Jedynie prawda jest ciekawa

Ile podpisów zebrali kandydaci na prezydenta?

27.03.2015

O północy minął termin na dostarczenie do PKW co najmniej 100 tys. podpisów potrzebnych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich. Sztab Andrzeja Dudy zdeklasował pozostałych kandydatów dostarczając aż 1,6 mln podpisów.


Niezmiennie najwięcej podpisów  - blisko 1,6 mln - złożył w PKW komitet kandydata PiS Andrzeja Dudy, który w najnowszym spocie mówi: "Tak" dla Unii Europejskiej, ale "nie" dla euro do czasu, gdy w Polsce zaczniemy zarabiać tak, jak na zachodzie Europy. Kandydat PiS przekonuje, że w wyborach "zdecydujemy, czy chcemy rozwoju z polskim złotym, czy biedy z walutą euro".

Rzutem na taśmę swoje poparcie poprawił Bronisław Komorowski, który już po rejestracji dostarczył ok. 400 tys. dodatkowych podpisów czyli zebrał 650 tys. głosów.  PKW zarejestrowała kandydaturę obecnego prezydenta w ubiegłą środę.

510 tys. podpisów to wynik kandydatki SLD Magdaleny Ogórek. - To są podpisy tych Polaków, którzy uważają, że prezydent powinien stać na straży prawa, na straży konstytucji, bo to jest jego najważniejszy obowiązek jako prezydenta - mówiła kandydatka Sojuszu.

450 tys. podpisów zebrał sztab kandydata PSL Adama Jarubasa; 200 tys. - Janusza Korwin-Mikkego; 240 tys. - Pawła Kukiza; 188 tys. - kandydata Ruchu Narodowego Mariana Kowalskiego; 150 tys. - lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota; blisko 145 tys. - kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka; 130 tys. - Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia); 125 tys. - reżysera Grzegorza Brauna.

Tematami kampanii były m.in.: wejście Polski do strefy euro, emigracja młodych z Polski, konflikt ukraińsko-rosyjski oraz przewlekłość postępowań sądowych.
Wystarczającej liczby podpisów nie zebrała kandydatka Partii Zielonych Anna Grodzka i w związku z tym zrezygnowała ze startu w wyborach; komitet wyborczy Anny Grodzkiej zebrał jedynie 85 tys. 058 podpisów - poinformowano w komunikacie.

Także Wanda Nowicka nie zebrała wystarczającej ilości głosów - 91 tys. głosów.


mmil/PAP

[Fot. wPolityce.pl]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook