Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ile samorządowców kosztuje oświata

27.08.2012

Subwencja oświatowa często nie wystarcza na pokrycie nawet połowy wydatków związanych z oświatą. Od 2006r. wydatki samorządów wzrosły w tej dziedzinie o 40 procent. Niektóre gminy wydają na oświatę nawet 70 procent swojego budżetu.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” oświata coraz więcej kosztuje polskie samorządy. Rocznie dopłacają one do subwencji oświatowej aż 20 miliardów złotych. Całość subwencji oświatowej dla samorządów wynosi 37,8 mld złotych. Dziennikarze przeprowadzili sondę wśród blisko 60 samorządów w całej Polsce, pytając o to, ile samorządowcy muszą dorzucać do pieniędzy z centrali.

Z danych zaprezentowanych przez „DGP” wynika, że w wielu miejscach subwencja oświatowa wystarcza jedynie na pokrycie około połowy kosztów, jakie potrzebne są do utrzymania szkół i przedszkoli. Do oświaty dokładają wszystkie większe miasta – najwięcej płaci Warszawa, bo aż 1,3 mld złotych. Ale z ogromnymi kosztami, które mocno obciążają budżet borykają się także mniejsze miasta. Wydatki z roku na rok są coraz większe. Od 2006 roku wzrosły one o 40 procent. Ile wynosi koszt utrzymania jednego ucznia? Średnio jest to ok. 10 tysiąca złotych, są jednak gminy, głównie mniejsze, gdzie ten wydatek wynosi niemal dwa razy więcej.

Wydatki na oświatę to główne obciążenie budżetu. Są gminy, w których wydaje się na ten cel nawet 70 procent całego budżetu. „W mojej gminie oświata pochłania 50 proc. budżetu, a to, co mi zostaje, muszę podzielić na inne ważne zadania” – mówi w „DGP” Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz. Wysokość subwencji jest zależna od liczby uczniów, nie nauczycieli, co według wielu ekspertów mija się z celem. Samorządowcy postulują większą swobodę w kształtowaniu polityki oświatowej, na przykład przy płacach nauczycieli. Ten problem rozbija się jednak o Kartę Nauczyciela.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

sv, DGP

[Fot. PAP/Grzegorz Momot]

Słowa kluczowe:

samorządy

,

subwencja

,

oświata

,

budżet

,

gminy

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook