Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Islamizacja polityki w Afryce Północnej

24.10.2011

Wygrana ugrupowania islamistycznego Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia) w wyborach do konstytuanty w Tunezji świadczy o islamizacji życia politycznego w Afryce Północnej - powiedział PAP w poniedziałek arabista z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Marek Dziekan.

Zwycięstwo an-Nahdy świadczy o tym, że w krajach Afryki Północnej następuje proces, który można nazwać islamizacją życia politycznego - powiedział Dziekan.

Zdaniem eksperta wygrana ta była oczekiwana. Po upadku prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego nastąpiło całkowite rozdrobnienie życia politycznego, czego się zresztą początkowo nie spodziewano. Powstało wiele dziesiątek partyjek o charakterze rodowo-plemiennym, które oczywiście nie miały szans na zdobycie większej ilości głosów, natomiast partia an-Nahda jako ugrupowanie opozycyjne już w czasach el-Abidina jest znane od wielu lat - podkreślił.

Jak zaznaczył prof. Dziekan, an-Nahda jest bardzo umiarkowaną partią muzułmańską. W żadnym wypadku nie określiłbym jej jako fundamentalistyczna. (...) Nie chodzi tutaj o jakieś ostre ograniczenia o charakterze muzułmańskim - podkreślił Dziekan, powołując się na wywiady z szefem tej partii Raszidem Ghannuszim oraz jego teksty programowe.

To, czy po wyborach nastąpi stabilizacja sytuacji politycznej w Tunezji, zależy według Dziekana od tego, jak zachowają się partie z drugiej strony barykady politycznej, wśród których są m.in.: ugrupowania socjalistyczne, robotnicze i świeckie. Zważywszy, że an-Nahda raczej nie zdobędzie większości miejsc w konstytuancie, rozmowy z koalicjantami będą bowiem konieczne - zauważył.

Już słyszałem głosy, że niektóre ugrupowania w żadnym wypadku nie wyobrażają sobie koalicji z partią an-Nahda - powiedział Dziekan. - Należy mieć nadzieję, że nastąpi stabilizacja, natomiast będzie to wymagało wielkiego wysiłku ze strony być może nawet kilkunastu sił politycznych, które znajdą się w konstytuancie.

Dziekan podkreślił, że wygrana partii an-Nahda wpisuje się w szerszy trend polityczny, gdyż przewiduje się, że także w wyborach w Egipcie, które mają rozpocząć się w listopadzie, wygra ugrupowanie islamskie, Stowarzyszenie Braci Muzułmanów (potocznie Bractwo Muzułmańskie). W Libii też słyszy się o islamizacji życia politycznego - zaznaczył.

Tak naprawdę te ugrupowania zawsze były bardzo silne, tylko duszone przez siły rządzące wspierane przez Zachód. W tej chwili (te państwa) po prostu szukają swojej własnej drogi i znajdą ją w islamie, co mnie osobiście nie dziwi. Jest to nie tylko religia, ale też ideologia, która stanowi niezwykle istotne i silne spoiwo społeczne na Bliskim Wschodzie - powiedział ekspert.

Uważa on, że należało się wcześniej czy później spodziewać, że ideologia islamska zdobędzie w regionie duże poparcie, tak jak to jest chociażby w Turcji. Zaznaczył przy tym, że takie ugrupowania jak an-Nahda wzorują się na rządzącej obecnie w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Te ugrupowania w większości nie są antyzachodnie. W ich programie nie ma walki z Zachodem. Jest utrzymanie własnej tożsamości. Wiadomo, że Zachód się boi cudzej tożsamości, więc może nastąpić przerażenie ze strony Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale mam nadzieję, że nie pójdzie za tym jakakolwiek ingerencja - powiedział prof. Dziekan.

Musimy przede wszystkim zachować spokój i przyjąć demokratyczny wybór tamtych społeczeństw. (...) Trzeba się pogodzić z tym, że wyborcy w krajach arabskich wybierają tego, kogo chcą, a nie tego, kogo my chcemy - zaznaczył ekspert.

na zdj. Wielki Meczet Uqba, jeden z najważniejszych meczetów w Tunezji.


PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. studia-dfdsffdsfsf 29.05.2017

  CBOS: wyższe wykształcenie jest masowe

  81 proc. badanych uważa, że kształcenie na wyższych uczelniach w Polsce jest masowe.

 2. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 3. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 4. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 5. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 6. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 7. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 8. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook