Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Brakuje miejsc w przedszkolach

09.01.2013

Zaledwie 54,2 proc. wszystkich trzylatków kształci się w przedszkolach- informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Pomimo ciągłych zapewnień strony rządowej o priorytetowym podejściu do polityki prorodzinnej, nie widać efektów, które mogą sygnalizować poprawę. Według danych jakie przygotował na prośbę DGP resort edukacji wynika, że do przedszkoli uczęszcza zaledwie 54, 2 proc. wszystkich trzylatków.

Plasuje nas to w ogonie Europy, jeżeli chodzi o liczbę maluchów, które rozpoczęły edukację. Z raportu „Education at a Glance 2012” przygotowanego przez OECD wynika, że w Wielkiej Brytanii, Belgii, we Francji czy w Norwegii do przedszkoli chodzi ponad 90 proc. trzylatków.

- czytamy w dzienniku.

Spada również ilość miejsc przedszkolnych w niektórych województwach, takich jak opolskie czy małopolskie. Samorządy tłumaczą to, brakiem miejsc:

Przedszkola nie są z gumy. W pierwszej kolejności musimy przyjmować 5- i 6-latki, bo to nasz ustawowy obowiązek. Siłą rzeczy dla najmłodszych nie wystarcza miejsc – mówią zgodnie. Trzylatki dostały rykoszetem w związku z niepowodzeniem reformy obniżenia wieku szkolnego. Ministerstwo Edukacji liczyło, że już w roku 2013/2014 wszystkie sześciolatki zasiądą w szkolnych ławach, dzięki czemu powstaną miejsca dla najmłodszych.

- informuje gazeta.

Według dziennika, Polska znajduje się w ogonie państw europy, w kwestii dostępu do miejsc w przedszkolach. Liczba dzieci kształcących się w przedszkolach w naszym kraju wynosi 226,5 tys., trzylatków, co daje wynik 54,2% łącznej liczby dzieci, gdzie w europie liczba ta kształconych dzieci wynosi około 90%.

W rzeczywistości nasze państwo zajmuje się maluchami jeszcze gorzej – do publicznych placówek uczęszcza tylko 162,6 tys., czyli niespełna 39 proc. trzylatków. Reszta, czyli niemal 64 tys. (ponad 15 proc.), dzieci chodzi do prywatnych. Co prawda dofinansowuje je państwo, ale i tak zdecydowaną część kosztów ponoszą rodzice.

- zauważa dziennik.

W rozwiązaniu problemu mają pomóc placówki niepubliczne. Resort edukacji od przyszłego roku chce wprowadzić dofinansowanie dla tych placówek nawet w wysokości 100%.

Musiałyby jednak uzgadniać wysokość czesnego pobieranego od rodziców z samorządem. Ministerstwo chce nawet dać na ten cel dodatkowe pieniądze – w II połowie 2013 r. będzie to 320 mln zł. W całym 2014 r. na ten cel ma iść już ponad miliard złotych.

- czytamy.

Problem tkwi jednak w kwestii zarządzania pieniędzmi i kontroli, a tym miałyby zajmować się samorządy. Jednak ich przedstawiciele twierdzą, że pieniądze oferowane przez resort to kropla w morzu potrzeb.

Dlatego finansowanie ze strony państwa powinno być znacznie wyższe – uważa Marta Zbrzeska z SPN. Jej zdaniem MEN zyskuje, włączając przedszkola niepubliczne do systemu, bo budowa nowej placówki to wydatek rzędu 10 mln zł. Natomiast rzeczniczka MEN Paulina Klimek przekonuje, że nowe przepisy znacznie obniżą opłaty za przedszkola dla rodziców i zapewnią stałe środki na tworzenie nowych miejsc w placówkach.

- relacjonuje Dziennik Gazeta Prawna.

Można więc śmiało stwierdzić, że nie tylko mamy jedną z najmniejszych liczb urodzeń dzieci w europie, ale również najgorzej nasze państwo radzi sobie z zapewnieniem im warunków kształcenia od najmłodszych lat.

Cały artykuł można przeczytać w Dzienniku Gazecie Prawnej

lz

[fot:sxc]

Słowa kluczowe:

Francja

,

Polska

,

samorządy

,

resort

,

edukacja

Warto poczytać

 1. mid-16a27145 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook