Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

11.01.2017

Obawa przed utratą pozycji, obowiązkami i niepewność, czy sprostają zadaniu - to główne lęki mężczyzn związane z posiadaniem dzieci. Organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą" przekonują, że rola ojca jest jedną z najważniejszych i najbardziej satysfakcjonujących w życiu.

Zainaugurowana w środę kampania kierowana jest do mężczyzn w wieku 20-40 lat. Ma ich przekonywać, że choć nie ma idealnego momentu na dziecko, "warto w to wejść". 

Zdaniem Katarzyny Głowackiej z Fundacji Mamy i Taty widoczny jest głęboki kryzys ojcostwa w zachodnim świecie. "Spowodowany jest wieloma czynnikami, np. rosnącą presją konsumpcyjną - mężczyźni czują się zobowiązani, żeby dużo pracować i wiele osiągnąć, są przywiązani do swoich karier, współczesną popkulturą" - mówiła podczas konferencji prasowej. 

Podkreśliła, że Fundacja kieruje kampanię do mężczyzn którzy zastanawiają się nad wejściem w relację, nad byciem ojcem. "Chcemy im pokazać, że ojcostwo jest fantastyczną, męską przygodą, że ojciec jest tym czynnikiem w rodzinie, który zapewnia adrenalinę, który jest dla swoich dzieci przygodą" - dodała. 

Z raportu, który przygotowała fundacja, wynika, że liczba zawieranych obecnie małżeństw jest znacznie niższa niż w latach 80. "Bardzo niepokojący jest też współczynnik dzietności, który wynosi dla kobiet 1,22, co oznacza, że na 10 kobiet przypada zaledwie 12 dzieci" - mówił prezes Fundacji Mamy i Taty Marek Grabowski. "To oznacza, że jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - dodał. 

Jak zaznaczył, zdaniem autorów raportu tak zły wskaźnik jest przede wszystkim elementem współczesnej kultury. "Mężczyźni z jednej strony realizują się w pracy zawodowej, ale z drugiej strony mają całą paletę różnych lęków, które przed zawieraniem stałych związków oraz posiadaniem dzieci po prostu blokują" - mówił Grabowski. 

Na tą niegotowość mężczyzn do zawierania stałych związków wskazuje liczba urodzeń pozamałżeńskich, a także liczba rozwodów, których w 2015 r. było 67 tys. 296. Jak dodał Grabowski, w miastach na 1000 zawartych małżeństw rozpada się 439. 

"Pracę w fundacji zaczęliśmy od kampanii +Rozwód - przemyśl to+. Badania, które wtedy zleciliśmy wskazywały, że duża liczba rozwodów to są tzw. rozwody pochopne. Obecnie jest bardzo łatwo jest się rozwieść, nawet łatwiej niż zawrzeć małżeństwo" - zaznaczył Grabowski, dodając, że nie mówi w tym przypadku o rozwodach spowodowanych np. przemocą, tylko pochopnymi decyzjami. 

Zwrócił jednocześnie uwagę, że badania opublikowane w raporcie - na zlecenie Fundacji Mamy i Taty przeprowadziła je firma Ipsos - wskazują na pozytywny wpływ ojca na dzieci. Dzieci w rodzinach, w których są ojcowie, wykazują mniejszą skłonność do przemocy, mniejszą skłonność do uzależnień, ich poczucie szczęścia i satysfakcji życiowej jest większe a poziom lęku znacząco mniejszy niż u dzieci wychowywanych bez ojca. 

Z raportu wynika jednak, że ojcowie obawiają się czasów, w których żyją. Wskazują na ciągłą walkę - "wyścig szczurów", słabe relacje ze znajomymi, brak przyjaciół, rozpadające się rodziny, zdrady (w tym brak zaufania do samego siebie), uzależnienia (np. od świata wirtualnego). 

Jak wynika z badania, główne lęki mężczyzn związane z posiadaniem dzieci to obawa przed utratą pozycji, obowiązkami i niepewność czy sprostają zadaniu. 

Badania pokazały także, że mężczyźni myślą o rodzinie inaczej niż kobiety. Dla mężczyzn rodzina jest projektem, polem walki, z którym wiążą się duma, szacunek, walka, wyzwania, ale też dużo energii, dużo rozwoju, dużo zdobywania nowych doświadczeń. 

Posiadanie dzieci wiąże się dla mężczyzn z pewną stratą, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie są ojcami. Z drugiej strony, jak podkreślił Grabowski, dzieci fascynują mężczyzn. "Mężczyźni są zafascynowani rozwojem dziecka. (...) Poznanie dziecka jest czymś, co wydaje się fajne: ojcowie zauważają rozwój fizyczny, słowa których dzieci się uczą, rozgryzają dziecięcy język" - mówił prezes Fundacji Mamy i Taty. 

"Ojcowie, którzy mają dzieci, mówią, że nie ma dobrego momentu na dziecko. Zawsze jest coś, co przeszkadza. Jednak ci, którzy mają dzieci mówią też, że bez względu na moment - warto w to wejść" - podkreślił Grabowski. 

Zdaniem autorów raportu, aby zmienić niekorzystne tendencje, niezbędna jest promocja kultury prorodzinnej, pokazywanie pozytywnego obrazu rodziny, zwłaszcza wielodzietnej. Warto też wzmacniać pozytywne wzorce ojca oparte o odpowiedzialność, hart ducha, wierność, kreatywność i gotowość do podejmowania wyzwań. 

Na płaszczyźnie systemowej natomiast należy wypracować rozwiązania zmniejszające bariery przed zakładaniem rodziny i byciem ojcem, np. poprawić stabilność rynku pracy, dostęp do mieszkań, dostęp do edukacji, sportu i kultury. Ogromne znaczenie - w opinii autorów raportu - ma też poprawa opieki zdrowotnej kobiet w ciąży, podczas porodu i w okresie połogu. 

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie www.fajniebyctata.pl.


ak/PAP

[fot. YouTube/FundacjaMamyiTaty]

Warto poczytać

 1. pieniadzers 25.04.2017

  Polacy są bogatsi

  Aktywa finansowe Polaków zrównały się z Produktem Krajowym Brutto.

 2. polacy-bezpieczni 24.04.2017

  CBOS: Polacy czują się bezpiecznie

  Rekordowo wysokie poczucie bezpieczeństwa wśród Polaków.

 3. policjaniemcy 23.04.2017

  Coraz więcej imigrantów łamie prawo

  Liczba imigrantów podejrzanych o popełnienie przestępstwa wzrosła w zeszłym roku w Niemczech o 52,7 proc. w porównaniu z rokiem 2015 - poinformował w niedzielę tygodnik "Welt am Sonntag". Redakcja powołuje się na raport MSW, który ma być oficjalnie przedstawiony w poniedziałek.

 4. ber1 22.04.2017

  Berlin najbardziej niebezpiecznym miastem w Niemczech

  W stolicy Niemiec na 100 tys. mieszkańców policja odnotowała 16 161 przestępstw.

 5. mid-17419275 21.04.2017

  CBOS: Duda i Szydło z największym zaufaniem

  Zaufanie do prezydenta deklarowało w kwietniu 63 proc. badanych, o 5 punktów proc. więcej niż w ub. miesiącu.

 6. books-1680953960720 20.04.2017

  Wskaźnik czytelnictwa wciąż bez zmian

  37 proc. Polaków zadeklarowało przeczytanie choć jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez Bibliotekę Narodową. "Od ponad dekady ten wskaźnik zmienia się bardzo niewiele " - mówi Roman Chymkowski z BN.

 7. 1024px-SanctuaryNDL2 19.04.2017

  W Lourdes wciąż dochodzi do cudownych uzdrowień

  Sanktuarium w Lourdes, słynne na całym świecie z maryjnych objawień, wciąż jest miejscem uzdrowień niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia - mówi PAP dr Alessandro de Franciscis, dyrektor Biura Lekarskiego w Lourdes, które bada takie przypadki.

 8. macronsi 18.04.2017

  Francja: Macron liderem sondaży

  Badania nie pozostawiają złudzeń - to centrysta wygra wybory.

CS142fotMINI

Czas Stefczyka 142/2017

PDF (5,15 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook