynów" – mówił naukowiec. Jego zdaniem najlepsza jest woda mineralna; może być lekko osolona.  

Z kolei potrawy powinny być lekkostrawne. Najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. W gorące dni należy unikać alkoholu. "Picie alkoholu w czasie upałów jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu" - przestrzegają specjaliści z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Dlatego konsumpcja piwa - reklamowanego często jako napój orzeźwiający - wcale nie jest dobrym pomysłem podczas gorących dni.

Ryzykowne może okazać się wsiadanie do nagrzanego w słońcu samochodu. Wewnątrz temperatura sięgać może wtedy nawet 60-80 st. C. Dlatego zanim się wsiądziemy do auta, należy  samochód przewietrzyć i obniżyć w nim temperaturę. Eksperci zaznaczają zarazem, że używając w aucie klimatyzacji, nie należy przesadzać z jego chłodzeniem.

Z kolei w domach - jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku - okna od słonecznej strony powinny być w dzień zasłonięte i zamknięte. Otwierać je należy za to w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza.

Uważać w upały powinny również osoby uprawiające sport. W trakcie ćwiczeń warto co 20 minut  wypić około 200 ml płynów, a po ich zakończeniu całkowicie ugasić pragnienie. Jeśli wysiłek nie przekracza jednej godziny, wystarczy, że będziemy popijać wodę. Dłuższe uprawianie sportu wymaga sięgnięcia po specjalne napoje orzeźwiające i wzmacniające.

Zgodnie z zaleceniami kardiologów, osoby, które odczuwają duszności, bóle w klatce piersiowej, kołatanie lub nierówne bicie serca, albo mają mroczki przed oczami, powinny zgłosić się do lekarza.

O ostrożność w trakcie upałów apeluje policja. Od początku czerwca w całym kraju utonęło już 305 osób; tylko w miniony weekend 14 - wynika z danych KGP. Policja apeluje do osób wypoczywających nad wodą o ostrożność, rozwagę i korzystanie ze strzeżonych kąpielisk.

"Przed nami kolejny upalny tydzień. Jeśli wypoczywamy nad wodą bądźmy ostrożni, rozważni, korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk i nie przeceniajmy swoich możliwości" - zaapelował w rozmowie z PAP Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku sierpnia utonęło już 57 osób; niechlubne rekordy padły 5 sierpnia - wtedy utonęło 10 osób, a w ubiegłą niedzielę - 8. Jak dotąd najtragiczniejszym miesiącem był lipiec - utonęły wówczas 164 osoby.

Jak podkreślają policjanci najczęściej do utonięć dochodzi w małych zbiornikach  wodnych - np. gliniankach, stawach, oraz w niestrzeżonych miejscach. Częstymi przyczynami tych tragedii jest nadmierna ufność w swoje możliwości i alkohol.  

"Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli wypoczywamy nad morzem, jeziorem, rzeką i pijemy alkohol, nie wchodźmy do wody. Nie zapominajmy o możliwości szoku termicznego; nie kąpmy się zaraz po opalaniu na słońcu, a do wody wchodźmy stopniowo" - podkreślił Hajdas.

Policja przypomina i apeluje też, aby nie pozostawiać bez opieki dzieci. "Rozmawiajmy z naszymi pociechami o niebezpieczeństwach związanych z kąpaniem się np. w niestrzeżonych miejscach. Są wakacje i dzieci nie zawsze są pod naszą opieką. Najmłodsze dzieci miejmy zawsze >>na oku<<. Czasem wystarczy kilka sekund aby doszło do tragedii" - przestrzega Hajdas.

Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich - apelują policjanci. "Nie zakładajmy pokonywania dużych odległości. Zawsze może dojść do sytuacji, że coś się stanie, zabraknie nam sił, doznamy szoku termicznego" - zaznaczył Hajdas.  

O zasadach bezpieczeństwa powinny pamiętać też osoby korzystające ze sprzętu do pływania - łodzi, kajaków, rowerów wodnych. "Jeśli wypożyczamy taki sprzęt zawsze sprawdzajmy czy nie jest uszkodzony. Zakładajmy kapoki. Bezwzględnie dotyczy to dzieci. Pamiętajmy również, by nie podpływać do osób kąpiących się w wodzie, tak by np. nie uderzyć w nie łodzią czy nie zalać ich wodą" - zaznaczył Hajdas.

Zaapelował też, by skakać "na główkę" jedynie na basenach, w miejscach do tego wyznaczonych.

PAP / ruk

[Fot. PAP / Marcin Bielecki]

Słowa kluczowe:

upał

,

policja

,

alkohol

,

sport

,

klimatyzacja

,

policja

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook