Jedynie prawda jest ciekawa

Fala bezrobocia zalewa Francję

27.12.2014

Według danych rządowych, liczba ludzi bez pracy w listopadzie powiększyła się o 27 400 osób i sięgnęła rekordowych 3 488 300. Liczba pragnących znaleźć zatrudnienie w ostatnich 12 miesiącach zwiększyła się o 5,8 proc. Był to trzeci kolejny miesiąc ze zwyżką szukających pracy nad Sekwaną.

Wzrost gospodarczy w tym kraju jest teraz szacowany na zaledwie 0,4 proc. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy, stopa bezrobocia we Francji wynosi 9,9 proc. (bez pracy było 2,84 mln osób w III kwartale roku).

François Hollande, który w 2012 r. wygrał prezydenckie wybory, obiecywał radykalną poprawę sytuacji. Ostatnio zadeklarował, że nie będzie startować w następnych wyborach w 2017 r., jeśli nie osiągnie swego celu i nie wyprowadzi Francji ze stagnacji gospodarczej.

W grudniu br. premier Manuel Valls i minister gospodarki Emmanuel Macron ogłosili najnowszy plan reform, w tym otwarcia wielu zawodów na konkurencję. Na wyniki trzeba jednak poczekać. Związkowcy jednak nie chcą czekać i już ochoczo protestują na ulicach Paryża.

Walka z bezrobociem będzie jednym z priorytetów nowego francuskiego rządu. To właśnie kwestie gospodarcze sprawiły, że Manuel Valls otrzymał zadanie sformowania nowej ekipy.

Fatalna sytuacja na rynku pracy sprawia, że opozycja coraz częściej wytyka urzędującemu prezydentowi niezrealizowanie swojej sztandarowej obietnicy wyborczej. W trakcie kampanii Hollande obiecywał, że bezrobocie we Francji zacznie spadać wraz z końcem 2013 r.

Ryb, BBC, AFP

Fot. [polemeploi.fr]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook