Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jak chronić prywatność w sieci?

25.01.2014

Prywatność w cyfrowym świecie to temat polskich obchodów dnia ochrony danych osobowych, który przypada we wtorek. Najwięcej błędów, które powodują utratę prywatności, wynika z naszej nieuwagi - przestrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Jak podkreśla pełniący funkcję GIODO dr Wojciech Wiewiórowski, prywatność powinna istnieć nie tylko w świecie realnym, ale także wirtualnym. "Prywatność w cyfrowym świecie również może być zachowana w takich granicach, w jakich byśmy sobie życzyli. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę, co z informacją o nas robią urządzenia i oprogramowanie" - powiedział PAP Wiewiórowski.

"Najwięcej błędów, które powodują utratę prywatności, wynika z naszej nieuwagi" - podkreślił.

Zdaniem GIODO powinniśmy uczyć się, jak chronić swoje bezpieczeństwo w internecie. "Nigdy nie będzie tak, że będziemy bezpieczni w ruchu drogowym, ale jednak będziemy używać samochodów, bo są przydatne. Podobnie jest z korzystaniem z sieci" - zaznaczył.

GIODO sprzeciwia się opinii niektórych ekspertów, którzy twierdzą, że w dobie internetu prywatność umarła. "Są tacy, którzy uważają, że prywatność jest pomysłem XX wieku, który nigdy wcześniej nie istniał i powinien wraz z XX w. odejść. Takimi samymi nowościami XX w. jak prywatność są np. zakaz niewolnictwa, prawa kobiet, prawo do powszechnego głosowania. Czy to wszytko powinno odejść wraz z XX wiekiem?" - powiedział Wiewiórowski.

Obchodom dnia ochrony danych osobowych będzie towarzyszyć konferencja "Prywatność w cyfrowym świecie" w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. We wtorek w tym miejscu będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych z zakresu ochrony danych osobowych lub otrzymać publikacje Biura GIODO i materiały edukacyjne.

Konferencja będzie podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy granic personalizacji w świecie Big Data, czyli wielkich zbiorów danych. Analiza tych danych ma charakter automatyczny, programy komputerowe przewidują przyszłe zachowania określonej osoby, na podstawie cech, które przejawia lub może przejawiać.

"Tylko, gdy możemy dowiedzieć się, w jaki sposób to działa, oraz gdy istnieje niezależna kontrola, która jest w stanie sprawdzić za nas, w jaki sposób dotyczące nas dane są przetwarzane, możemy mówić o jakiejkolwiek prywatności" - podkreślił GIODO.

Druga część konferencji będzie dotyczyła aplikacji mobilnych. "Absolutnie nie wiemy, co wiedzą o nas aplikacje zamontowane na naszym telefonie komórkowym, i komu wysyłają te informacje. Szczególnie dotyczy to aplikacji, które są już zainstalowane na nowym aparacie, który kupiliśmy" - uważa GIODO.

Ostatnia sesja będzie dotyczyła edukacji cyfrowej. Jak zwrócił uwagę Wiewiórowski, nie można mówić o umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie, bez wiedzy, gdzie trafia informacja o użytkowniku.

Dzień otwarty GIODO organizowany jest z okazji ósmego Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych ustanowionego na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych. Konwencja ta jest najstarszym międzynarodowym aktem prawnym, który reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych, opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Wyłaniany jest przez Sejm na czteroletnią kadencję. Wiewiórowski pełni tę funkcję od sierpnia 2010 r.  

svit, PAP

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 2. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 3. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 4. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 5. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 6. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 7. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 8. weapon-424772stef 15.05.2017

  Im więcej przemocy w szkole, tym słabsze wyniki w nauce mają uczniowie - raport PISA

  W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook