Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Coraz więcej bezdomnych w Polsce. Bez dachu nad głową także dzieci

04.11.2015

Aż o aż 17,6 proc. zwiększyła się w ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób bezdomnych w Polsce. Prawie dwa tysiące bezdomnych to dzieci. Jak to się ma do wizji roztaczanej przez w czasie kampanii wyborczej przez Ewę Kopacz?

„W ciągu ostatnich dwóch lat o aż 17,6 proc. zwiększyła się liczba osób, które zamiast we własnym domu śpią w schroniskach, noclegowniach, izbach wytrzeźwień, na ulicach, w kanałach ciepłowniczych i m.in. w parkach” - informuje dziennik.pl.

Co wyjątkowo szokujące prawie dwa tysiące bezdomnych to dzieci. Cześć z nich mieszka w altanach na działkach i w domach dla samotnych matek. Według specjalistów, rosnący wskaźnik bezdomności to skutek między innymi problemów z narkotykami czy alkoholem, które dotykają całych rodzin. Zdarza się coraz częściej, że dach nad głową tracą osoby starsze, które nie mają środków na utrzymanie. Duża część bezdomnych to także sieroty, które nie radzą sobie samodzielnie po opuszczeniu domu dziecka, lub ośrodków wychowawczych.

Większość bezdomnych żyje w dużych miastach. Między innymi dlatego, że mają tu lepszy dostęp do opieki społecznej.

„Najwięcej jest ich w Warszawie - ponad 2,5 tys.; w Bydgoszczy - ponad 1,4 tys.; Szczecinie - prawie 1,2 tys. oraz Krakowie - ponad 1 tys.” - informuje dziennik.pl.

„Bezdomności wynika także z powiększającego się ubóstwa. W naszych schroniskach jest coraz więcej starszych osób, które trafiły tu z powodu kłopotów finansowych” - tłumaczy Teresa Sieradzka ze Stowarzyszenia Monar.

ann/dziennik.pl

[Fot. Fratria]
CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook