Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gdy państwo przestaje działać

10.04.2012

Publikujemy fragment książki wydanej przez Instytut Sobieskiego pt. "Katastrofa. Bilans dwóch lat", która zawiera opracowania autorstwa m. in. Pawła Solocha, Tomasza Żukowskiego, Piotra Legutko, Przemysława Żurawski vel Grajewski, Jana Filipa Staniłko oraz Marka Pyzy.

Autorzy opisuję stan śledztwa, stań państwa, media po Smoleńsku, konsekwencje katastrofy dla pozycji międzynarodowej Polski oraz poglądy Polaków po katastrofie smoleńskiej. Książka została wydana w ramach rozpoczynającego się dziś Kongresu Polska - Wielki Projekt, który organizuje Instytut Sobieskiego. U nas - fragment artykułu Marka Pyzy.

Gdy państwo przestaje działać

Na niesłychaną skalę spełnił się scenariusz, który mało kto zakładał. Sposób wyjaśniania katastrofy smoleńskiej nawet największych pesymistów i krytyków obecnej władzy musiał zaskoczyć. Jednym z najbardziej symbolicznych zdań po 10 kwietnia stało się powtarzane przez prezydenta, premiera i wielu ich partyjnych kolegów: „Państwo zdało egzamin”. Każdy miesiąc, tydzień, dzień pokazuje, jak bardzo fałszywa jest ta teza.

Katastrofa i to, co stało się po niej, jest największą porażką wolnej Polski. Zobaczyliśmy, jak wiele najważniejszych struktur państwa nie działa. Przekonaliśmy się o lekceważeniu prawa przez tych, którzy za jego przestrzeganie są najbardziej odpowiedzialni. Dowiedzieliśmy się, że na gwarancje ochrony nie mogą liczyć nawet ci, dla których powinny one być najszersze.

Katastrofa smoleńska była też ceną za dziecinne i odarte z wartości prowadzenie polityki. Jakież inne cele, aniżeli chęć osiągnięcia doraźnych politycznych korzyści przyświecały tym, którzy godzili się z dyskredytowaniem głowy państwa albo wręcz w nim uczestniczyli, obniżali rangi jej wizyty, tworzyli atmosferę sprzyjającej ignorowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa? Zobaczyliśmy, że państwo nie działa w sytuacji kryzysowej, że nie jest w stanie zapewnić sobie podstawowych praw w relacjach z dużym sąsiadem, że nie potrafi skorzystać z podpisanych sojuszy, które są fundamentem jego stabilności.

Polski rząd okazał nieudolność i strach, z którego wypływały kłamstwa, szyderstwa, oraz służalstwo wobec silniejszego. Nie wywiązał się do końca w zasadzie z żadnej funkcji – od uhonorowania ofiar, przez wyjaśnienie przyczyn i wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych tak tragedii, jak i ujawnionych przy jej okazji zaniedbań, po obronę pozycji międzynarodowej.

Czy to wszystko mogło być dziełem przypadku? Działań błędnych, ale niezamierzonych? Nie. I nie byłoby możliwe, gdyby nie chęć ukrycia swoich win, strach przed odpowiedzialnością i rozpaczliwe próby zrzucenia za wszelką cenę ze swoich barków ciężaru wyjaśnienia katastrofy. Przez dwa lata świetnie to wychodziło.

Mimo, że użycie zdania „Państwo zdało egzamin” okazało się nietrafne nawet w wypadku organizacji pogrzebów, bo również w tej kwestii pojawiły się wątpliwości. Z dokumentów, którymi dysponowała i dysponuje prokuratura wynika, że pogrzeby nie powinny się odbyć bez prawidłowo przeprowadzonych sekcji zwłok. Po dwóch latach od tragedii mamy kolejne ekshumacje. Zapewne nie ostatnie. Rację miały rodziny, które chciały otworzyć trumny w Polsce. Nie pozwolono im. Polscy ministrowie nie chcieli złamać słowa danego Rosjanom. Na dodatek wszystkie te „zasługi” są maskowane niezwykle tanimi i mało bezpiecznymi sposobami. Czymże jest bowiem branie „pełnej odpowiedzialności”?

Niczym oczywiście, o czym przekonaliśmy się w przypadku w zasadzie wszystkich głównych aktorów smoleńskiego dramatu.

Marek Pyza

[Fot. okładka książki]

Słowa kluczowe:

katastrofa smoleńska

,

państwo

Warto poczytać

 1. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 2. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 3. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 4. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 5. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 6. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 7. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 8. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook