Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cyberszpiedzy Putina infiltrują polski rząd?

18.09.2015

Czy Polska przez cały okres rządów Platformy i PSL wystawiona była na atak sterowanych z Moskwy hakerów? Jakie tajemnice wyciekły do Rosji wskutek elektronicznej infiltracji naszych instytucji rządowych? Analitycy alarmują o pajęczynie kremlowskich cyber-szpiegów oplątującej newralgiczne struktury państwa!

Hakerzy z grupy „Diuków” (The Dukes) przez przynajmniej 7 lat gromadzili dane dotyczące polskiej polityki zagranicznej oraz obronnej. Działania Diuków były prowadzone od 2008 r. na rzecz Rosji – wynika z analiz firmy F-Secure, zajmującej się bezpieczeństwem informatycznym.

„Diukowie” mieli prowadzić swoje działania na terenie Europy przynajmniej od 2008 r. Poza Polską - wedle raportu - ataki skierowane były m.in. na instytucje publiczne w Czechach, na Ukrainie, w Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie, Azerbejdżanie i Uzbekistanie, a także indywidualne osoby przebywające na Węgrzech, w Belgii, Luksemburgu oraz Hiszpanii.

„Działania hakerów były nastawione na gromadzenie danych dotyczących polityki zagranicznej oraz obronnej wybranych państw. Do ich celów należały takie organizacje, jak ministerstwa spraw zagranicznych, ministerstwa obrony, ambasady, parlamenty, kontrahenci wojskowi oraz think tanki” - podają analitycy.

Ataki, jak dowiadujemy się z raportu, były realizowane metodą „rozbij i łap”, która polega na szybkim, choć hałaśliwym włamaniu, po którym następuje gromadzenie i wydobywanie jak największej ilości danych.

„Jeśli okazało się, że zaatakowany cel był wartościowy, Diukowie szybko zmieniali pakiet narzędzi i przechodzili na bardziej dyskretną taktykę, skupiając się na trwałym dostępie i długofalowym gromadzeniu informacji”- relacjonują specjaliści.

W ramach operacji miano wykorzystywać m.in. specjalnie spreparowane, złośliwe dokumenty Worda i PDF, które wysyłano jako załączniki e-mail w celu zinfiltrowania wybranych organizacji.

Oprogramowanie szpiegujące automatycznie rozpoczynało proces instalacji w momencie otwarciu plików. Treść przesyłanych dokumentów nawiązywała do ważnych, bieżących wydarzeń społecznych i politycznych, takich jak np. kryzys ukraiński, co zwiększało prawdopodobieństwo otwarcia, a tym samym skuteczność ataku - wynika z ustaleń.

Zdaniem ekspertów F-Secure, „Diukowie” to najprawdopodobniej rosyjska grupa cyberszpiegowska, sponsorowana przez państwo. Z analiz sposobu działania oraz skali prowadzonych ataków wynika, że hakerzy posiadają rozbudowaną strukturę oraz mają zapewniony dostęp do stabilnych źródeł finansowania.

Cechą charakterystyczną organizacji ma być także wyraźne lekceważenie informacji demaskujących część ich operacji. Sugeruje to – jak przypuszczają analitycy - że beneficjenci Diuków są tak wpływowi i tak ściśle powiązani z grupą, że hakerzy mogą działać bez obaw o ewentualne reperkusje. W ich opinii jednym beneficjentem mogącym zaoferować tak kompleksową ochronę jest rząd państwa, w którym operuje grupa.

Pomimo, że eksperci nie mogą jednoznacznie przypisać żadnemu krajowi odpowiedzialności za działania „Diuków”, wszystkie dostępne poszlaki sugerują, że grupa operuje w imieniu Federacji Rosyjskiej. Co więcej – jak czytamy w komunikacie z badań - nie są obecnie znane żadne fakty, które podważałyby tę teorię.

Jak zaznaczają analitycy, twórcy złośliwego oprogramowania Duke pracują głównie od poniedziałku do piątku między 6.00 a 16.00 czasu UTC+0 . Odpowiada to godzinom pracy od 9.00 do 17.00 w strefie czasowej UTC+3, znanej też jako Moskiewski Czas Standardowy, która obejmuje m.in. większą część zachodniej Rosji, w tym Moskwę i Sankt Petersburg.

W szokującym raporcie zwrócono również uwagę na to, iż pomimo, że Diukowie brali dotychczas na cel instytucje państwowe z całego świata, nigdy nie odnotowano ataków na podmioty związane z rządem rosyjskim…

Atak hakerów na LOT. Wielki chaos na lotnisku Okęcie

JUB/ raport F-Secure

[Fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL]

Słowa kluczowe:

hakerzy

,

grupa

,

dane

,

polityka

,

Rosja

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook