Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Internauci porzucili ACTA

07.07.2012

Protest przeciwko ACTA w sieci był typową akcją internautów, czyli wybuchł nagle, miał burzliwy przebieg i szybko umarł - mówi PAP socjolog Dominik Batorski. Według jego badań zainteresowanie tą umową większości jej przeciwników minęło już na początku lutego.

Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Dominik Batorski zbadał aktywność internautów na trzech najpopularniejszych fanpage'ach na Facebooku, gdzie prawie pół miliona internautów manifestowało w styczniu sprzeciw wobec ACTA. Za pomocą narzędzia sotrender.com ekspert przeanalizował liczbę zaangażowanych użytkowników na stronach:

"Nie dla ACTA w Polsce" (prawie 220 tys. fanów), "Komentarz usunięty przez ACTA" (ponad 180 tys. fanów) i "Nie dla ACTA" (prawie 60 tys. fanów).

W związku z poparciem kontrowersyjnej umowy przez polski rząd, pod koniec stycznia br. na stronach fanpage'y codziennie aktywnych było do 15 tys. użytkowników, internauci zaznaczali "lubię to" przy nowych wpisach i zostawiali komentarze, a kontakt z tymi treściami miało ponad 1,5 mln osób. Jednak zainteresowanie zaczęło umierać jeszcze przed ogłoszeniem przez premiera Donalda Tuska 3 lutego decyzji o nieratyfikowaniu ACTA.

Jak wynika z badań dr. Batorskiego, od tamtej pory największe zainteresowanie internautów wzbudziła podana w środę informacja o odrzuceniu ACTA przez Parlament Europejski. Wiadomość o wynikach głosowania europarlamentarzystów polubiło ponad 4 tys. użytkowników najpopularniejszego fanpage'a. Komentarzy, w porównaniu ze styczniem, pojawiło się niewiele, na najbardziej popularnej stronie ich liczba nie przekroczyła 180.  

"Te liczby i tak są całkiem spore" - twierdzi Batorski.

Według niego tego typu akcje wybuchają w internecie dość gwałtownie, mogą mieć burzliwy przebieg i bardzo dużą intensywność, natomiast później zainteresowanie bardzo szybko przemija.

Socjolog zaznaczył, że internet nie sprzyja długotrwałym działaniom, trudno podtrzymać w sieci zainteresowanie i zaangażować użytkowników na dłużej.

"Na Facebooku stosunkowo łatwo jest zaprotestować, wypowiedzieć się. Niewiele osób jest w stanie poświęcić dużo czasu na pogłębienie swojej wiedzy, znalezienie szczegółowych informacji i śledzenie wiadomości" - powiedział.

Najczęściej internauci - w opinii Batorskiego - angażują się emocjonalnie. Ich zaangażowanie jest powierzchowne, większości nie interesują merytoryczne szczegóły zagadnienia.

Pozytywne, długotrwałe zaangażowanie wykazuje zaledwie niewielki odsetek internautów.

"Trzeba jednak pamiętać, że duża liczba przeciwników ACTA wyszła na ulicę, a pewna grupa internautów miała znacznie większą wiedzę na temat umowy niż polski rząd" - podkreślił socjolog. Facebook stał się dla najbardziej zaangażowanych internautów nie tylko narzędziem służącym do manifestacji niezadowolenia, ale przede wszystkim platformą wymiany informacji.

"Zaangażowanie w ten temat jest bardzo zróżnicowane. Choć zdecydowana większość osób interesowała się bardzo krótko i powierzchownie, jest też grupa osób, które zdobyły całkiem niezłą wiedzę i bardzo się zaangażowały" - tłumaczył Batorski.

Według niego jest to godne uwagi, ponieważ ruch przeciwko ACTA nie miał lidera i był podzielony na wiele ośrodków.

Na dłużej zaangażowała się też strona rządowa, która zaczęła pracować nad zmianą prawa.

"Rozmowy na temat prawa autorskiego trwają do tej pory, podczas gdy społeczne zainteresowanie zanikło dawno temu" - zauważył socjolog.  

Jego zdaniem administracja publiczna potraktowała protesty w internecie bardzo poważnie, niczym masowe protesty związków zawodowych, podczas gdy większość z prawie połowy miliona ludzi, którzy wyrazili na Facebooku sprzeciw wobec kontrowersyjnej umowy, nie interesowała się tym, co działo się dalej z tym tematem.

ACTA to międzynarodowa umowa handlowa o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Zawiera zapisy dotyczące ochrony własności intelektualnej, które zdaniem krytyków ograniczą swobodne funkcjonowanie internetu. Umowę podpisały 26 stycznia w Tokio 22 kraje unijne, nie podpisały jej dotąd Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. Po społecznych protestach Austria, Polska, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia zdecydowały się zawiesić ratyfikację kontrowersyjnego porozumienia.

Maz/PAP

[Fot. Maz]

Słowa kluczowe:

ACTA

,

protest

Warto poczytać

 1. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 2. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 3. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 4. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 5. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 6. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 7. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 8. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook