Jedynie prawda jest ciekawa

GUS: Co miesiąc w Polsce znika ponad 64 tys. miejsc pracy

04.02.2013

Stopa bezrobocia w Polsce rośnie od kilku miesięcy. Na koniec 2012 roku sięgnęła 13,4 procent. Statystyki GUS nie uwzględniają osób, które wyjechały za granicę szukać pracy. Zdaniem specjalistów, w lutym może wzrosnąć do 14,5 procent. W miarę jak gospodarka osuwa się w recesję, znikają miejsca pracy, i to w tempie ponad 64 tys. miesięcznie - pisze "Nasz Dziennik".

Rosnące bezrobocie to efekt zgłaszanych przez zakłady zwolnień grupowych. Przed urzędami pracy kłębią się kolejki. Eksperci biją na alarm: w ciągu najbliższych tygodni liczba zarejestrowanych bezrobotnych może przekroczyć 2,4 mln osób i nic nie wskazuje na to, aby na tym miało się skończyć. Na koniec roku stopa bezrobocia może dojść nawet do 15-16 procent.

Zaskakująco optymistyczny w obliczu tych danych jest szef resortu pracy i polityki społecznej. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz, raz po raz występując w mediach, wyraźnie bagatelizuje powagę sytuacji, twierdząc, że „rynek pracy jest RELATYWNIE stabilny”, a sytuacja pod kontrolą.

Minister podkreśla, że problem bezrobocia w zimowych miesiącach nosi charakter „sezonowy” i w marcu zły trend na rynku pracy przestanie się pogłębiać, zaś na przełomie drugiego i trzeciego kwartału nastąpi ożywienie w gospodarce i rozpocznie się proces odwrotny.

Przeciwnego zdania są eksperci, którzy uważają, że styczeń 2013 był zdecydowanie gorszy od zwyczajowo słabych miesięcy zimowych w poprzednich latach.

Najbardziej niepokojące dane dotyczą osób młodych. Prawie co trzecia osoba poniżej 25. roku życia w Polsce nie ma pracy – wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Jak informuje Eurostat, stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła w grudniu 10,7 proc. i pozostaje na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej. Najgorzej sytuacja wygląda w Hiszpanii, gdzie poziom bezrobocia wynosi 26,1 proc, zaś najlepiej w Austrii, bo jedynie 4,3 procent. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła w grudniu 2012 r. 10,6 proc. wobec 10,5 proc. w listopadzie. Według metodologii stosowanej przez GUS stopa bezrobocia w Polsce w grudniu wyniosła jednak więcej, bo aż 13,4 procent.

naszdziennik.pl/run

fot. PAP/Andrzej Grygiel

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook