Jedynie prawda jest ciekawa

Czad zabił już 122 osoby

09.11.2011

W okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich zdarzeniach. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypomina straż pożarna i apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

- Celem kampanii jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz
pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz na konferencji prasowej inaugurującej kampanię profilaktyczno-edukacyjną "Nie
dla czadu".

Akcja potrwa do marca przyszłego roku. W tym czasie specjaliści będą informować o zaletach instalacji czujek czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Na antenie Programu I Polskiego Radia, nadawane będą cykliczne audycje o zagrożeniach i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla; podczas programów słuchaczom będą rozdawane czujniki tlenku węgla.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć mieszkanie w taki czujnik, a także w czujkę pożarową alarmującą o pojawieniu się dymu. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. Ponadto zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla są następujące: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych
co najmniej raz w roku.

PAP
fot.sxc.hu

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook