Jedynie prawda jest ciekawa

Jak USA chroni życie nienarodzonych

17.01.2013

Organizacja Amerykanie Zjednoczeni dla Życia sprawdziła, jak w poszczególnych stanach chronione jest życie nienarodzonych. W rankingu najlepszym okazała się Luizjana.

Stan Luizjana drugi rok z rzędu został uznany przez działaczy z organizacji Amerykanie Zjednoczeni dla Życia (AUL) za najlepiej broniący życia nienarodzonych w USA. Oceniając 50 stanów i stołeczny Dystrykt Kolumbii, wpływowa grupa pro-life precyzyjnie określiła, co trzeba zmienić w stanowych prawach, by skutecznie chroniły one najsłabszych.

W Luizjanie, jak zauważono, od dawna wprowadzane są „zdroworozsądkowe ograniczenia aborcji”, chroni się też skutecznie w szpitalach prawo do korzystania z klauzuli sumienia. To także jeden z nielicznych stanów, w którym wprowadzono „wyraziste” uregulowania dotyczące niszczenia podczas eksperymentów naukowych ludzkich embrionów.

W dziesiątce najlepszych stanów broniących życia, oprócz Luizjany, znalazły się: Oklahoma, Pensylwania, Arkansas, Arizona, Nebraska, Indiana, Missouri, Georgia i Wirginia.

Wśród stanów, które osiągnęły w minionym roku największe sukcesy legislacyjne w dziedzinie ochrony życia (kategoria „all star”) są: Arizona, Georgia, New Hampshire, Wirginia i Karolina Południowa. W Arizonie przegłosowano ustawę zakazującą zabijania dzieci od 20. tygodnia ciąży ze względu na odczuwany przez nie ból i zdrowie matki, wprowadzono skuteczne regulacje dla klinik aborcyjnych, ograniczono stosowanie środków wczesnoporonnych, wprowadzono obowiązek przeprowadzenia badania USG, a kobiety mają prawo do informacji o hospicjach prenatalnych.

Wśród 10 najgorszych pod względem ochrony życia stanów USA są: Waszyngton, Kalifornia, Nowy Jork, Vermont, New Jersey, Connecticut, Oregon, Maryland, Hawaje i Montana. Większość z tych „stanów hańby” wykracza znacznie poza federalne regulacje, wprowadzając proaborcyjne prawa na swym trenie.

Stan Waszyngton znalazł się na czele niesławnego rankingu czwarty rok z rzędu. AUL obwinia tamtejsze ustawodawstwo za brak jasnych regulacji dotyczących praw wymaganych do wykonywania aborcji. Obrońcy życia przypominają, że pozwala się tam także lekarzom na uczestniczenie w tzw. wspomaganych samobójstwach, dopuszczając do „wykorzystania tych, którzy stoją w obliczu końca swego życia”.

W 2012 r. wprowadzono w USA w sumie 60 praw broniących życia. 19 z nich było wzorowanych na schematach legislacyjnych zaoferowanych przez prawniczych ekspertów z AUL.

svit, KAI

[Fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook