Jedynie prawda jest ciekawa

Coraz więcej dzieci z dysleksją

03.06.2014

Co dziesiąte dziecko jest dyslektykiem, a w niektórych regionach nawet co szóste – mówią oficjalne statystyki.

Eksperci zastanawiają się, z czego to wynika: nadmiernej zapobiegliwości rodziców, czy faktycznych problemów uczniów. Raport publikuje dziennik.pl.

Dysleksja rozwojowa to, mówiąc w skrócie, specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Dyslektyk może widzieć odwrócone litery i liczby, mieć problemy z ich poprawnym pisaniem, a w niektórych przypadkach także z wykonywaniem prostych działań matematycznych. Przyczyny dysleksji nie są dobrze zbadane – niektórzy naukowcy uważają, że to zaburzenie genetyczne. Nie da się go wyleczyć, systematyczną pracą z dyslektykiem da się jedynie złagodzić objawy.

Z kolei z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w tym roku opinią o dysleksji wylegitymował się więcej niż co dziesiąty uczeń zdający egzamin gimnazjalny. Nie jest tajemnicą, że system edukacji przewiduje dla takich uczniów ułatwienia – między innymi 30 minut więcej na wykonywanie testów na koniec gimnazjum i egzaminu maturalnego.

Różnicę w podejściu do dysleksji widać w statystykach. Według danych przedstawionych przez CKE na Pomorzu na dysleksję cierpi ponad 17 proc. uczniów. Na Śląsku – 8,1 proc., a w Opolskiem – 7,3 proc. Coraz więcej uczniów zgłasza się także po skierowania na indywidualny tok nauczania. Polscy uczniowie miewają lęki, obniżony nastrój, utrudniony kontakt z rówieśnikami. W Gdańsku co drugi licealista ma objawy depresji, w całym kraju – co trzeci.

DYSLEKSJA - to ogólnie mówiąc: specyficzne trudności w nauce czytania i pisania

Wyróżnia się kilka odmian dysleksji:

DYSLEKSJA – ma także węższe znaczenie. Może dotyczyć wyłącznie trudności w czytaniu;
DYSORTOGRAFIA – trudności w pisaniu. Dziecko może znać zasady poprawnej pisowni, ale mimo to popełniać błędy ortograficzne lub graficzne
DYSGRAFIA – zniekształcenia charakteru pisma. Znaki, które stawia dziecko są niekaligraficzne
DYSKALKULIA – trudności w rozwiązywaniu czasem nawet prostych zadań matematycznych, takich jak dodawanie
DYSFONIA – bardzo rzadka wada, która objawia się niewyraźnym i cichym mówieniem

źródło: dziennik.pl/run

fot. freeimages.com
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook