Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Islamizacja polityki w Afryce Północnej

24.10.2011

Wygrana ugrupowania islamistycznego Hizb an-Nahda (Partia Odrodzenia) w wyborach do konstytuanty w Tunezji świadczy o islamizacji życia politycznego w Afryce Północnej - powiedział PAP w poniedziałek arabista z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Marek Dziekan.

Zwycięstwo an-Nahdy świadczy o tym, że w krajach Afryki Północnej następuje proces, który można nazwać islamizacją życia politycznego - powiedział Dziekan.

Zdaniem eksperta wygrana ta była oczekiwana. Po upadku prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego nastąpiło całkowite rozdrobnienie życia politycznego, czego się zresztą początkowo nie spodziewano. Powstało wiele dziesiątek partyjek o charakterze rodowo-plemiennym, które oczywiście nie miały szans na zdobycie większej ilości głosów, natomiast partia an-Nahda jako ugrupowanie opozycyjne już w czasach el-Abidina jest znane od wielu lat - podkreślił.

Jak zaznaczył prof. Dziekan, an-Nahda jest bardzo umiarkowaną partią muzułmańską. W żadnym wypadku nie określiłbym jej jako fundamentalistyczna. (...) Nie chodzi tutaj o jakieś ostre ograniczenia o charakterze muzułmańskim - podkreślił Dziekan, powołując się na wywiady z szefem tej partii Raszidem Ghannuszim oraz jego teksty programowe.

To, czy po wyborach nastąpi stabilizacja sytuacji politycznej w Tunezji, zależy według Dziekana od tego, jak zachowają się partie z drugiej strony barykady politycznej, wśród których są m.in.: ugrupowania socjalistyczne, robotnicze i świeckie. Zważywszy, że an-Nahda raczej nie zdobędzie większości miejsc w konstytuancie, rozmowy z koalicjantami będą bowiem konieczne - zauważył.

Już słyszałem głosy, że niektóre ugrupowania w żadnym wypadku nie wyobrażają sobie koalicji z partią an-Nahda - powiedział Dziekan. - Należy mieć nadzieję, że nastąpi stabilizacja, natomiast będzie to wymagało wielkiego wysiłku ze strony być może nawet kilkunastu sił politycznych, które znajdą się w konstytuancie.

Dziekan podkreślił, że wygrana partii an-Nahda wpisuje się w szerszy trend polityczny, gdyż przewiduje się, że także w wyborach w Egipcie, które mają rozpocząć się w listopadzie, wygra ugrupowanie islamskie, Stowarzyszenie Braci Muzułmanów (potocznie Bractwo Muzułmańskie). W Libii też słyszy się o islamizacji życia politycznego - zaznaczył.

Tak naprawdę te ugrupowania zawsze były bardzo silne, tylko duszone przez siły rządzące wspierane przez Zachód. W tej chwili (te państwa) po prostu szukają swojej własnej drogi i znajdą ją w islamie, co mnie osobiście nie dziwi. Jest to nie tylko religia, ale też ideologia, która stanowi niezwykle istotne i silne spoiwo społeczne na Bliskim Wschodzie - powiedział ekspert.

Uważa on, że należało się wcześniej czy później spodziewać, że ideologia islamska zdobędzie w regionie duże poparcie, tak jak to jest chociażby w Turcji. Zaznaczył przy tym, że takie ugrupowania jak an-Nahda wzorują się na rządzącej obecnie w Turcji Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Te ugrupowania w większości nie są antyzachodnie. W ich programie nie ma walki z Zachodem. Jest utrzymanie własnej tożsamości. Wiadomo, że Zachód się boi cudzej tożsamości, więc może nastąpić przerażenie ze strony Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, ale mam nadzieję, że nie pójdzie za tym jakakolwiek ingerencja - powiedział prof. Dziekan.

Musimy przede wszystkim zachować spokój i przyjąć demokratyczny wybór tamtych społeczeństw. (...) Trzeba się pogodzić z tym, że wyborcy w krajach arabskich wybierają tego, kogo chcą, a nie tego, kogo my chcemy - zaznaczył ekspert.

na zdj. Wielki Meczet Uqba, jeden z najważniejszych meczetów w Tunezji.


PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 2. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 3. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 4. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 5. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 6. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

 7. mid-17107040 08.01.2017

  Już 55 ofiar wychłodzenia

  Ze statystyk wynika, że od 1 listopada 2016 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 55 osób.

 8. mid-17106037 07.01.2017

  Sondaż: Polacy zdecydowanie za prezydentem Dudą

  Aż 41,23 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na obecnego prezydenta. Na drugim miejscu znalazł się Donald Tusk, na którego chciałoby zagłosować zaledwie 11,55 proc. ankietowanych.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook