Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Coraz więcej imigrantów

05.11.2015

Tylko w październiku przybyło do Niemiec aż 181 tysięcy imigrantów - donosi MSW w Berlinie. Blisko 55 tys. z nich złożyło wniosek o przyznanie azylu. Od początku roku liczba imigrantów wzrosła do około 758 tys. Rząd szuka kompromisowego wyjścia z kryzysu.

Według ciągle jeszcze obowiązującej prognozy rząd spodziewał się w całym roku bieżącym 800 tys. uchodźców.

Różnica między liczbą osób, które wystąpiły o azyl, a ogólną liczbą przybyszy wynika z faktu, iż ze względu na brak personelu w urzędach okres oczekiwania na złożenia wniosku może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Liczba wniosków złożonych w październiku jest wyższa w porównaniu z tym samym miesiącem w zeszłym roku o prawie 158 proc. - informuje resort spraw wewnętrznych. Ponad połowę wnioskodawców stanowią Syryjczycy, a kolejne miejsca zajmują Albańczycy, Irakijczycy i Afgańczycy oraz Serbowie.

W koalicji rządowej w Berlinie od tygodni trwa ostry spór o politykę wobec uchodźców. Kanclerz Angela Merkel, która jest także szefową CDU, oraz liderzy pozostałych partii tworzących rząd - Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU) spotkają się po południu w czwartek, aby zażegnać
konflikt.

Wieczorem Merkel spotka się z premierami krajów związkowych (landów), na których spoczywa obowiązek zakwaterowania i utrzymania azylantów. Władze landów domagają się wyższych dotacji z budżetu centralnego. W zeszłym miesiącu rząd obiecał landom 6 mld euro.

Bawarska CSU zarzuca Merkel, że otwierając na początku września granicę Niemiec dla uchodźców z Syrii, sprowokowała exodus z Bliskiego Wschodu. Seehofer, który jest też premierem Bawarii, domaga się od szefowej podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu zahamowania masowej imigracji.

Władze Bawarii, która jest głównym celem imigrantów przedostających się z Austrii do Niemiec, domagają się m.in. utworzenia na granicy państwa eksterytorialnych "stref tranzytowych", co ułatwiłoby władzom szybkie odsyłanie do kraju pochodzenia osób, które nie mają szans na uzyskanie
statusu azylanta bądź uchodźcy. Na takie rozwiązanie nie wyraża zgody SPD. Zdaniem socjaldemokratów takie placówki byłyby "obozami internowania", a ich utworzenie byłoby bezsensowne i niezgodne z prawem.

Podczas spotkania w niedzielę liderom trzech partii koalicyjnych nie udało się dojść do porozumienia. Kłótnia w rządzie ma zdaniem mediów fatalny wpływ na nastroje w społeczeństwie niepokojącym się skutkami fali migracyjnej.

Merkel sprzeciwia się wyznaczeniu przez Berlin górnego pułapu liczby azylantów. Jej zdaniem wszystkie osoby uciekające przed prześladowaniami politycznymi lub wojną mają prawo do schronienia. Jak podkreśla, kwestii uchodźców nie można rozwiązać pojedynczymi decyzjami. Konieczna jest jej zdaniem współpraca z Turcją i Grecją oraz większa solidarność całej UE.

Kryzys migracyjny doprowadził do spadku popularności zarówno Merkel, jak i CDU. Natomiast Alternatywa dla Niemiec (AfD) - partia domagająca się natychmiastowego wstrzymania przyjmowania azylantów - zwiększyła swój swój stan posiadania, szczególnie na wschodzie Niemiec (w byłej NRD),
nastawionym bardziej sceptycznie wobec obcokrajowców.

PAP/frost
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. DmitryMedvedevandAleksandrLukashenko18July2012jpeg 22.01.2017

  Białoruś: W 2016 r. mniej represji

  Zmniejszyła się skala represji i łamania praw człowieka, ale nie miały miejsce zmiany systemowe.

 2. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 3. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 4. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 5. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 6. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 7. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 8. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook