Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ile i kiedy Polska zarobi z gazu łupkowego

24.09.2011

„Komercyjne eksploatowanie gazu łupkowego przez Polskę nastąpi w 2014 r., a bezpieczeństwo energetyczne osiągniemy w 2035 r.” – zapowiedział w niedzielę premier Donald Tusk odwiedzając jeden z próbnych odwiertów prowadzonych przez PGNiG w Lubocinie koło Wejherowa. Na ile realne są te zapowiedzi?

- Jeżeli wszystko zagra jak tu w Lubocinie, bezpieczeństwo gazowe będzie polegało na naszym gazie. Po wielu latach możemy dzisiaj powiedzieć, że moje pokolenie dożyje tego, że będziemy samodzielni, jeśli chodzi o gaz to i my będziemy mogli dyktować warunki - powiedział premier. Wypowiedź Donalda Tuska jednych wprowadziła w zachwyt, a innych w zdumienie.

Kto kłamie? Premier czy jego minister?

Premier najwyraźniej nie wie, co w tej sprawie mówią jego ministrowie, np. wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski. – Jeszcze w maju wiceminister Jezierski mówił, że gaz łupkowy będzie najwcześniej za 10 albo 15 lat. Powstaje pytanie, kto kłamie, premier czy jego minister? – mówi portalowi Stefczyk.info prezes Fundacji Republikańskiej i kandydat do Sejmu RP z list PiS, Przemysław Wipler.

Ciekawe perspektywy

Optymizm Donalda Tuska tonuje też poseł PiS Dawid Jackiewicz. - Przed Polską otwierają się bardzo ciekawe perspektywy związane z zagospodarowaniem znajdujących się w jej ziemi bogactw. Na uzyskanie jednoznacznych i wiarygodnych informacji na temat możliwych do pozyskania technicznie i ekonomicznie ilości gazu należy poczekać, jak oceniają specjaliści, jeszcze kilka lat – mówi portalowi Stefczyk.info Jackiewicz były wiceminister skarbu.

I dodaje, że obecnie uwaga państwa powinna  skoncentrować się na wypracowaniu optymalnej strategii wykorzystania gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce. Musi ona zawierać cele oraz program operacyjny, który pomoże je osiągnąć. Zdaniem Jackiewicza w kontekście gazu łupkowego najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa. Nowe złoża z gazu z łupków mogą zdywersyfikować nasze źródła energetyczne, których osią są dostawy gazu ziemnego.

Na ok. 14 mld m3 gazu ziemnego konsumowanego w Polsce około 10 mld  m3 pochodzi praktycznie z jednego kierunku, od jednego dostawcy i dostarczane jest za pomocą jednego środku transportu czyli gazociągów. - Powtarzające się w ostatnich latach konflikty gazowe między Rosją a Ukrainą narażały Polskę i pozostałe państwa środkowoeuropejskie na przerwy w dostawach tego surowca, a w konsekwencji na poważne zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki i niedogodności dla obywateli – wskazuje portalowi Stefczyk.info Dariusz Jackiewicz.

Państwo musi stworzyć warunki

Wobec danych np. Międzynarodowej Agencja Energii możemy stwierdzić, że Polskę obejmie „gazowa rewolucja” możliwa dzięki amerykańskiej technologii szczelinowania hydraulicznego.  – Dzięki rozwojowi segmentu LNG, możemy stać się atrakcyjnym dostawcą także dla z innych regionów Europy i świata – prognozuje Jackiewicz i jako ciekawostkę dodaje:, że przykładem państwa, w którym konsumpcja gazu w ostatnich latach gwałtownie wzrastała, średnio 6% rocznie, są Chiny. Międzynarodowa prognozuje, że przy takim tempie wzrostu zużycia Chiny w 2035 r. odpowiadać będą za jedną piątą globalnego popytu”.
Premier zapowiada, że „jeśli okaże się, że punktów bogatych w gaz będzie wystarczająco dużo, to we współpracy z Gaz-Systemem będziemy budowali sieć gazociągów, która doprowadzi ten gaz do powszechnego systemu gazowego". - To daje największe możliwości pracy z tym gazem – podkreślił premier i dodał, że „trwają również prace analityczne, które mają ocenić także wykorzystanie gazu punktowo, w postaci lokalnych skraplarni czy niedużych elektrowni gazowych. Nie zmienia to faktu, że mimo kuszących perspektyw w najbliższym czasie nie będzie nad Wisłą „gazowej rewolucji”.

Trzeba uporządkować nasze prawo

- Polityka fiskalna państwa powinna zmierzać do znalezienia takiego rozwiązania, które pozwoli firmom uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu z poniesionych inwestycji i jednocześnie  zabezpieczy interesy skarbu państwa i gmin, na terenie których prowadzona będzie działalność eksploatacyjna. Obecnie źródłem dochodu Skarbu Państwa jest opłata eksploatacyjna za kopalinę wydobytą ze złoża. Przy obecnym sposobie ustalania jej stawki  dochody państwa z eksploatacji złóż gazu łupkowego będą nikłe – ocenia Dawid Jackiewicz.

Warto dodać, że na przełomie kwietnia i czerwca 2011 r. głosowany był w Sejmie projekt PiS mający regulować wydobycie gazu łupkowego. - Państwu chcemy zapewnić sprawiedliwy dochód, a firmom  przejrzyste reguły i godziwe zyski – tłumaczył wówczas Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki. Wniosek został odrzucony, a wiceminister Jezierski tłumaczył to m.in. tym, że gaz łupkowy będzie w Polsce za kilkanaście lat.

Jak wskazują eksperci, aby osiągnąć cele strategiczne musimy uporządkować regulacje w zakresie wielu spraw takich jak: ochrona środowiska naturalnego, gospodarka wodna stworzenie Służby Geologicznej z prawdziwego zdarzenia. - Nie musimy w tych dziedzinach wykonywać zupełnie pionierskiej pracy. Funkcjonują gotowe, sprawdzone w praktyce rozwiązania w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Norwegii. Należy te przypadki dokładnie przeanalizować i wybrać rozwiązania najbardziej optymalne dla Polski – podpowiada Dawid Jackiewicz.

Mariusz Mikietyński

Warto poczytać

 1. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 2. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 3. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 4. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 5. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 6. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 7. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 8. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook