Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dłuższe urlopy macierzyńskie niekorzystne dla kobiet

29.05.2013

Z analizy przeprowadzonej przez FOR wynika, że dłuższe urlopy macierzyńskie, wprowadzone przez Sejm 28 maja, nie poprawią wskaźników dzietności, a mogą wręcz pogorszyć sytuację kobiet na rynku pracy.

Jak podaje FOR, badania przeprowadzone w 2007 r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, że największymi wskaźnikami dzietności cieszą się kraje, w których obywatele mają pewne źródło utrzymania.

"W tym zakresie Polska posiada już korzystne regulacje, czyli wysoki zasiłek macierzyński wynoszący 100 proc. średnich zarobków z ostatniego roku. Niska dzietność w Polsce wynika zatem z innych przesłanek, a więc zapewne z tego, że niewiele kobiet w Polsce jest zatrudnionych (co wydłużenie urlopów macierzyńskich dodatkowo pogorszy), niewiele kobiet pracuje na część etatu i niewiele dzieci uczęszcza do przedszkoli i żłobków" - czytamy w raporcie.

Ponad to wprowadzenie rocznych urlopów macierzyńskich jest bardzo kosztowne. Wydatki na to mogą wzrosnąć aż o 60 proc. Roczne urlopy macierzyńskie będą kosztować Polaków ok. 3 mld złotych.

Do tej pory ZUS wypłacał przez pół roku zasiłek w wysokości 100 proc. pensji. Od 2013, według nowego projektu rządu, zasiłek będzie wynosił ok. 80 proc. "Na taką rozrzutność nie stać nawet tak bogatych państw, jak Szwecja, Norwegia i Dania, gdzie wysokość zasiłku macierzyńskiego również ustalana jest jako procent płacy, ale nakładany jest górny limit wypłacanych świadczeń" - informuje FOR.

Organizacja przypomina, że roczne urlopy macierzyńskie zmniejszają szansę powrotu kobiety do pracy. Ponad to zarobki kobiet mogą spadać nawet o 10 proc. wraz z urodzeniem kolejnego dziecka: "Niższe płace związane są przede wszystkim ze spadkiem kapitału ludzkiego oraz utratą doświadczenia zawodowego w czasie przerwy w pracy."

Pracodawcy mniej chętnie będą zatrudniali kobiety na wysokich stanowiskach. Drogie szkolenie i wdrożenie kobiety-pracownika będzie nieopłacalne, gdyż pracodawca nie będzie miał gwarancji, że nowozatrudniona nie przejdzie szybko na urlop macierzyński. Natomiast po roku jej kwalifikacje spadną.

"Zdaniem Ministra Pracy Władysława Kosiniaka–Kamysza, dłuższe urlopy macierzyńskie mają pozytywny wpływ na stopę zatrudnienia kobiet. Zgadza się, ale tylko do momentu, gdy nie są one zbyt długie. Nie ma zgodności wśród badaczy, kiedy urlop macierzyński staje się zbyt długi, ale większość badań wskazuje, że dzieje się to przed upływem roku. Zgodnie z badaniami Europejskiego Banku Centralnego, negatywny wpływ urlopów macierzyńskich zaczyna się po upływie 10 miesięcy" - czytamy w analizie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Kolejnym argumentem Ministerstwa Pracy na rzecz wydłużenia urlopu macierzyńskiego jest fakt, że zatrudnianie osób na zastępstwo zmniejsza bezrobocie. Jednak to się wiąże z niepewnością osoby zatrudnionej na zastępstwo - nie wie w którym momencie zostanie pozbawiona pracy.

Zatrudnienie osoby na zastępstwo to zwiększenie kosztów dla pracodawcy - a jak wiadomo, w dobie kryzysu liczy się każda złotówka. Tym samym bardziej korzystne stanie się zatrudnianie mężczyzn.

"Każdego pracownika trzeba najpierw przeszkolić, a to kosztuje. W związku z tym pracodawca mający do wyboru mężczyznę i kobietę o podobnych kwalifikacjach, prawdopodobnie zdecyduje się zatrudnić mężczyznę. Zatrudnienie kobiety stanowić będzie dla niego ryzyko, że po zainwestowaniu w nią, odejdzie ona na roczny urlop macierzyński,a pracodawca będzie musiał zainwestować w wyszkolenie osoby ją zastępującej" - wynika z analizy.

Forum Obywatelskiego Rozwoju podsumowuje cały projekt twierdząc, że zakładany cel nie zostanie osiągnięty, czyli wydłużenie urlopu macierzyńskiego nie zwiększy wskaźnika dzietności w Polsce.

"Podsumowując, pozornie korzystna decyzja o wydłużeniu urlopów macierzyńskich będzie miała negatywne skutki nie tylko dla finansów publicznych, ale również dla samych zainteresowanych, czyli młodych matek. W wyniku wydłużenia urlopów macierzyńskich pogorszy się położenie kobiet na rynku pracy, zwiększą się koszty ponoszone przez pracodawców oraz zwiększy się deficyt funduszu chorobowego ZUS. Najgorsze jest jednak to, że mimo wysokich kosztów, narzędzie to nie sprawi, że w Polsce będzie się rodziło więcej dzieci. Nie osiągniemy więc zakładanego celu."

mc

Warto poczytać

 1. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 2. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 3. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 4. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 5. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 6. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 7. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 8. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook