Jedynie prawda jest ciekawa

Frontex: w 2016 r. rekordowa liczba imigrantów dotarła do Włoch

06.01.2017

O dwie trzecie spadła w 2016 roku liczba imigrantów, którzy dotarli do UE przez morze - podała w piątek unijna agencja Frontex. To konsekwencja zawarcia przez Unię porozumienia z Turcją ws. migracji oraz uszczelnienia granic przez kraje Bałkanów Zachodnich

Według wstępnych danych w 2016 roku do UE przedostało się dwoma głównymi szlakami morskimi 364 tysiące migrantów. Na greckie wyspy przez Morze Egejskie dotarło 182 tysiące osób, o 79 procent mniej niż w 2015 roku. Największe grupy migrantów przedostających się do Grecji to Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy.

Jak podaje Frontex, ten spadek jest przede wszystkim konsekwencją zawarcia w marcu ub. roku porozumienia między UE a Turcją, które doprowadziło do zaostrzenia przez tureckie władze kontroli granic i walki z przemytnikami ludzi oraz umożliwiło odsyłanie do Turcji wszystkich nielegalnych imigrantów przedostających się na greckie wyspy.

„Także uszczelnienie granic przez kraje położone na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym przyczyniło się do spadku liczby imigrantów” - ocenia Frontex. 

Natomiast napływ imigrantów z Afryki Północnej do Włoch przez Morze Śródziemne był w ubiegłym roku rekordowo duży. Liczba ta wzrosła o jedną piątą, do 181 tysięcy. Tym szlakiem do Unii przedostają się przede wszystkim Nigeryjczycy, Erytrejczycy, obywatele Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Gambii. Według Fronteksu w 2016 r. zewnętrzne granice UE przekroczyło nielegalnie w sumie 503 700 osób.

Szef europejskiej agencji ochrony granic Fabrice Leggieri skrytykował podczas zjazdu niemieckiej partii CSU w bawarskim Seeon państwa członkowskie UE za to, że „nie deportują nielegalnych imigrantów, którym wcześniej odmówiły azylu”.

„43 proc. osób bez prawa do pobytu i z nakazem opuszczenia terytorium nie jest deportowanych. Szczególnie Grecja sobie nie radzi” - zaznaczył Leggieri. Według niego Frontex przygotował się do tego, by dziennie odsyłać ok. 500 imigrantów z Grecji do Turcji, w ramach umowy UE z Ankarą.

„Od chwili zawarcia umowy Grekom udało się jednak odesłać do Turcji zaledwie 1000 osób. Tak wolno idzie im rejestracja imigrantów. Nie wyrabiają się, brakuje urzędników. Turcja natomiast wzorowo wypełnia swoją część umowy” - dodał szef Frontexu. Rzecznik zarządu CSU w Bawarii Florian Hahn zaznaczył, że w Niemczech znajduje się wciąż obecnie ok. 131 tys. nielegalnych imigrantów, których mimo odmowy azylu, nie deportowano.

„6 proc. z nich przebywa w Bawarii. Musimy coś z tym zrobić” - dodał. 

Ryb, faz.net

Fot. [frontex.europa.eu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook