Jedynie prawda jest ciekawa

Coraz więcej wątpliwości w sprawie Smoleńska

06.12.2012

Spada liczba osób niewierzących w zamach jako przyczynę katastrofy smoleńskiej - wynika z sondażu CBOS. Od doniesień "Rzeczpospolitej" z 30 października o rzekomym trotylu na wraku tupolewa odsetek ten spadł o 6 punktów - do 56 proc.

W listopadzie 26 proc. respondentów deklarowało, że bierze pod uwagę możliwość, iż prezydent Lech Kaczyński wraz z towarzyszącymi mu osobami poniósł śmierć w wyniku zamachu. Ten odsetek praktycznie nie zmienia się od maja br. CBOS podkreśla, że po doniesieniach "Rz", choć zdementowanych później przez prokuraturę, zmalała natomiast liczba respondentów niewierzących w zamach. Wzrósł też odsetek tych, którzy stawiają nad całą sprawą znak zapytania - o 6 punktów, do 18 proc.

W zamach wierzą w większości wyłącznie wyborcy PiS - 59 proc. Wśród zwolenników pozostałych ugrupowań tego rodzaju wyjaśnienie katastrofy trafia do przekonania stosunkowo nielicznym (po 8 proc. w przypadku PO i SLD oraz 11 proc. w przypadku PSL).

Według CBOS w ciągu miesiąca, który upłynął od poprzedniego badania, nie zmieniły się oceny postępowania rządu w sprawie wyjaśnienia okoliczności i przyczyn katastrofy. 50 proc. uważa, że rząd wiele zrobił, ale dopuścił się też wielu zaniedbań. 30 proc. ocenia, że rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia. 13 proc. uważa, że rząd zrobił wszystko, co możliwe.

CBOS ocenia, że w porównaniu z wcześniejszymi wynikami widać, że już po ujawnieniu sprawy zamiany zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej wzrósł odsetek krytycznych ocen postępowania rządu w tej sprawie. Natomiast burza, jaka rozpętała się po opublikowaniu w "Rz" rewelacji o znalezieniu śladów trotylu na wraku samolotu, nie wpłynęła na społeczną ocenę postępowania rządu w tej sprawie - dodano.

54 proc. ankietowanych uznaje raport komisji Jerzego Millera za "niepełny", gdyż nie uwzględniono w nim wszystkich ważnych okoliczności katastrofy. 16 proc. uważa, że wszystkie ważne uwarunkowania i fakty zostały w nim uwzględnione. Porównanie z opiniami wyrażanymi bezpośrednio po ogłoszeniu raportu pozwala stwierdzić, że oceny tego raportu są obecnie bardziej krytyczne niż wówczas - podkreśla CBOS.

48 proc. respondentów jest za powołaniem międzynarodowej komisji do wyjaśnienia katastrofy. Według 43 proc. nie ma takiej potrzeby. 9 proc. nie ma zdania. Jednocześnie 56 proc. uważa, że nawet werdykt takiej komisji nie będzie miał mocy rozstrzygającej, ponieważ osoby niezadowolone z niego zawsze będą mogły go kwestionować i podważać. 31 proc. jest zdania, że taka komisja wyjaśniłaby wszelkie niejasności. 13 proc. nie ma zdania.

Badanie przeprowadzono 8-17 listopada na 952-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Slaw/ PAP

[FOTO: wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook