Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co trzeci Polak dopuszcza możliwość zamachu w Smoleńsku

29.10.2013

28 proc. badanych Polaków dopuszcza możliwość zamachu w Smoleńsku. Polacy coraz częściej tracą wiarę, że kiedykolwiek poznają prawdziwe przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Spośród ankietowanych przez CBOS 32 proc. zdecydowanie odrzuciło możliwość zamachu. Kolejne 24 proc. pytanych o to, czy prezydent zginął w zamachu odpowiedziało: raczej nie. Przeciwną opinię i przekonanie, że pod Smoleńskiem raczej doszło do zamachu wyraziło 21 proc. respondentów, a kolejne siedem proc. wyraziło taki pogląd w sposób zdecydowany.

CBOS w opublikowanym we wtorek sondażu wskazał, że w ostatnich kilkunastu miesiącach na zbliżonym poziomie utrzymuje się odsetek badanych dopuszczających możliwość zamachu, nieznacznie obniżyła się natomiast liczebność grupy odrzucającej taką tezę. Na przykład w maju zeszłego roku w zamach pod Smoleńskiem nie wierzyło 63 proc. badanych, a możliwość zamachu dopuszczało 25 proc.

"Działalność zespołu Antoniego Macierewicza, a także popełnione przez komisję rządową błędy sprawiły, że w ciągu ostatnich siedemnastu miesięcy wiara w oficjalne wyjaśnienia na temat przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem nieco się obniżyła" - ocenił CBOS komentując wyniki badania.

Sondaż wykazał, że w wersję zamachu wierzy ponad połowa zwolenników PiS (54 proc.). "Sympatycy pozostałych partii, a także osoby niezdecydowane na kogo głosować oraz bierne politycznie i niewybierające się na ewentualne wybory w większości odrzucają tę hipotezę" – dodał CBOS. Jednak - jak wskazano - w porównaniu z badaniem z lutego tego roku odsetek zwolenników tez prezentowanych przez Macierewicza w elektoracie PiS zmniejszył się o pięć punktów procentowych.

Blisko połowa ankietowanych - 45 proc. - oceniła, że polski rząd wyjaśniając katastrofę smoleńską "wiele zrobił w tej sprawie, ale dopuścił się też wielu zaniechań". Żadnych zastrzeżeń do rządu nie miało w tej kwestii 17 proc. ankietowanych, zaś zdaniem 31 proc. "rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia tej katastrofy". Reszta nie miała w tej kwestii zdania.

CBOS zapytał także o możliwość powołania międzynarodowej komisji mającej zbadać tragedię pod Smoleńskiem. Celowość takiej inicjatywy dostrzega 43 proc. badanych, w ocenie 51 proc. komisja taka nie jest potrzebna.

Z kolei blisko połowa badanych (47 proc.) przychylnie odniosła się do inicjatywy prezesa PAN prof. Michała Kleibera w sprawie zorganizowania konferencji naukowej konfrontującej poglądy na temat katastrofy pod Smoleńskiem. Przeciwnych takiej konferencji było 30 proc. ankietowanych, 18 proc. wyraziło obojętność, a pięć proc. nie miało zdania.

Propozycje powołania międzynarodowej komisji lub zorganizowania konferencji naukowej - jak wynika z sondażu - spotyka się z większym poparciem wśród osób niewierzących w oficjalną wersję przyczyn katastrofy. Generalnie jednak zdecydowana większość badanych - bo aż 72 proc. - niezależnie od prezentowanych poglądów jest przekonana, że taka konferencja "niczego nie rozstrzygnie, ponieważ nie przekona tych, którzy i tak wierzą w swoją wersję katastrofy". Przeciwnego zdania było zaledwie 17 proc. pytanych przez CBOS.

W połowie października - już po przeprowadzeniu badania przez CBOS - Kleiber poinformował, że wycofuje się z pomysłu organizacji konferencji naukowej na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej, bo jego zdaniem obecnie przeprowadzenie takiej konferencji wedle standardów naukowych jest niemożliwe.

Według konkluzji CBOS "można sądzić, że o ile nie pojawią się nowe fakty, Polacy w sprawie interpretacji przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem jeszcze długo pozostaną podzieleni: na liczniejszą grupę tych, którzy ufają oficjalnym strukturom państwa, ich kompetencji, rzetelności i dobrej woli, oraz tych, których żadne oficjalne wyjaśnienie nie zadowoli".

Badanie przeprowadzono od 3 do 9 października na liczącej 1066 osób reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. DmitryMedvedevandAleksandrLukashenko18July2012jpeg 22.01.2017

  Białoruś: W 2016 r. mniej represji

  Zmniejszyła się skala represji i łamania praw człowieka, ale nie miały miejsce zmiany systemowe.

 2. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 3. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 4. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 5. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 6. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 7. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 8. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook