Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Coraz więcej imigrantów

05.11.2015

Tylko w październiku przybyło do Niemiec aż 181 tysięcy imigrantów - donosi MSW w Berlinie. Blisko 55 tys. z nich złożyło wniosek o przyznanie azylu. Od początku roku liczba imigrantów wzrosła do około 758 tys. Rząd szuka kompromisowego wyjścia z kryzysu.

Według ciągle jeszcze obowiązującej prognozy rząd spodziewał się w całym roku bieżącym 800 tys. uchodźców.

Różnica między liczbą osób, które wystąpiły o azyl, a ogólną liczbą przybyszy wynika z faktu, iż ze względu na brak personelu w urzędach okres oczekiwania na złożenia wniosku może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Liczba wniosków złożonych w październiku jest wyższa w porównaniu z tym samym miesiącem w zeszłym roku o prawie 158 proc. - informuje resort spraw wewnętrznych. Ponad połowę wnioskodawców stanowią Syryjczycy, a kolejne miejsca zajmują Albańczycy, Irakijczycy i Afgańczycy oraz Serbowie.

W koalicji rządowej w Berlinie od tygodni trwa ostry spór o politykę wobec uchodźców. Kanclerz Angela Merkel, która jest także szefową CDU, oraz liderzy pozostałych partii tworzących rząd - Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU) spotkają się po południu w czwartek, aby zażegnać
konflikt.

Wieczorem Merkel spotka się z premierami krajów związkowych (landów), na których spoczywa obowiązek zakwaterowania i utrzymania azylantów. Władze landów domagają się wyższych dotacji z budżetu centralnego. W zeszłym miesiącu rząd obiecał landom 6 mld euro.

Bawarska CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała exodus z Bliskiego Wschodu. Seehofer, który jest też premierem Bawarii, domaga się od szefowej podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu zahamowania masowej imigracji.

Władze Bawarii, która jest głównym celem imigrantów przedostających się z Austrii do Niemiec, domagają się m.in. utworzenia na granicy państwa eksterytorialnych "stref tranzytowych", co ułatwiłoby władzom szybkie odsyłanie do kraju pochodzenia osób, które nie mają szans na uzyskanie
statusu azylanta bądź uchodźcy. Na takie rozwiązanie nie wyraża zgody SPD. Zdaniem socjaldemokratów takie placówki byłyby "obozami internowania", a ich utworzenie byłoby bezsensowne i niezgodne z prawem.

Podczas spotkania w niedzielę liderom trzech partii koalicyjnych nie udało się dojść do porozumienia. Kłótnia w rządzie ma zdaniem mediów fatalny wpływ na nastroje w społeczeństwie niepokojącym się skutkami fali migracyjnej.

Merkel sprzeciwia się wyznaczeniu przez Berlin górnego pułapu liczby azylantów. Jej zdaniem wszystkie osoby uciekające przed prześladowaniami politycznymi lub wojną mają prawo do schronienia. Jak podkreśla, kwestii uchodźców nie można rozwiązać pojedynczymi decyzjami. Konieczna jest jej zdaniem współpraca z Turcją i Grecją oraz większa solidarność całej UE.

Kryzys migracyjny doprowadził do spadku popularności zarówno Merkel, jak i CDU. Natomiast Alternatywa dla Niemiec (AfD) - partia domagająca się natychmiastowego wstrzymania przyjmowania azylantów - zwiększyła swój swój stan posiadania, szczególnie na wschodzie Niemiec (w byłej NRD),
nastawionym bardziej sceptycznie wobec obcokrajowców.

PAP/frost
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

Raporty Stefczyk.info

więcej
CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook