Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Eksperci: Tym razem USA i kraje unijne nie odpuszczą Rosji

18.07.2014

Obecność na pokładzie osób różnej narodowości nadaje konfliktowi między Kijowem a Moskwą aspekt międzynarodowy - podkreślają eksperci.

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Jan Piekło ocenił w rozmowie z PAP, że obecność na pokładzie malezyjskiego samolotu obywateli wielu krajów zdecydowanie zmienia wymiar tragedii i wpłynie na rozstrzygnięcie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. "USA i kraje unijne nie odpuszczą Rosji, nie pozwolą im na to obywatele w ich własnych krajach" - podkreślił.

"Gdyby w katastrofie zginęli Ukraińcy, to nie byłoby wielkiej sprawy, ani takiego hałasu. Wszystko na to wskazuje, że samolotu nie zestrzelili Ukraińcy, wyraźnie widać, że separatyści z pomocą rosyjską realizują scenariusz strzelania do samolotów ukraińskich" - zaznaczył ekspert.

Jak zauważył, Amerykanie szybko ustalą skąd i przez kogo została wystrzelona rakieta, ponieważ dysponują wywiadem satelitarnym. "Będzie to miało ogromne konsekwencje międzynarodowe, oczekuję teraz większej determinacji w karaniu Rosji za wspieranie i rozpalenie wojny na wschodniej Ukrainie" - powiedział Piekło.

Jak ocenił, prezydent Rosji Władimir Putin na tej tragedii "może tylko stracić". "Ale niestety -ponieważ jest pod ścianą - jest w stanie wykonać parę ruchów nieobliczalnych i doprowadzić do jeszcze większych nieszczęść i tragedii ludzkich na terytoriach wschodniej Ukrainy" - dodał ekspert.

Jak dodał, możliwe jest, że Rosja będzie chciała wprowadzić na wschód Ukrainy swoje "siły pokojowe, tzw. mirotworców". "Chodzi po prostu inwazję rosyjską, pod płaszczykiem misji pokojowej" - zaznaczył. "Jeżeli zostanie jasno wykazane, że to Rosjanie stoją za zestrzeleniem samolotu, to Putinowi będzie już wszystko jedno, Zachód musi się liczyć z tym, że trzeba się przygotować na nieodpowiedzialne ruchy Moskwy w kwestii Ukrainy" - przewiduje Piekło.

Jego zdaniem, można spodziewać się twardszych sankcji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Rosji, m.in. "ostrego uderzenia" w gospodarkę rosyjską. "Sankcje powinny objąć samego Putina i jego najbliższe otoczenie" - podkreślił. Jak dodał, możliwa jest też ścisła współpraca armii ukraińskiej z NATO i utworzenie strefy bez lotów nad wschodnią Ukrainą - która byłaby patrolowana przez samoloty NATO.

"Rosyjska propaganda osiągnęła już sufity absurdu, m.in. podawali informację, że Ukraińcy chcieli zestrzelić samolot z Putinem, sporo Rosjan w te bzdury uwierzyło, pojawiają się słowa +niech Bóg chroni Putina+, ta absurdalna propaganda będzie działała w Rosji, ale już na Zachodzie nie będzie działała. To jest oszustwo na skalą niewyobrażalną, po prostu kłamstwo" - powiedział Piekło.

Ekspert OSW Wojciech Konończuk powiedział PAP, że katastrofa malezyjskiego samolotu może być przełomem w konflikcie rosyjsko-ukraińskim, zarówno w sensie pozytywnym, jak i negatywnym. "Więcej wskazuje na to, że będzie to niestety przełom negatywny, widzimy już naciski międzynarodowe na Ukrainę, aby wstrzymała operację antyterrorystyczną w Donbasie, a ta decyzja z pewnością nie jest w interesie Ukrainy" - ocenił.

Jak dodał, taka decyzja wiązałaby się z zamrożeniem konfliktu na wschodzie Ukrainy, ale na tym zyskaliby wyłącznie rosyjscy separatyści i stojąca za nimi Rosja, a nie Kijów. "Prezydent Petro Poroszenko jest w bardzo trudnej sytuacji, z jednej strony wspólnota międzynarodowa oczekuje od niego, że zawieszenie broni będzie służyło pracy na miejscu komisji, która zbada miejsce katastrofy, a z drugiej strony Poroszenko jest zainteresowany, aby w dalszym ciągu kontynuować wypieranie separatystów z Donbasu" - podkreślił ekspert.

Konończuk nie spodziewa się kolejnych sankcji unijnych wobec Rosji. "Unia wszystko, co była w stanie zrobić, zrobiła parę dni temu. UE odwołuje się do półśrodków i sankcji pozorowanych. Znacznie bardziej dotkliwe dla Rosji są sankcje amerykańskie, to jedyne realne sankcje" - zaznaczył. Jego zdaniem obecnie można spodziewać się ostrej walki propagandowej między Rosją a Ukrainą, aby przekonać opinię międzynarodową do swoich racji i wskazać na odpowiedzialnego za zestrzelenie samolotu. "Rosjanie już teraz starają się zrzucić winę na Kijów" - zauważył.

Ekspert zauważył, że czwartkowe oświadczenie Białego Domu w sprawie katastrofy było umiarkowane. "Nie było tam żadnych ostrych sformułowań pod adresem separatystów czy Rosji, było wezwanie do strony ukraińskiej do wstrzymania ognia. Z punktu widzenia Kijowa było to niekorzystne" - zaznaczył. Konończuk przekonywał, że Rosja w dalszym ciągu będzie chciała osiągnąć swoje cele na Ukrainie. "Uregulowanie sytuacji w Donbasie jest możliwe z punktu widzenia rosyjskiego, ale tylko na rosyjskich warunkach - to znaczy zalegalizowanie polityczne separatystów i rozpoczęcie z nimi otwartych negocjacji, czyli de facto uznanie separatystów za stronę w negocjacjach" - zaznaczył.

Konończuk przekonywał też, że Ukrainie grozi umocnienie niekorzystnego dla Kijowa obecnego status quo w Donbasie. Ekspert ocenił, że Poroszenko jest zakładnikiem opinii publicznej na Ukrainie, która domaga się od niego zdecydowanych działań w sprawie przywrócenia integralności terytorialnej. "Oczekiwania ukraińskie i rosyjskie w żaden sposób do siebie nie przystają, najbardziej prawdopodobnym jest kontynuowanie pata, który ma obecnie miejsce" - ocenił.

Malezyjski samolot, najprawdopodobniej zestrzelony, rozbił się niedaleko granicy z Rosją. Na pokładzie było 298 osób; nikt nie przeżył. W rejonie, gdzie spadł samolot, trwają walki między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 50 kilometrów przed wejściem w rosyjską przestrzeń powietrzną zaczął się zniżać. Uderzył w ziemię w okolicach miast Szachtarsk i Torez w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 8. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook