Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gdy państwo przestaje działać

10.04.2012

Publikujemy fragment książki wydanej przez Instytut Sobieskiego pt. "Katastrofa. Bilans dwóch lat", która zawiera opracowania autorstwa m. in. Pawła Solocha, Tomasza Żukowskiego, Piotra Legutko, Przemysława Żurawski vel Grajewski, Jana Filipa Staniłko oraz Marka Pyzy.

Autorzy opisuję stan śledztwa, stań państwa, media po Smoleńsku, konsekwencje katastrofy dla pozycji międzynarodowej Polski oraz poglądy Polaków po katastrofie smoleńskiej. Książka została wydana w ramach rozpoczynającego się dziś Kongresu Polska - Wielki Projekt, który organizuje Instytut Sobieskiego. U nas - fragment artykułu Marka Pyzy.

Gdy państwo przestaje działać

Na niesłychaną skalę spełnił się scenariusz, który mało kto zakładał. Sposób wyjaśniania katastrofy smoleńskiej nawet największych pesymistów i krytyków obecnej władzy musiał zaskoczyć. Jednym z najbardziej symbolicznych zdań po 10 kwietnia stało się powtarzane przez prezydenta, premiera i wielu ich partyjnych kolegów: „Państwo zdało egzamin”. Każdy miesiąc, tydzień, dzień pokazuje, jak bardzo fałszywa jest ta teza.

Katastrofa i to, co stało się po niej, jest największą porażką wolnej Polski. Zobaczyliśmy, jak wiele najważniejszych struktur państwa nie działa. Przekonaliśmy się o lekceważeniu prawa przez tych, którzy za jego przestrzeganie są najbardziej odpowiedzialni. Dowiedzieliśmy się, że na gwarancje ochrony nie mogą liczyć nawet ci, dla których powinny one być najszersze.

Katastrofa smoleńska była też ceną za dziecinne i odarte z wartości prowadzenie polityki. Jakież inne cele, aniżeli chęć osiągnięcia doraźnych politycznych korzyści przyświecały tym, którzy godzili się z dyskredytowaniem głowy państwa albo wręcz w nim uczestniczyli, obniżali rangi jej wizyty, tworzyli atmosferę sprzyjającej ignorowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa? Zobaczyliśmy, że państwo nie działa w sytuacji kryzysowej, że nie jest w stanie zapewnić sobie podstawowych praw w relacjach z dużym sąsiadem, że nie potrafi skorzystać z podpisanych sojuszy, które są fundamentem jego stabilności.

Polski rząd okazał nieudolność i strach, z którego wypływały kłamstwa, szyderstwa, oraz służalstwo wobec silniejszego. Nie wywiązał się do końca w zasadzie z żadnej funkcji – od uhonorowania ofiar, przez wyjaśnienie przyczyn i wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych tak tragedii, jak i ujawnionych przy jej okazji zaniedbań, po obronę pozycji międzynarodowej.

Czy to wszystko mogło być dziełem przypadku? Działań błędnych, ale niezamierzonych? Nie. I nie byłoby możliwe, gdyby nie chęć ukrycia swoich win, strach przed odpowiedzialnością i rozpaczliwe próby zrzucenia za wszelką cenę ze swoich barków ciężaru wyjaśnienia katastrofy. Przez dwa lata świetnie to wychodziło.

Mimo, że użycie zdania „Państwo zdało egzamin” okazało się nietrafne nawet w wypadku organizacji pogrzebów, bo również w tej kwestii pojawiły się wątpliwości. Z dokumentów, którymi dysponowała i dysponuje prokuratura wynika, że pogrzeby nie powinny się odbyć bez prawidłowo przeprowadzonych sekcji zwłok. Po dwóch latach od tragedii mamy kolejne ekshumacje. Zapewne nie ostatnie. Rację miały rodziny, które chciały otworzyć trumny w Polsce. Nie pozwolono im. Polscy ministrowie nie chcieli złamać słowa danego Rosjanom. Na dodatek wszystkie te „zasługi” są maskowane niezwykle tanimi i mało bezpiecznymi sposobami. Czymże jest bowiem branie „pełnej odpowiedzialności”?

Niczym oczywiście, o czym przekonaliśmy się w przypadku w zasadzie wszystkich głównych aktorów smoleńskiego dramatu.

Marek Pyza

[Fot. okładka książki]

Słowa kluczowe:

katastrofa smoleńska

,

państwo

Warto poczytać

 1. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 2. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 3. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 4. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 5. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 6. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 7. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 8. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook