Jedynie prawda jest ciekawa

G20 już w piątek. Czym jest kontrowersyjne forum?

05.07.2017

Zaraz po zakończeniu wizyty w Polsce amerykański Prezydent Donald Trump uda się do Hamburga, aby uczestniczyć w 12 szczycie państw grupy G20. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Kształtowanie zglobalizowanego świata”.

W grupie G20 znajduje się 19 krajów będących największymi gospodarkami świata oraz Unia Europejska. Kraje te odpowiadają za ponad cztery piąte produktu światowego brutto i trzy czwarte światowego handlu. Ciekawostką jest fakt, że niezależnie od członkostwa UE do G20 przynależą jej cztery państwa członkowskie: Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Poza tym, w szczytach jako stały gość uczestniczy Hiszpania. Jako goście niestali na tegorocznym szczycie pojawią się również przedstawiciele Norwegii, Gwinei, Senegalu, Holandii, Wietnamu i Singapuru. Grupa zajmuje się między innymi podejmowaniem środków w celu zwalczania recesji gospodarczych, regulowaniem międzynarodowego rynku finansowego, zwalczaniem oszustw podatkowych, czy działaniem na rzecz rozwoju. Grupa nie jest formalną organizacją, ale forum dyskusji pomiędzy państwami. Przewodnictwo w niej jest rotacyjne i trwa przez roczną kadencję. W przyszłym roku G20 przewodniczyć będzie Argentyna, dlatego szczyt grupy odbędzie się w Buenos Aires, z kolei w 2019 roku szefowie państw spotkają się w New Delhi.

Pierwszy szczyt grupy „dwudziestki” odbył się w 1999 roku w Berlinie w odpowiedzi na ówczesne zawirowania gospodarcze, w celu promocji międzynarodowej stabilności finansowej. Od tamtej pory Ministrowie Finansów i szefowie Banków Centralnych grupy spotykają się co najmniej raz roku. W związku z kryzysem finansowym w 2008 roku formuła spotkań została znacząco zmieniona – poza szczytami ministrów własne szczyty gromadzą szefów państw członkowskich, których pierwszym gospodarzem był Waszyngton.

Tegorocznym hasłem spotkania jest „Kształtowanie zglobalizowanego świata”. Dyskusje będą dotyczyć przede wszystkim gospodarki, finansów, klimatu, handlu, zatrudnienia i polityki rozwojowej. W programie szczytu znajdą się także inne ważne kwestie o globalnym znaczeniu: przepływy migracyjno-uchodźcze i walka z terroryzmem. Szczyt rozpocznie się w piątek 7 lipca o godzinie 9, zakończy się zaś w sobotę po południu.

Polska uczestniczyła w szczycie G20 tylko raz – w marcu 2017 roku w niemieckim Baden-Baden w spotkaniu ministrów na zaproszenie Niemiec wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki. Aspiracje Polski do pełnego członkostwa w grupie trwają już od wielu lat, jednak jak dotąd nie udało się odnieść sukcesów w tej sprawie.

Od samego początku spotkania grupy wzbudzały silne kontrowersje. W miastach w których odbywają się spotkania regularnie dochodzi do zamieszek wszczynanych przez antyglobalistów. W tym roku bezpieczeństwa będzie strzec 20 tysięcy policjantów. Incydenty związane z podpalaniem samochodów, czy torów kolejowych miały miejsce już w czerwcu, z kolei w nocy z wtorku na środę doszło do pierwszych starć na ulicach miasta, policja użyła armatek wodnych, pałek i gazów łzawiących. Protestujący zapowiadają już, że w trakcie szczytu odbędzie się największa antyglobalistyczna demonstracja w historii.

H.K.

Fot. Frank SchwichtenbergCC/wikimedia.org

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook