Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Jak chronić dziecko przed patologiami?

24.01.2014

Rodzice powinni dbać o jakość spędzonego z dzieckiem czasu, szczególnie że go stale brakuje - mówił psycholog kliniczny i pedagog, Ryszard Izdebski, inaugurując konferencję dla nauczycieli "Ochronić dziecko - działania profilaktyczne rodziny i szkoły".

Spotkanie w Kielcach zorganizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Izdebski, sprawujący funkcję kierownika Zespołu Hospitalizacji Domowej Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że rodzice tłumaczą słabe kontakty z dzieckiem, nieustannym brakiem czasu.

- Nie o to chodzi, by spędzić z dzieckiem całą dobę, minuta po minucie, ale o jakość tych ułamków sekund, w jakich się spotykamy. Część rodziców nie docenia, że ten ułamek może być znaczący nie dziś, ale za jakiś czas. Wówczas, w sytuacji krytycznej dziecko odwoła się do usłyszanego wcześniej sformułowania swojego rodzica - podkreślił.

Według psychologa przemoc wobec najmłodszych nie polega tylko na biciu czy wykorzystywaniu seksualnym. - To pewnego rodzaju zaniedbanie wychowania w podstawowym zakresie, jakim jest umiejętność nawiązania kontaktu wzrokowego z drugim człowiekiem - powiedział Izdebski.

- Siedzimy w domach na wprost telewizorów, monitorów. Dziecko nie uczy się mimiki, grymasowania, interpunktowania, słuchając mamy czytającej bajkę. Dziecko wówczas wiedziało, że ta opowieść musi być za każdym razem identycznie przekazana, bo musiało się utwierdzić w przekonaniu, że na pewne przyjdzie dobre zakończenie. Dzięki temu dziecko uczyło się współpracy z mamą, cierpliwości, interagowania - zauważył.

Izdebski mówił też o pracy terapeutów, nauczycieli i wychowawców z dziećmi, które znalazły się w sytuacjach kryzysowych. - Domyślanie się intencji drugiego człowieka może nas doprowadzić na manowce, ale zarazem próba niedomyślania się, tego co dziecko próbuje nam przekazać, np. przez rysunek, może być przewlekłą krzywdą drugiego człowieka - podkreślił psycholog.

Jak mówił Izdebski, terapeuta, by móc pomagać innym, musi przede wszystkim lubić siebie i mieć świadomość swoich defektów - aby nie być agresywnym w stosunku do innych osób. W drugiej kolejności - musi lubić innych ludzi. - A po trzecie trzeba być heroicznym. Tam, gdzie mamy do czynienia z traumą, dla krzywdzonego dziecka jesteśmy często jedynymi osobami, które za nim stoją - podsumował.

W konferencji na Wydziale Pedagogicznymi i Artystycznym UJK poświęconej przyczynom, skutkom oraz profilaktyce patologii wychowawczych wśród dzieci i młodzieży uczestniczyło niemal 300 świętokrzyskich nauczycieli, pedagogów i wychowawców.

Przygotowano dla nich warsztaty i seminaria, dotyczące m.in. problemu depresji i samookaleczeń dzieci i młodzieży, zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z komputera i internetu, seksualizacji młodych ludzi, edukacji w zakresie profilaktyki wirusa HIV oraz specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych.

Jak powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jacek Wołowiec, przedsięwzięcie wpisuje się w jeden z priorytetów polityki oświatowej, ustalonej przez resort edukacji na rok szkolny 2013/2014, czyli działania szkoły na rzecz zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa uczniów.


Greg/PAP
[fot. sxc.hu]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

  1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

    GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

    Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

  2. protest-4646161280 25.05.2017

    CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

    Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

  3. economy-2245121stef 24.05.2017

    W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

    Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

  4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

    Rekordowe oceny polskiej gospodarki

    Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

  5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

    Miliony uchodźców w 2016 r.

    "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

  6. student-849822960720 20.05.2017

    Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

    - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

  7. gielda-rfdersd 19.05.2017

    Spada liczba giełdowych dłużników

    Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

  8. pieniadze-edswe 18.05.2017

    Długi alimentacyjne Polaków rosną

    Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook