Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jak chronić prywatność w sieci?

25.01.2014

Prywatność w cyfrowym świecie to temat polskich obchodów dnia ochrony danych osobowych, który przypada we wtorek. Najwięcej błędów, które powodują utratę prywatności, wynika z naszej nieuwagi - przestrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jak podkreśla pełniący funkcję GIODO dr Wojciech Wiewiórowski, prywatność powinna istnieć nie tylko w świecie realnym, ale także wirtualnym. "Prywatność w cyfrowym świecie również może być zachowana w takich granicach, w jakich byśmy sobie życzyli. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę, co z informacją o nas robią urządzenia i oprogramowanie" - powiedział PAP Wiewiórowski.

"Najwięcej błędów, które powodują utratę prywatności, wynika z naszej nieuwagi" - podkreślił.

Zdaniem GIODO powinniśmy uczyć się, jak chronić swoje bezpieczeństwo w internecie. "Nigdy nie będzie tak, że będziemy bezpieczni w ruchu drogowym, ale jednak będziemy używać samochodów, bo są przydatne. Podobnie jest z korzystaniem z sieci" - zaznaczył.

GIODO sprzeciwia się opinii niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że w dobie internetu prywatność umarła. "Są tacy, którzy uważają, że prywatność jest pomysłem XX wieku, który nigdy wcześniej nie istniał i powinien wraz z XX w. odejść. Takimi samymi nowościami XX w. jak prywatność są np. zakaz niewolnictwa, prawa kobiet, prawo do powszechnego głosowania. Czy to wszytko powinno odejść wraz z XX wiekiem?" - powiedział Wiewiórowski.

Obchodom dnia ochrony danych osobowych będzie towarzyszyć konferencja "Prywatność w cyfrowym świecie" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. We wtorek w tym miejscu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych z zakresu ochrony danych osobowych lub otrzymać publikacje Biura GIODO i materiały edukacyjne.

Konferencja będzie podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy granic personalizacji w świecie Big Data, czyli wielkich zbiorów danych. Analiza tych danych ma charakter automatyczny, programy komputerowe przewidują przyszłe zachowania określonej osoby, na podstawie cech, które przejawia lub może przejawiać.

"Tylko, gdy możemy dowiedzieć się, w jaki sposób to działa, oraz gdy istnieje niezależna kontrola, która jest w stanie sprawdzić za nas, w jaki sposób dotyczące nas dane są przetwarzane, możemy mówić o jakiejkolwiek prywatności" - podkreślił GIODO.

Druga część konferencji będzie dotyczyła aplikacji mobilnych. "Absolutnie nie wiemy, co wiedzą o nas aplikacje zamontowane na naszym telefonie komórkowym, i komu wysyłają te informacje. Szczególnie dotyczy to aplikacji, które są już zainstalowane na nowym aparacie, który kupiliśmy" - uważa GIODO.

Ostatnia sesja będzie dotyczyła edukacji cyfrowej. Jak zwrócił uwagę Wiewiórowski, nie można mówić o umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie, bez wiedzy, gdzie trafia informacja o użytkowniku.

Dzień otwarty GIODO organizowany jest z okazji ósmego Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych ustanowionego na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych, opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Wyłaniany jest przez Sejm na czteroletnią kadencję. Wiewiórowski pełni tę funkcję od sierpnia 2010 r.  

svit, PAP

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook