Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

11.01.2017
jakfajniebyctatayoutube
Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

Obawa przed utratą pozycji, obowiązkami i niepewność, czy sprostają zadaniu - to główne lęki mężczyzn związane z posiadaniem dzieci. Organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą" przekonują, że rola ojca jest jedną z najważniejszych i najbardziej satysfakcjonujących w życiu.

Zainaugurowana w środę kampania kierowana jest do mężczyzn w wieku 20-40 lat. Ma ich przekonywać, że choć nie ma idealnego momentu na dziecko, "warto w to wejść". 

Zdaniem Katarzyny Głowackiej z Fundacji Mamy i Taty widoczny jest głęboki kryzys ojcostwa w zachodnim świecie. "Spowodowany jest wieloma czynnikami, np. rosnącą presją konsumpcyjną - mężczyźni czują się zobowiązani, żeby dużo pracować i wiele osiągnąć, są przywiązani do swoich karier, współczesną popkulturą" - mówiła podczas konferencji prasowej. 

Podkreśliła, że Fundacja kieruje kampanię do mężczyzn którzy zastanawiają się nad wejściem w relację, nad byciem ojcem. "Chcemy im pokazać, że ojcostwo jest fantastyczną, męską przygodą, że ojciec jest tym czynnikiem w rodzinie, który zapewnia adrenalinę, który jest dla swoich dzieci przygodą" - dodała. 

Z raportu, który przygotowała fundacja, wynika, że liczba zawieranych obecnie małżeństw jest znacznie niższa niż w latach 80. "Bardzo niepokojący jest też współczynnik dzietności, który wynosi dla kobiet 1,22, co oznacza, że na 10 kobiet przypada zaledwie 12 dzieci" - mówił prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski. "To oznacza, że jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - dodał. 

Jak zaznaczył, zdaniem autorów raportu tak zły wskaźnik jest przede wszystkim elementem współczesnej kultury. "Mężczyźni z jednej strony realizują się w pracy zawodowej, ale z drugiej strony mają całą paletę różnych lęków, które przed zawieraniem stałych związków oraz posiadaniem dzieci po prostu blokują" - mówił Grabowski. 

Na tą niegotowość mężczyzn do zawierania stałych związków wskazuje liczba urodzeń pozamałżeńskich, a także liczba rozwodów, których w 2015 r. było 67 tys. 296. Jak dodał Grabowski, w miastach na 1000 zawartych małżeństw rozpada się 439. 

"Pracę w fundacji zaczęliśmy od kampanii +Rozwód - przemyśl to+. Badania, które wtedy zleciliśmy wskazywały, że duża liczba rozwodów to są tzw. rozwody pochopne. Obecnie jest bardzo łatwo jest się rozwieść, nawet łatwiej niż zawrzeć małżeństwo" - zaznaczył Grabowski, dodając, że nie mówi w tym przypadku o rozwodach spowodowanych np. przemocą, tylko pochopnymi decyzjami. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że badania opublikowane w raporcie - na zlecenie Fundacji Mamy i Taty przeprowadziła je firma Ipsos - wskazują na pozytywny wpływ ojca na dzieci. Dzieci w rodzinach, w których są ojcowie, wykazują mniejszą skłonność do przemocy, mniejszą skłonność do uzależnień, ich poczucie szczęścia i satysfakcji życiowej jest większe a poziom lęku znacząco mniejszy niż u dzieci wychowywanych bez ojca. 

Z raportu wynika jednak, że ojcowie obawiają się czasów, w których żyją. Wskazują na ciągłą walkę - "wyścig szczurów", słabe relacje ze znajomymi, brak przyjaciół, rozpadające się rodziny, zdrady (w tym brak zaufania do samego siebie), uzależnienia (np. od świata wirtualnego). 

Jak wynika z badania, główne lęki mężczyzn związane z posiadaniem dzieci to obawa przed utratą pozycji, obowiązkami i niepewność czy sprostają zadaniu. 

Badania pokazały także, że mężczyźni myślą o rodzinie inaczej niż kobiety. Dla mężczyzn rodzina jest projektem, polem walki, z którym wiążą się duma, szacunek, walka, wyzwania, ale też dużo energii, dużo rozwoju, dużo zdobywania nowych doświadczeń. 

Posiadanie dzieci wiąże się dla mężczyzn z pewną stratą, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie są ojcami. Z drugiej strony, jak podkreślił Grabowski, dzieci fascynują mężczyzn. "Mężczyźni są zafascynowani rozwojem dziecka. (...) Poznanie dziecka jest czymś, co wydaje się fajne: ojcowie zauważają rozwój fizyczny, słowa których dzieci się uczą, rozgryzają dziecięcy język" - mówił prezes Fundacji Mamy i Taty. 

"Ojcowie, którzy mają dzieci, mówią, że nie ma dobrego momentu na dziecko. Zawsze jest coś, co przeszkadza. Jednak ci, którzy mają dzieci mówią też, że bez względu na moment - warto w to wejść" - podkreślił Grabowski. 

Zdaniem autorów raportu, aby zmienić niekorzystne tendencje, niezbędna jest promocja kultury prorodzinnej, pokazywanie pozytywnego obrazu rodziny, zwłaszcza wielodzietnej. Warto też wzmacniać pozytywne wzorce ojca oparte o odpowiedzialność, hart ducha, wierność, kreatywność i gotowość do podejmowania wyzwań. 

Na płaszczyźnie systemowej natomiast należy wypracować rozwiązania zmniejszające bariery przed zakładaniem rodziny i byciem ojcem, np. poprawić stabilność rynku pracy, dostęp do mieszkań, dostęp do edukacji, sportu i kultury. Ogromne znaczenie - w opinii autorów raportu - ma też poprawa opieki zdrowotnej kobiet w ciąży, podczas porodu i w okresie połogu. 

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie www.fajniebyctata.pl.


ak/PAP

[fot. YouTube/FundacjaMamyiTaty]

Warto poczytać

 1. donuts-2682501270x714 23.02.2017

  95 proc. Polaków je pączki w tłusty czwartek

  Jak informuje GfK, 37 proc. konsumentów kupuje pączki w cukierniach, tyle samo w sklepach spożywczych, a 15 proc. robi je w domu.

 2. isis 22.02.2017

  Porażka programów przeciw radykalizacji islamu

  Programy przeciwstawiania się "radykalizacji, indoktrynacji i werbowaniu" młodzieży muzułmańskiej we Francji poniosły porażkę - wynika z senackiego raportu na ten temat. Eksperci ostrzegają, że "dżihadyści znają nas lepiej niż my ich".

 3. kids-474729960720 21.02.2017

  UNICEF: Śmierć z głodu grozi niemal 1,4 mln dzieci

  UNICEF ostrzegł we wtorek, że "bezpośrednio zagrożonych śmiercią" z głodu jest niemal 1,4 mln dzieci w niektórych rejonach Sudanu Płd., Nigerii, Somalii i Jemenu.

 4. ddddua-stef 20.02.2017

  Prezydent liderem rankingu zaufania

  Większość Polaków ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

 5. rak-stef 19.02.2017

  W Polsce poprawiła się skuteczność leczenia niektórych nowotworów

  Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w najnowszym raporcie zawarł informacje dotyczące walki z chorobami nowotworowymi. Na niektórych płaszczyznach Polska odnotowała postęp.

 6. recedopracywgermaniiSI 18.02.2017

  Raport: w Niemczech zabraknie rąk do pracy

  Aby do roku 2060 utrzymać podaż rąk do pracy na dzisiejszym poziomie, potrzebny byłby roczny napływ imigrantów na poziomie 400 tys. osób.

 7. biedne-kurwie 17.02.2017

  UNICEF apeluje o pomoc dla ukraińskich dzieci

  "Jako organizacja apelujemy do szeroko rozumianej społeczności międzynarodowej darczyńców, którzy mogą wspomóc nasze działania skierowane na Ukrainę".

 8. szysed 16.02.2017

  Zakończyła się inwentaryzacja Puszczy Białowieskiej

  Minister środowiska powiedział, że puszczę przez ostatni rok poddano inwentaryzacji przyrodniczo-kulturowej, która miała opisać stan przyrody.

CS140fotMINI

Czas Stefczyka 140/2017

PDF (4,49 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook