Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jak Polacy na Litwie zdali maturę?

03.07.2013

Opublikowane w Wilnie wyniki egzaminów maturalnych, wskazują, że Polacy gorzej niż Litwini zdali tegoroczny egzamin maturalny z języka litewskiego. W ocenie dyrektora wileńskiej polskiej szkoły Adama Błaszkiewicza, jest to skutek decyzji ujednolicenia tego egzaminu we wszystkich szkołach kraju.

"Dotychczas, każdego roku mieliśmy 5-6 setek, czyli maksymalną ilość punktów - 100. W tym roku nie mamy ani jednej setki. Z 97 maturzystów naszej szkoły, którzy przystąpili do tego egzaminu, siedmiu go nie zdało; dotychczas takie przypadki były bardzo rzadkie" – powiedział dyrektor wileńskiego Gimnazjum Jana Pawła II Adam Błaszkiewicz.

Litewskie Państwowe Centrum Egzaminacyjne poinformowało w środę, że w szkołach mniejszości narodowych, w tym polskich, egzamin z języka litewskiego zdało 88,83 proc. uczniów, którzy do niego przystąpili. W szkołach z litewskim językiem nauczania egzamin zdało 90,19 proc. uczniów. W szkołach litewskich maksymalną ilość punktów otrzymało 1,70 proc. maturzystów, a w szkołach mniejszości narodowych - 0,42 proc.

Wyniki egzaminu są obecnie szczegółowo analizowane, ale - zdaniem dyrektora Błaszkiewicza – jeżeli chodzi o szkoły polskie, gorsze wskaźniki "są skutkiem decyzji ujednolicenia egzaminu w szkołach litewskich i mniejszości narodowych".

Zgodnie z przyjętą w 2011 roku nowelizacją ustawy o oświacie, w tym roku po raz pierwszy wszyscy maturzyści na Litwie składali taki sam egzamin maturalny z języka litewskiego, ale program nauczania w szkołach litewskich i nielitewskich został ujednolicony dopiero przed dwoma laty. W związku z tym uczniowie szkół mniejszości narodowych mieli o ponad 700 godzin mniej języka litewskiego niż ich rówieśnicy w szkołach litewskich.

Uwzględniając różnicę godzin programowych w szkołach litewskich i nielitewskich, minister oświaty Litwy Dainius Pavalkis wydał rozporządzenie, zgodnie z którym tegoroczni maturzyści ze szkół z polskim, rosyjskim i białoruskim językiem nauczania mieli napisać krótsze wypracowanie – minimum 400 słów, zaś w szkołach litewskich - 500. Maturzyści szkół mniejszości narodowych mogli też popełnić więcej błędów - do 27, a w szkołach litewskich - do 13.

Rozporządzenie ministra wywołało jednak niezadowolenie wśród opozycji. Grupa połów – zarówno liberałowie, jak i konserwatyści - zaskarżyli rozporządzenie ministra do sądu. Przed kilkoma tygodniami Naczelny Sąd Administracyjny Litwy orzekł, że decyzja o ustanowieniu ulg jest sprzeczna z konstytucją, gdyż narusza zasadę równości.

Minister Pavalkis występując we wtorek w Sejmie przyznał, że we wszystkich szkołach na Litwie powinien obowiązywać taki sam egzamin z języka litewskiego. Wyraził jednak opinię, że całkowite ujednolicenie egzaminu będzie możliwe dopiero w 2019 roku, gdy całkowicie zostaną ujednolicone także programy nauczania języka litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich.

O tym, jak będzie wyglądał egzamin maturalny z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych w przyszłym roku, decyzja ma zapaść jesienią, po przeanalizowaniu tegorocznych wyników.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

szkolenia

,

matura

Warto poczytać

 1. mid-16a27145 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook