Jedynie prawda jest ciekawa

Francja: Macron liderem sondaży

18.04.2017

W drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji centrysta Emmanuel Macron zdecydowanie pokona szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen - wynika z opublikowanych we wtorek rezultatów sondażu Opinionway.

Jeśli Macron i Le Pen awansują do drugiej tury, zaplanowanej na 7 maja, to na centrystę zagłosuje 64 proc., a na szefową FN 36 proc. uczestników głosowania.

Według tego samego badania Macron w najbliższą niedzielę wygra pierwszą turę wyborów, zdobywając 23-procentowe poparcie. Na drugim miejscu uplasuje się Le Pen z 22 proc. głosów, na trzecim kandydat centroprawicy Francois Fillon 20 proc., a za nim przedstawiciel skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon, który zdobędzie 19 procent głosów.

Gdyby w drugiej turze rozegrała się walka między Le Pen a Fillonem, szefowa FN również poniosłaby porażkę, uzyskując 42 procent głosów w porównaniu do 58-procentowego poparcia, jakie zdobyłby kandydat centroprawicy.

Z kolei w sondażu ośrodka Ifop-Fiducial, również opublikowanym we wtorek, w pierwszej rundzie wyborów trzecie miejsce zdobędzie nie Fillon, a Melenchon (19,5 proc.), a kandydat centroprawicy uplasuje się zaraz za nim (19 proc.).

„Paris Match” podkreśla, że na kilka dni przed pierwszą turą wyborów walka między kandydatami jest bardzo zacięta; pierwszego i czwartego kandydata dzieli różnica zaledwie czterech punktów procentowych. Według agencji Reutera około 30 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów może nie pójść na wybory.

W drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji weźmie udział dwójka kandydatów z najlepszymi rezultatami z najbliższej niedzieli.


Centrysta Emmanuel Macron wygra pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 23 proc. głosów, na drugim miejscu będzie szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen - 22 proc., a na trzecim kandydat skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon - 19,5 proc.

Takie rezultaty przyniósł opublikowany we wtorek sondaż ośrodka Ifop-Fiducial.

Jak pisze „Paris Match”, Le Pen straciła od początku miesiąca ponad 4 punkty procentowe i spadła na drugie miejsce. Melenchon ma minimalnie wyprzedzić kandydata centroprawicy Francois Fillona, na którego zagłosować ma 19 proc. wyborców.

„Paris Match” podkreśla, że na kilka dni przed zaplanowaną na niedzielę pierwszą turą wyborów walka między kandydatami jest bardzo zacięta; pierwszego i czwartego kandydata dzieli różnica zaledwie czterech punktów procentowych. Piąty w kolejności socjalista Benoit Hamon ma uzyskać zaledwie 8 proc. głosów.

Badanie Ifop-Fiducial przeprowadzono w dniach 14-15 kwietnia; wzięło w nim udział 1851 osób. Według agencji Reutera około 30 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów może nie pójść na wybory.

Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji zaplanowano na 7 maja. Weźmie w niej udział dwójka kandydatów z najlepszymi rezultatami z najbliższej niedzieli.

gah/PAP

[fot. PAP/EPA/YOAN VALAT]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook