Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Europejskie państwo dobrobytu w defensywie

05.02.2016

Nie tylko Niemcy uginają się pod ciężarem napływu imigrantów. Także w innych krajach stają się oni obciążeniem, dlatego władze sięgają po radykalne środki – informuje niemiecka rozgłośnia publiczna „Deutsche Welle”.

Według rozgłośni dla wszystkich państw Europy fala imigrantów jest nie lada wyzwaniem. „Z tego względu coraz więcej państw sięga po radykalne środki, niekiedy nawet sprzeczne z ich własną konstytucją czy międzynarodowymi traktatami” - podkreśla „DW”.

Niemcy przyjęły w roku 2015 prawie 1,1 mln imigrantów i uchodźców, najwięcej ze wszystkich europejskich państw. Pierwsi uchodźcy byli jeszcze witani radośnie, z czasem ton się jednak wyraźnie zaostrzył. Tym bardziej iż według ostrożnych szacunków Instytutu ds. Badań nad Niemiecką Gospodarką (IWF) Berlin będzie musiał wydać w przeciągu najbliższych dwóch lat ponad 50 mld euro na utrzymanie przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu.

"Niemiecka minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles przedłożyła plan obniżenia świadczeń dla imigrantów, którzy nie chcą integrować się z niemieckim społeczeństwem. Podobnie jak osoby długotrwale bezrobotne są zobowiązane do podjęcia każdej oferowanej im pracy, tak samo będzie się wymagać od osób ubiegających się o azyl, by brały udział w kursach językowych i integracyjnych" - zaznacza rozgłośnia.”Kto potrzebuje pomocy, ten ją otrzyma. Ale nie można oczekiwać wsparcia, nie dając nic w zamian” - napisała minister Nahles w gościnnym artykule na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kanclerz Angela Merkel natomiast skierowała do uchodźców uwagę, że Niemcy oczekują, iż „kiedy w Syrii znów zapanuje pokój i gdy pokonane zostanie Państwo Islamskie w Iraku, z całą swoją wiedzą, jaką nabyliście u nas, wrócicie do swojej ojczyzny”.

„DW” przypomina, że także w innych krajach ton wypowiedzi i nastawienie wobec imigrantów staje się coraz ostrzejszy. „Dania przyjęła w ubiegłym roku 20 tys. imigrantów. W relacji do liczby mieszkańców jest to w skali UE największa liczba imigrantów na głowę ludności” - podkreśla rozgłośnia. Także władze w Kopenhadze chcą zniechęcić kolejnych potencjalnych imigrantów do przyjazdu i obniżają świadczenia dla osób starających się o azyl.

„Pod koniec stycznia br. parlament w Kopenhadze uchwalił dalsze zaostrzenie zasad postępowania z imigrantami. W przyszłości będą oni musieli oddawać gotówkę i kosztowności o wartości powyżej 10 tys. koron (1340 euro), by partycypować w kosztach zakwaterowania. Podobne zasady obowiązują samych Duńczyków, którzy muszą najpierw skonsumować swój majątek zanim dostaną zapomogę socjalną” - wylicza „DW”.

Także w Szwajcarii imigranci partycypują w kosztach swojego pobytu. Osoby przybywające do Szwajcarii i ubiegające się tam o azyl muszą oddać wszystkie swoje kosztowności powyżej 1000 franków (914 euro).

„Austria przyjęła w ubiegłym roku 90 tys. imigrantów i uchodźców. W czwartek parlament krajowy Górnej Austrii zadecyduje, czy zapomogi dla azylantów, którzy otrzymali ten status przed listopadem ubiegłego roku, mogą zostać obniżone z 914 euro do 440 euro. Takie cięcia dotyczyłyby także osób, których wniosek o azyl został odrzucony i którym przyznano prawo do pobytu tolerowanego, ponieważ ich rodzinny kraj jest uznany za niebezpieczny” - tłumaczy rozgłośnia dalej.

Jednocześnie osoby, których wniosek został pozytywnie rozpatrzony po listopadzie 2015, otrzymują azyl tylko na trzy lata. Po upływie tego czasu przewidziane jest ponowne badanie, czy ich kraj pochodzenia jest w dalszym ciągu niebezpieczny i jak dalece zintegrowali się oni w austriackim społeczeństwie.

W Holandii rząd ma zamiar zmienić przepisy, wedle których imigranci ze statusem uchodźcy mają pierwszeństwo w przydziale mieszkań socjalnych. W Holandii zaczął budzić się protest przeciwko takiej regulacji, ponieważ imigranci otrzymywali mieszkania poza kolejnością i byli traktowani lepiej niż Holendrzy oczekujący na takie mieszkania kilka miesięcy czy nawet kilka lat.

Ryb, Deutsche Welle

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook