Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dostałeś bilet na EURO? Zapłacisz podatek!

13.06.2012

Osoby, które otrzymały w prezencie bilety na mecze, muszą od takich świadczeń zapłacić podatek – ostrzega Tax Care. Dotyczy to zarówno nagrodzonych biletami pracowników, klientów, jak i partnerów biznesowych. Podatek od biletu wartego 800 zł może wynieść nawet 256 zł.

Wartość biletu zalicza się do otrzymywanego wynagrodzenia

Do przychodów pracownika zalicza się cenę biletu (razem z podatkiem od towarów i usług). Pracodawca jako płatnik zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek według odpowiedniej stawki (dochody z pracy na etacie opodatkowane są według skali – 18% do kwoty 85 528 zł i 32% od nadwyżki) i odprowadzić na konto fiskusa. Wartość ta zostanie później wykazana w przekazywanym przez pracodawcę PIT-11 (czyli rocznej informacji m. in. o wysokości dochodu, należnym i pobranym podatku, która jest przekazywana do końca lutego pracownikowi i fiskusowi) i ostatecznie rozliczona przez pracownika w zeznaniu rocznym. 

Kontrahent otrzyma PIT-8C

Bilet na mecz może być także sposobem na zacieśnienie więzi z partnerami biznesowymi, bądź klientami.  Jeśli zaproszenie na mecz razem z biletem otrzymał kontrahent lub osoba, z którą firma współpracuje, również wystąpi konieczność odprowadzenia podatku. Wartość biletu w tym przypadku stanowi bowiem przychód z tzw. innych źródeł, do których zalicza się obok wymienionych w ustawie przykładowych świadczeń (np. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia) także inne nieodpłatne świadczenia, które nie są przyporządkowane do innych źródeł (np. z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy). Takim nieodpłatnym świadczeniem są z pewnością bilety na EURO 2012.

Przychodem jest wartość takich nieodpłatnych świadczeń

Co prawda ustawa przewiduje zwolnienie dla takich nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jednak zostało ustanowione istotne ograniczenie – zwolnienie można zastosować, gdy jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł (nie dotyczy to świadczeń na rzecz pracowników lub osoby pozostających ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym). Bilety na Euro są znacznie droższe co powoduje, że w praktyce zwolnienie to nie znajdzie zastosowania i podatek trzeba będzie zapłacić.

Oznacza to, że poza biletami, kontrahent otrzyma także PIT-8C (czyli informację przekazywaną także fiskusowi, w której wykazany jest m. in. przychód z tytułu otrzymanych biletów). Informacja taka może wpłynąć do kibica nawet kilka miesięcy po piłkarskich emocjach. Przedsiębiorca przekazujący bilety ma bowiem czas na przekazanie tego formularza do końca lutego następnego roku.

Podatek trzeba rozliczyć samodzielnie

W takim przypadku obdarowany biletem musi  pamiętać, żeby rozliczyć podatek samodzielnie. Firma, która przekazała bilety nie występuje bowiem w roli płatnika i nie pobiera zaliczki. Oznacza to, że gdy przyjdzie czas rocznych rozliczeń trzeba pamiętać także o otrzymanych teraz biletach i uwzględnić dane z otrzymanego PIT-8C w rocznym zeznaniu. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy otrzymali bilety od swoich partnerów biznesowych, ale też nagrodzonych w ten sposób osób nieprowadzących działalności gospodarczej (np. klientów). Podatek trzeba będzie więc samodzielnie obliczyć i uregulować w terminie do 30 kwietnia następnego roku (czyli w terminie rocznych rozliczeń PIT). 

Od biletu za 800 zł, fiskus może otrzymać nawet 256 zł

Jak wysokie może być obciążenie podatkowe z tytułu otrzymanego biletu na Euro 2012? To zależy od formy rozliczenia z fiskusem, wysokości przychodów i oczywiście ceny biletu. Przyjmijmy, że pracownik, który jest opodatkowany stawką 18%, otrzymuje od pracodawcy bilet wart np. 800 zł. W takim przypadku musi oddać na rzecz fiskusa 144 zł. Przy opodatkowaniu stawką 32% fiskus otrzymałby już 256 zł.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

(Fot. PAP/Tomasz Gzell)

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook