Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jak przetrwać kaca?

31.12.2013

Mimo, że teoretycznie łatwo uniknąć kaca pijąc z umiarem, na początku tego roku znów będzie on problemem tysięcy, jeśli nie milionów Polaków.

Typowe objawy picia niezgodnie z możliwościami własnego organizmu to pojawiające się nazajutrz ból głowy, mdłości, wrażliwość na światło i hałas, odwodnienie oraz ogólne zmęczenie. Tolerancja na alkohol to sprawa bardzo indywidulana. Zależy od płci (kobietom szkodzi bardziej, mają przeciętnie więcej tkanki tłuszczowej i mniej wydolną wątrobę), genów, stanu wątroby, stanu zdrowia, stylu picia, przyjmowanych leków (wiele leków jest szkodliwych w połączeniu z alkoholem), spożytych pokarmów (tłuszcze spowalniają wchłanianie alkoholu, ale obciążają wątrobę i trzustkę). Kacowi sprzyja między innymi mieszanie alkoholi oraz palenie (toksyny z papierosów obciążają wątrobę).

Przyczynom kaca oraz sposobom na jego leczenie poświęcone są liczne fachowe dzieła (na przykład "Jak leczyć kaca, czyli syndrom dnia poprzedniego" Katarzyny Wrotek albo "Przepisy na kaca" Hanny Szymanderskiej, na których oparte są poniższe metody.

Główne przyczyny kaca to odwodnienie, zatrucie i brak snu, zatem aby minął, trzeba się nawodnić, odtruć i odespać.

Do nawadniania dobra jest woda mineralna lub soki warzywne, na przykład pomidorowy albo z kiszonej kapusty. Soki te neutralizują nadmiar kwasów i oprócz wody dostarczają organizmowi składników mineralnych, zwłaszcza potasu (pod wpływem alkoholu organizm wydala dużo potasu, może też tracić go podczas wymiotów). Dużo potasu dostarczają banany. Polecany jest także kwas chlebowy, woda mineralna, kwaśne mleko, kefir czy jogurt. Kawa może pomóc na ból głowy. Warto zjeść porządne śniadanie - na przykład jajecznicę czy kogel-mogel. Węglowodany – choćby miód, winogrona czy posłodzona herbata - są łatwiejsze do przełknięcia i dostarczają energii ciężko pracującej wątrobie. Zupy takie jak żurek czy rosół bywają skuteczne, ale trudno je przyrządzić samemu, będąc w tak niedysponowanym stanie. Przewidujący ugotowali żurek jeszcze przed upojną nocą.

Kto ma dość siły, może pójść na spacer - dotlenienie jest wskazane. Wybitne jednostki mogą nawet pobiegać.

Oczywiście istnieje wiele gotowych preparatów przeciwkacowych, dostępnych w aptekach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Pomagają także środki przeciwbólowe/przeciwzapalne, w rodzaju aspiryny czy ibuprofenu. Leki zawierające paracetamol są mniej wskazane, gdyż podobnie jak alkohol działają szkodliwie na wątrobę.

Metoda "klin klinem" - niewielka dawka alkoholu - pozwala złagodzić kaca, ponieważ ogranicza szczególnie szkodliwy dla organizmu metabolizm metanolu (jego minimalne ilości można znaleźć w wielu napojach alkoholowych). Jednak na dłuższą metę takie "klinowanie" może wejść w nawyk i przyczynić się do uzależnienia.

Jak wynika z prasowych doniesień z lat poprzednich, wiele osób cierpiących z powodu sylwestrowego kaca wzywa karetkę pogotowia, co nie jest dobrym pomysłem. Za to na całym świecie pojawiają się prywatne firmy, oferujące skacowanym kompleksowa obsługę. Jedną z nich jest Hangover Heaven założona przez anestezjologa dr Jasona Burke i działająca w światowej stolicy kaca - Las Vegas. W luksusowym autobusie ofiara nocnego życia ma do dyspozycji skórzane kanapy oraz obszerną i funkcjonalna łazienkę. A wykwalifikowane pielęgniarki podają środki przeciwdziałające nudnościom, preparaty przywracające prawidłową ilość wody w organizmie, witaminy, minerały i inne środki poprawiających ogólne samopoczucie.

Nawet jeśli po jednej z karnawałowych imprez nie będzie męczył nas kac, nie znaczy to, że będziemy w szczytowej formie. Zatem ostrożnie na przykład z jazdą samochodem. Miedzy innymi dlatego istnieje instytucja "urlopu na żądanie" - dzięki niemu udało się zapewne uniknąć wielu wypadków przy pracy i w drodze do niej.

Autorzy anglojęzycznych książek na tematy popularnomedyczne wspominają o dializie, jako o wyjątkowo skutecznej metodzie leczenia kaca, jednak podłączanie do sztucznej nerki raczej nie jest praktykowane ze względu na koszty, a zwłaszcza kolejkę pacjentów z niewydolnymi nerkami czekających na dializę.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

alkohol metylowy

,

alkohol

,

wódka

,

Nowy Rok

Warto poczytać

 1. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 2. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 3. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 4. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 5. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 6. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

 7. mac-459196960720 15.10.2016

  Cyberprzestępstwo łatwiejsze niż tradycyjne

  Cyberprzestępstwo jest mniej ryzykowne i łatwiej je popełnić niż przestępstwo tradycyjne - mówi PAP Nigel Inkster, były dyrektor w brytyjskich służbach specjalnych.

 8. architecture-15364901920 14.10.2016

  Eurostat o problemach z wynajmem mieszkań w Polsce

  Według szacunków opartych o dane Eurostatu, ponad dwóch na trzech najemców w Polsce mieszka w zbyt małym lokalu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook