Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Eksperci o taktyce wyborczej największych partii

20.10.2015

Zmiana - to główny przekaz kampanii PiS; która ma w dużej mierze charakter wizerunkowy; z kolei PO, starając się zaprezentować osiągnięcia ostatnich ośmiu lat swoich rządów, wraca do polityki straszenia PiS-em - tak kampanię tych dwu partii podsumowują w rozmowie z PAP eksperci.

W ocenie politologa Piotra Trudnowskiego PiS "skupiło się na przekazie „nowych twarzy” - po pierwsze Andrzejowi Dudzie udało się odnieść sukces, po drugie kandydatem na premiera jest nie Jarosław Kaczyński, tylko Beata Szydło". Na tym, jak mówi, PiS zbudowało kampanię "stricte wizerunkową, pokazując spokojną kandydatkę na premiera Beatę Szydło w kontraście do premier Kopacz, którą Beata Szydło od jakiegoś czasu konsekwentnie nazywa "histeryczną Ewą Kopacz".

 

- Widać, że dla PiS te gesty personalne i wizerunkowe tak naprawdę były najważniejszym pomysłem na kampanię - ocenia politolog. Z kolei PO, według niego, konsekwentnie wracała do polityki straszenia PiS-em.

 

- Myślę, że to jest ciekawe zjawisko również z tego powodu, że pokazuje tak naprawdę różnicę między Ewą Kopacz a Donaldem Tuskiem, która sprowadza się do pozycji głównych doradców tych polityków - uważa Trudnowski. Jak podkreśla, główny wizerunkowy doradca Donalda Tuska Igor Ostachowicz był spoza polityki i dzięki temu pomagał Tuskowi podejmować takie tematy, które odpowiadały na społeczne zapotrzebowanie.

 

Tymczasem Michał Kamiński, który doradza Ewie Kopacz, ma bogate doświadczenia polityczne i "koncentruje się przede wszystkim na własnych resentymentach". (Kamiński) jest złym doradcą, bo sprawia, że ta polityka dotyczy tylko i wyłącznie atakowania głównego przeciwnika - ocenia politolog.

 

Według dr Marzeny Cichosz PiS jest najdynamiczniejszą formacją w tej kampanii wyborczej.

 

- To PiS tak naprawdę w szeregu kwestii wyznacza pole debaty publicznej i to PiS wprowadziło kwestie związane z polityką społeczną na pierwszy plan - ocenia. Jak dodaje, partia ta obiecuje poprawę jakości życia, zapowiada reformy dotyczące m.in. obniżenia wieku emerytalnego, szkolnictwa.

 

Według politolog PiS mówi wyborcom: "jesteśmy partią, która ma zmienić ten kraj, właściwie w każdym wymiarze". Tymczasem, jak ocenia, nikt nie broni kontynuacji.

 

- Nawet sama partia rządząca, która ewentualnie tą kontynuacją byłaby zainteresowana, też jest po stronie zmiany, tylko stopniowej i ewolucyjnej - ocenia Cichosz.

 

Odmiennego zdania jest socjolog dr Marcin Kotras. Według niego PO dość dobrze stara się

zaprezentować w kampanii to, co udało się przez te osiem lat osiągnąć. "Mamy tego rodzaju przekaz: rządziliśmy przez osiem lat, spójrzcie do waszych portfeli, spójrzcie na wasze otoczenie, żyje się wam prawdopodobnie lepiej niż jeszcze osiem lat temu, dlatego powinniście jeszcze raz dać nam mandat do rządzenia na kolejne cztery lata" - mówi.

 

Z kolei PiS, w ocenie socjologa, buduje swój kampanijny przekaz wokół zapowiedzi zmian.

 

- PiS to oczywiście zmiana, chodzi o to, by pokazać, że sukces, które to ugrupowanie osiągnęło w wyborach prezydenckich, jest możliwy do powtórzenia. Stąd to hasło: „damy radę”, którym posługuje się Beata Szydło, mówiąca o tym, że ten kolejny krok, zmiany, odwrócenia pewnej logiki politycznej w naszym kraju jest możliwy - mówi Kotras.

PAP

[FOTO: PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. studia-dfdsffdsfsf 29.05.2017

  CBOS: wyższe wykształcenie jest masowe

  81 proc. badanych uważa, że kształcenie na wyższych uczelniach w Polsce jest masowe.

 2. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 3. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 4. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 5. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 6. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 7. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 8. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook