Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Eksperci: Tym razem USA i kraje unijne nie odpuszczą Rosji

18.07.2014

Obecność na pokładzie osób różnej narodowości nadaje konfliktowi między Kijowem a Moskwą aspekt międzynarodowy - podkreślają eksperci.

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło ocenił w rozmowie z PAP, że obecność na pokładzie malezyjskiego samolotu obywateli wielu krajów zdecydowanie zmienia wymiar tragedii i wpłynie na rozstrzygnięcie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. "USA i kraje unijne nie odpuszczą Rosji, nie pozwolą im na to obywatele w ich własnych krajach" - podkreślił.

"Gdyby w katastrofie zginęli Ukraińcy, to nie byłoby wielkiej sprawy, ani takiego hałasu. Wszystko na to wskazuje, że samolotu nie zestrzelili Ukraińcy, wyraźnie widać, że separatyści z pomocą rosyjską realizują scenariusz strzelania do samolotów ukraińskich" - zaznaczył ekspert.

Jak zauważył, Amerykanie szybko ustalą skąd i przez kogo została wystrzelona rakieta, ponieważ dysponują wywiadem satelitarnym. "Będzie to miało ogromne konsekwencje międzynarodowe, oczekuję teraz większej determinacji w karaniu Rosji za wspieranie i rozpalenie wojny na wschodniej Ukrainie" - powiedział Piekło.

Jak ocenił, prezydent Rosji Władimir Putin na tej tragedii "może tylko stracić". "Ale niestety -ponieważ jest pod ścianą - jest w stanie wykonać parę ruchów nieobliczalnych i doprowadzić do jeszcze większych nieszczęść i tragedii ludzkich na terytoriach wschodniej Ukrainy" - dodał ekspert.

Jak dodał, możliwe jest, że Rosja będzie chciała wprowadzić na wschód Ukrainy swoje "siły pokojowe, tzw. mirotworców". "Chodzi po prostu inwazję rosyjską, pod płaszczykiem misji pokojowej" - zaznaczył. "Jeżeli zostanie jasno wykazane, że to Rosjanie stoją za zestrzeleniem samolotu, to Putinowi będzie już wszystko jedno, Zachód musi się liczyć z tym, że trzeba się przygotować na nieodpowiedzialne ruchy Moskwy w kwestii Ukrainy" - przewiduje Piekło.

Jego zdaniem, można spodziewać się twardszych sankcji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Rosji, m.in. "ostrego uderzenia" w gospodarkę rosyjską. "Sankcje powinny objąć samego Putina i jego najbliższe otoczenie" - podkreślił. Jak dodał, możliwa jest też ścisła współpraca armii ukraińskiej z NATO i utworzenie strefy bez lotów nad wschodnią Ukrainą - która byłaby patrolowana przez samoloty NATO.

"Rosyjska propaganda osiągnęła już sufity absurdu, m.in. podawali informację, że Ukraińcy chcieli zestrzelić samolot z Putinem, sporo Rosjan w te bzdury uwierzyło, pojawiają się słowa +niech Bóg chroni Putina+, ta absurdalna propaganda będzie działała w Rosji, ale już na Zachodzie nie będzie działała. To jest oszustwo na skalą niewyobrażalną, po prostu kłamstwo" - powiedział Piekło.

Ekspert OSW Wojciech Konończuk powiedział PAP, że katastrofa malezyjskiego samolotu może być przełomem w konflikcie rosyjsko-ukraińskim, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. "Więcej wskazuje na to, że będzie to niestety przełom negatywny, widzimy już naciski międzynarodowe na Ukrainę, aby wstrzymała operację antyterrorystyczną w Donbasie, a ta decyzja z pewnością nie jest w interesie Ukrainy" - ocenił.

Jak dodał, taka decyzja wiązałaby się z zamrożeniem konfliktu na wschodzie Ukrainy, ale na tym zyskaliby wyłącznie rosyjscy separatyści i stojąca za nimi Rosja, a nie Kijów. "Prezydent Petro Poroszenko jest w bardzo trudnej sytuacji, z jednej strony wspólnota międzynarodowa oczekuje od niego, że zawieszenie broni będzie służyło pracy na miejscu komisji, która zbada miejsce katastrofy, a z drugiej strony Poroszenko jest zainteresowany, aby w dalszym ciągu kontynuować wypieranie separatystów z Donbasu" - podkreślił ekspert.

Konończuk nie spodziewa się kolejnych sankcji unijnych wobec Rosji. "Unia wszystko, co była w stanie zrobić, zrobiła parę dni temu. UE odwołuje się do półśrodków i sankcji pozorowanych. Znacznie bardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje amerykańskie, to jedyne realne sankcje" - zaznaczył. Jego zdaniem obecnie można spodziewać się ostrej walki propagandowej między Rosją a Ukrainą, aby przekonać opinię międzynarodową do swoich racji i wskazać na odpowiedzialnego za zestrzelenie samolotu. "Rosjanie już teraz starają się zrzucić winę na Kijów" - zauważył.

Ekspert zauważył, że czwartkowe oświadczenie Białego Domu w sprawie katastrofy było umiarkowane. "Nie było tam żadnych ostrych sformułowań pod adresem separatystów czy Rosji, było wezwanie do strony ukraińskiej do wstrzymania ognia. Z punktu widzenia Kijowa było to niekorzystne" - zaznaczył. Konończuk przekonywał, że Rosja w dalszym ciągu będzie chciała osiągnąć swoje cele na Ukrainie. "Uregulowanie sytuacji w Donbasie jest możliwe z punktu widzenia rosyjskiego, ale tylko na rosyjskich warunkach - to znaczy zalegalizowanie polityczne separatystów i rozpoczęcie z nimi otwartych negocjacji, czyli de facto uznanie separatystów za stronę w negocjacjach" - zaznaczył.

Konończuk przekonywał też, że Ukrainie grozi umocnienie niekorzystnego dla Kijowa obecnego status quo w Donbasie. Ekspert ocenił, że Poroszenko jest zakładnikiem opinii publicznej na Ukrainie, która domaga się od niego zdecydowanych działań w sprawie przywrócenia integralności terytorialnej. "Oczekiwania ukraińskie i rosyjskie w żaden sposób do siebie nie przystają, najbardziej prawdopodobnym jest kontynuowanie pata, który ma obecnie miejsce" - ocenił.

Malezyjski samolot, najprawdopodobniej zestrzelony, rozbił się niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie było 298 osób; nikt nie przeżył. W rejonie, gdzie spadł samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook