Jedynie prawda jest ciekawa

Gangsterskie papierosy!

16.02.2016

Uważaj, palaczu, na to co palisz! Działające w Polsce gangi, coraz częściej specjalizują się w produkcji nielegalnych papierosów - wynika z danych Centralnego Biura Śledczego Policji. Likwidowane fabryki są coraz nowocześniejsze,często monitorowane i wyposażone w sprzęt, który ma utrudniać ich wykrycie.

Polska przestępczość zorganizowana zmienia się od kilku lat. Jak wynika z raportów CBŚP, grupy przestępcze przekwalifikowują się z przestępczości kryminalnej w m.in. przestępczość gospodarczą; w tym produkcję i obrót nielegalnymi papierosami.

- Widać to w liczbach. W 2015 r. policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali 59 wytwórni krajanki tytoniowej - w 2014 - 24. Jeśli chodzi natomiast o fabryki papierosów to w 2015 r. zlikwidowaliśmy ich dziewięć, gdy tymczasem w 2014 r. - cztery - powiedziała p.o. rzecznika CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Różnice widać też w liczbie zabezpieczonych papierosów - w 2015 r. zabezpieczono ich prawie 187 mln; rok wcześniej - ok. 89 mln.

Jak powiedział jeden z oficerów CBŚP te wzrosty to efekt m.in. zysków, jakie gangi mogą osiągnąć na tym procederze. - Koszt jednej nielegalnie wyprodukowanej paczki papierosów to ok. 80 groszy, podczas gdy na rodzimym rynku przestępcy sprzedają taką paczkę średnio za 6 zł. Najczęściej jednak wywożą "towar"do krajów Europy Zachodniej, uzyskując tam za jedną paczkę papierosów ok. 5 euro" - podkreślił.

Produkcją papierosów zajmują się w Polsce często grupy międzynarodowe, np. polsko-ukraińskie. Papierosy produkowane są w różnych warunkach, często niespełniających żadnych norm - w starych halach, stodołach, barakach.

Coraz częściej zdarza się jednak, że gangi inwestują w fabryki papierosów duże pieniądze. Przykładem jest choćby zlikwidowana ostatnio przez CBŚP fabryka papierosów w Piotrkowie Trybunalskim. Składała się ona z dwóch w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych do cięcia suszu i produkcji papierosów. Same maszyny warte były ponad milion złotych, a ich wydajność sięgała 2 tys. papierosów na minutę.

- Jeśli do Polski przemycane są papierosy, to głównie zza wschodniej granicy. Z kolei maszyny do produkcji nielegalnych papierosów trafiają do nas z krajów bałtyckich. Przewożone są legalnie, bo zgłasza się je do odprawy celnej np. jako maszyny do produkcji ołówków - powiedział oficer CBŚP.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


jkub/PAP

[fot. Stefczyk.info]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook