Jedynie prawda jest ciekawa

Coraz więcej Polaków źle ocenia rozwój sytuacji w kraju

24.07.2012

Z sondażu CBOS wynika, że 59 procent respondentów źle ocenia kierunek rozwoju sytuacji w kraju. To o trzy procent więcej niż przed miesiącem.

CBOS donosi, że przeciwnego zdania jest 26 procent pytanych. Optymizm wśród pytanych spadł jednak (o 4 punkty procentowe) w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ośrodek zbadał także, jak wysoki jest poziom pesymizmu w danej grupie społecznej. I tak najgorsza ocena sytuacji w kraju panuje wśród rolników (79 proc.). Stosunkowo mniej krytyczni są za to badani o najwyższych dochodach – choć i wśród nich co drugi pytany z pesymizmem odnosi się do tego, w jakim kierunku rozwija się kraj.

Z badań CBOS można się również przekonać o ocenie sytuacji politycznej oraz gospodarczej. Jeśli chodzi o tę pierwszą – 44 procent pytanych mówi o niej źle, a kwestię stanu polskiej gospodarki krytycznie ocenia 35 procent ankietowanych, a drugie tyle jako przeciętną. Coraz mniej mamy optymistów; jedynie 18 procent pytanych dobrze ocenia stan polskiej polityki, a niewiele więcej, bo 23 procent, stan gospodarki.

Coraz mniej mamy optymistów – najlepsze oceny dotyczące sytuacji w polityce i gospodarce pojawiają się, podobnie jak w przypadku zdania na temat całego kraju, wśród ludzi najbardziej zamożnych, a także wśród uczniów i studentów, spośród których 42% uznaje stan polskiej gospodarki jako dobry.

CBOS przeprowadził badania w dniach 5-12 lipca na próbie 960 osób.

sv, PAP

[Fot. PAP/EPA]

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook