Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ile i kiedy Polska zarobi z gazu łupkowego

24.09.2011

„Komercyjne eksploatowanie gazu łupkowego przez Polskę nastąpi w 2014 r., a bezpieczeństwo energetyczne osiągniemy w 2035 r.” – zapowiedział w niedzielę premier Donald Tusk odwiedzając jeden z próbnych odwiertów prowadzonych przez PGNiG w Lubocinie koło Wejherowa. Na ile realne są te zapowiedzi?

- Jeżeli wszystko zagra jak tu w Lubocinie, bezpieczeństwo gazowe będzie polegało na naszym gazie. Po wielu latach możemy dzisiaj powiedzieć, że moje pokolenie dożyje tego, że będziemy samodzielni, jeśli chodzi o gaz to i my będziemy mogli dyktować warunki - powiedział premier. Wypowiedź Donalda Tuska jednych wprowadziła w zachwyt, a innych w zdumienie.

Kto kłamie? Premier czy jego minister?

Premier najwyraźniej nie wie, co w tej sprawie mówią jego ministrowie, np. wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski. – Jeszcze w maju wiceminister Jezierski mówił, że gaz łupkowy będzie najwcześniej za 10 albo 15 lat. Powstaje pytanie, kto kłamie, premier czy jego minister? – mówi portalowi Stefczyk.info prezes Fundacji Republikańskiej i kandydat do Sejmu RP z list PiS, Przemysław Wipler.

Ciekawe perspektywy

Optymizm Donalda Tuska tonuje też poseł PiS Dawid Jackiewicz. - Przed Polską otwierają się bardzo ciekawe perspektywy związane z zagospodarowaniem znajdujących się w jej ziemi bogactw. Na uzyskanie jednoznacznych i wiarygodnych informacji na temat możliwych do pozyskania technicznie i ekonomicznie ilości gazu należy poczekać, jak oceniają specjaliści, jeszcze kilka lat – mówi portalowi Stefczyk.info Jackiewicz były wiceminister skarbu.

I dodaje, że obecnie uwaga państwa powinna  skoncentrować się na wypracowaniu optymalnej strategii wykorzystania gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce. Musi ona zawierać cele oraz program operacyjny, który pomoże je osiągnąć. Zdaniem Jackiewicza w kontekście gazu łupkowego najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa. Nowe złoża z gazu z łupków mogą zdywersyfikować nasze źródła energetyczne, których osią są dostawy gazu ziemnego.

Na ok. 14 mld m3 gazu ziemnego konsumowanego w Polsce około 10 mld  m3 pochodzi praktycznie z jednego kierunku, od jednego dostawcy i dostarczane jest za pomocą jednego środku transportu czyli gazociągów. - Powtarzające się w ostatnich latach konflikty gazowe między Rosją a Ukrainą narażały Polskę i pozostałe państwa środkowoeuropejskie na przerwy w dostawach tego surowca, a w konsekwencji na poważne zakłócenia w funkcjonowaniu gospodarki i niedogodności dla obywateli – wskazuje portalowi Stefczyk.info Dariusz Jackiewicz.

Państwo musi stworzyć warunki

Wobec danych np. Międzynarodowej Agencja Energii możemy stwierdzić, że Polskę obejmie „gazowa rewolucja” możliwa dzięki amerykańskiej technologii szczelinowania hydraulicznego.  – Dzięki rozwojowi segmentu LNG, możemy stać się atrakcyjnym dostawcą także dla z innych regionów Europy i świata – prognozuje Jackiewicz i jako ciekawostkę dodaje:, że przykładem państwa, w którym konsumpcja gazu w ostatnich latach gwałtownie wzrastała, średnio 6% rocznie, są Chiny. Międzynarodowa prognozuje, że przy takim tempie wzrostu zużycia Chiny w 2035 r. odpowiadać będą za jedną piątą globalnego popytu”.
Premier zapowiada, że „jeśli okaże się, że punktów bogatych w gaz będzie wystarczająco dużo, to we współpracy z Gaz-Systemem będziemy budowali sieć gazociągów, która doprowadzi ten gaz do powszechnego systemu gazowego". - To daje największe możliwości pracy z tym gazem – podkreślił premier i dodał, że „trwają również prace analityczne, które mają ocenić także wykorzystanie gazu punktowo, w postaci lokalnych skraplarni czy niedużych elektrowni gazowych. Nie zmienia to faktu, że mimo kuszących perspektyw w najbliższym czasie nie będzie nad Wisłą „gazowej rewolucji”.

Trzeba uporządkować nasze prawo

- Polityka fiskalna państwa powinna zmierzać do znalezienia takiego rozwiązania, które pozwoli firmom uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu z poniesionych inwestycji i jednocześnie  zabezpieczy interesy skarbu państwa i gmin, na terenie których prowadzona będzie działalność eksploatacyjna. Obecnie źródłem dochodu Skarbu Państwa jest opłata eksploatacyjna za kopalinę wydobytą ze złoża. Przy obecnym sposobie ustalania jej stawki  dochody państwa z eksploatacji złóż gazu łupkowego będą nikłe – ocenia Dawid Jackiewicz.

Warto dodać, że na przełomie kwietnia i czerwca 2011 r. głosowany był w Sejmie projekt PiS mający regulować wydobycie gazu łupkowego. - Państwu chcemy zapewnić sprawiedliwy dochód, a firmom  przejrzyste reguły i godziwe zyski – tłumaczył wówczas Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki. Wniosek został odrzucony, a wiceminister Jezierski tłumaczył to m.in. tym, że gaz łupkowy będzie w Polsce za kilkanaście lat.

Jak wskazują eksperci, aby osiągnąć cele strategiczne musimy uporządkować regulacje w zakresie wielu spraw takich jak: ochrona środowiska naturalnego, gospodarka wodna stworzenie Służby Geologicznej z prawdziwego zdarzenia. - Nie musimy w tych dziedzinach wykonywać zupełnie pionierskiej pracy. Funkcjonują gotowe, sprawdzone w praktyce rozwiązania w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Norwegii. Należy te przypadki dokładnie przeanalizować i wybrać rozwiązania najbardziej optymalne dla Polski – podpowiada Dawid Jackiewicz.

Mariusz Mikietyński

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 8. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook