Jedynie prawda jest ciekawa

Jak dobrze wydać unijne pieniądze?

28.04.2014

Oby zawsze nasz kraj miał właśnie takie problemy... Z unijnego budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro. Eksperci radzą na co dobrze wydać te pieniądze.

Podstawą do rozporządzenia tymi pieniędzmi są regionalne programy operacyjne, z których projekty trafiły już do Komisji Europejskiej.

Programy obejmują infrastrukturę, środowisko, inteligentny rozwój, wiedzę i edukację, cyfryzację, pomoc techniczną oraz wsparcie polityki wschodniej.

Zdaniem wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Orłowskiego inwestycje należy oceniać pod kątem efektów z których wyniknie głównie korzyść dla mieszkańców Polski.

Inwestycje prorozwojowe mają przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności lokalnych gospodarek – cytuje wiceministra „Portal Samorządowy”.

Dariusza Kacprzyka, prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego uważa, że samorządy muszą wiedzieć czego chcą i muszą wiedzieć czy dany region potrzebuje wsparcia biznesu, czy może turystyki?

„Z takiego punktu widzenia budowa obiektów rekreacyjnych i sportowych może spełniać to fundamentalne kryterium, jeśli jest odpowiedzią na np. potrzeby demograficzne. Użyteczność projektu należy rozważać pod tym kątem – inwestycja użyteczna powinna służyć realizacji wizji rozwoju danej jednostki samorządowej” – mówi Kacprzyk w rozmowie „Portalem Samorządowym”.

Zdaniem ekspertów samorządowcy na których spoczywa podział pieniędzy oraz odpowiedzialność za inwestycje unijne, muszą głównie myśleć o mieszkańcach regionów. Zdaniem prezesa BGK, władze muszą przede wszystkim doprowadzić do społecznej akceptacji projektu.

Prezydent Katowic Piotr Uszok stawia w tym przypadku na nowe miejsca pracy.

„Mam nadzieję, że inwestycje publiczne zachęcą prywatnych inwestorów do włączenia się w proces rozwoju miasta. Każda złotówka wydana na inwestycje publiczne powinna przyczynić się do zainwestowania kilku złotych przez prywatnych inwestorów” - czytamy na portalu.

Portal Samorządowy, lz

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook