Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Do 2050 r. węgiel głównym źródłem energii w Polsce

01.09.2014

Węgiel będzie wciąż istotnym źródłem produkcji energii w Polsce, co najmniej do 2050 r. wynika z najnowszego raportu RWE. Wzrośnie jednocześnie znaczenie energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, jednak transformacja energetyczna nie spowoduje wzrostu cen energii.

Opublikowany przez europejski koncern energetyczny RWE raport "Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku" analizuje trendy, które mogą być kluczowe dla rozwoju krajowej elektroenergetyki w kolejnych dekadach. Studium będzie również zaprezentowane podczas rozpoczynającego się we wtorek 24. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dokument przedstawia cztery możliwe scenariusze rozwoju technologii, mogące kształtować rynek energii w Polsce. Analizy RWE potwierdzają, że do 2050 r. Polska będzie niezależna jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej, a duże elektrownie węglowe będą nadal istotne w polskim miksie energetycznym. Do 2030 r. powstaną nowe bloki wytwarzające prąd z węgla o łącznej mocy 3-11 GW.

Choć węgiel będzie nadal ważny, energia nie będzie już wytwarzana w zdecydowanej większości z tego paliwa. Także nowe, krajowe źródła energii, obejmujące wiatr, fotowoltaikę i gaz (w tym gaz z łupków), przyczynią się do utrzymania niezależności energetycznej; w efekcie ponad 80 proc. energii elektrycznej wytwarzane będzie ze źródeł krajowych.

Autorzy publikacji uważają, że dzięki temu Polska może zrealizować ambitne, wyznaczone przez UE, cele redukcji emisji CO2, a wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań umożliwi zmniejszenie krajowej emisji dwutlenku węgla nawet o 100 mln ton do 2050 r. Eksperci podkreślają przy tym, że jest to ogromne wyzwanie dla wysokoemisyjnego sektora energetycznego opartego obecnie na węglu. Wskazują jednak, że w kolejnych latach krajowa energetyka będzie zmuszona odtworzyć znaczną część źródeł wytwarzania energii (bo wiele elektrowni jest starych) i może to zrobić w oparciu o nowe, niskoemisyjne technologie.

Co ciekawe, z raportu wynika, że w ciągu kolejnych pięciu lat - dzięki spadającym cenom technologii - opłacalna stanie się rozproszona fotowoltaika, czyli wykorzystanie światła słonecznego do produkcji prądu. W Polsce powstanie nowy segment odbiorców, łączących cechy konsumentów z producentami, czyli tzw. prosumenci - najpierw w sektorze usług, a następnie również wśród klientów indywidualnych.

"Do 2050 roku niskoemisyjne odnawialne źródła energii będą miały znaczny udział w wytwarzaniu energii elektrycznej, co pomoże w dalszej redukcji negatywnego wpływu na klimat. Konsumenci zostaną prosumentami, przyłączonymi do sieci i wytwarzającymi coraz większą ilość energii. Nie zwolni postępująca rewolucja technologii mobilnych, która już teraz znacząco wpływa na rynek energii i doświadczenia klientów. Zielone technologie stają się coraz bardziej opłacalne" - napisał we wstępie do raportu prezes RWE Polska Filip Thon.

Eksperci podkreślają, że ta transformacja sektora energii nie spowoduje wzrostu cen prądu. "Polska nie musi przecierać szlaków - rozwijając nowe technologie może dostosować swoją infrastrukturę do zmieniającego się otoczenia dużo sprawniej i korzystać ze spadku kosztów nowych technologii. Z perspektywy rynku energii brak jest czynników, które powinny wpłynąć na podwyższenie ceny energii elektrycznej w dłuższym horyzoncie czasowym" - czytamy w raporcie.

Z dokumentu wynika, że duży potencjał ma w Polsce kogeneracja. Małe i średnie jednostki wytwarzające ciepło z węgla zastępowane są elektrociepłowniami, zwłaszcza na paliwo gazowe. To obniża emisję CO2 oraz pozwala sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Około roku 2020 - jak prognozują eksperci RWE - w Polsce rozwinie się technologia e-mobility, czyli samochody elektryczne - to jeden z kolejnych wniosków raportu. Ceny takich aut sukcesywnie spadają; RWE spodziewa się, że cena w pełni elektrycznego samochodu spadnie niedługo do poziomu poniżej 100 tys. zł. Rozpowszechnienie silników elektrycznych zwiększy też zapotrzebowanie na energię elektryczną, obniżając jednocześnie zależność Polski od importu tradycyjnych paliw.

Coraz popularniejsze stają się również hybrydowe autobusy miejskie, a długodystansowe autobusy elektryczne zaczynają pojawiać się we flotach operatorów transportu publicznego. Polska firma Solaris, lider wśród producentów autobusów miejskich, już skonstruowała własny autobus elektryczny. RWE należy do największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. 

Zatrudnia 66 tys. osób i zaopatruje ponad 16 mln klientów w energię elektryczną i ponad 7 mln odbiorców w gaz. Spółka jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Oprócz Polski działa także m.in. w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Od 2002 r. koncern RWE zainwestował w Polsce ok. 5 mld zł w sprzedaż, dystrybucję i wytwarzanie energii, również odnawialnej.


Greg/ PAP
[fot. sxc.hu]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

węgiel

,

CO2

,

raport

,

energia elektryczna

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook