Jedynie prawda jest ciekawa

Dramatyczne dane. Już 500 tys. imigrantów

29.09.2015

UNHCR informuje o skali migracji, która jest znacznie większa niż się spodziewano. Zdaniem ekspertów na teren Unii przybyło już ponad pół miliona ludzi.

Od początku roku ponad pół miliona imigrantów i uchodźców dotarło do Europy przez Morze Śródziemne a ok. 3 tys. osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione - wynika z danych opublikowanych we wtorek przez Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Spośród 515 tys. migrantów prawie 383 tys. przybyło do Grecji, a ok. 129 tys. do Włoch. Według UNHCR ok. 54 proc. z nich to Syryjczycy, a 13 proc. to Afgańczycy. 71 proc. ludzi, którzy dotarli do Grecji, to Syryjczycy.

W tym roku podczas ryzykownych prób przedostania się do Europy drogą morską poniosło śmierć lub zostało uznanych za zaginione 2980 imigrantów lub uchodźców. Według UNHCR w 2014 roku ok. 3,5 tys. ludzi poniosło śmierć lub zaginęło podczas takiej przeprawy.

Mimo wspólnych europejskich akcji poszukiwawczych i ratunkowych koordynowanych przez unijną agencję ochrony granicy Frontex, w ramach których w tym roku udało się ocalić dziesiątki tysięcy ludzi, trasa wiodąca przez Morze Śródziemne wciąż jest najbardziej niebezpieczna dla migrantów i uchodźców.

Według UNHCR wiele osób, które docierają drogą morską do Europy Południowej, głównie do Grecji, pochodzi z krajów pogrążonych w przemocy i konfliktach, takich jak Syria, Irak i Afganistan. Te osoby wymagają międzynarodowej ochrony i często są w złym stanie fizycznym i psychicznym.

22 września w Brukseli szefowie MSW państw UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców. Decyzję podjęto w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący Radzie UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów - Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

ONZ uznała, że unijny plan relokacji 120 tys. uchodźców napływających do Europy nie jest wystarczający. Według ONZ należy ułatwić migrantom dotarcie do UE oraz usprawnić system ich rejestracji i kontroli.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook