Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co trzeci Polak dopuszcza możliwość zamachu w Smoleńsku

29.10.2013

28 proc. badanych Polaków dopuszcza możliwość zamachu w Smoleńsku. Polacy coraz częściej tracą wiarę, że kiedykolwiek poznają prawdziwe przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Spośród ankietowanych przez CBOS 32 proc. zdecydowanie odrzuciło możliwość zamachu. Kolejne 24 proc. pytanych o to, czy prezydent zginął w zamachu odpowiedziało: raczej nie. Przeciwną opinię i przekonanie, że pod Smoleńskiem raczej doszło do zamachu wyraziło 21 proc. respondentów, a kolejne siedem proc. wyraziło taki pogląd w sposób zdecydowany.

CBOS w opublikowanym we wtorek sondażu wskazał, że w ostatnich kilkunastu miesiącach na zbliżonym poziomie utrzymuje się odsetek badanych dopuszczających możliwość zamachu, nieznacznie obniżyła się natomiast liczebność grupy odrzucającej taką tezę. Na przykład w maju zeszłego roku w zamach pod Smoleńskiem nie wierzyło 63 proc. badanych, a możliwość zamachu dopuszczało 25 proc.

"Działalność zespołu Antoniego Macierewicza, a także popełnione przez komisję rządową błędy sprawiły, że w ciągu ostatnich siedemnastu miesięcy wiara w oficjalne wyjaśnienia na temat przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem nieco się obniżyła" - ocenił CBOS komentując wyniki badania.

Sondaż wykazał, że w wersję zamachu wierzy ponad połowa zwolenników PiS (54 proc.). "Sympatycy pozostałych partii, a także osoby niezdecydowane na kogo głosować oraz bierne politycznie i niewybierające się na ewentualne wybory w większości odrzucają tę hipotezę" – dodał CBOS. Jednak - jak wskazano - w porównaniu z badaniem z lutego tego roku odsetek zwolenników tez prezentowanych przez Macierewicza w elektoracie PiS zmniejszył się o pięć punktów procentowych.

Blisko połowa ankietowanych - 45 proc. - oceniła, że polski rząd wyjaśniając katastrofę smoleńską "wiele zrobił w tej sprawie, ale dopuścił się też wielu zaniechań". Żadnych zastrzeżeń do rządu nie miało w tej kwestii 17 proc. ankietowanych, zaś zdaniem 31 proc. "rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia tej katastrofy". Reszta nie miała w tej kwestii zdania.

CBOS zapytał także o możliwość powołania międzynarodowej komisji mającej zbadać tragedię pod Smoleńskiem. Celowość takiej inicjatywy dostrzega 43 proc. badanych, w ocenie 51 proc. komisja taka nie jest potrzebna.

Z kolei blisko połowa badanych (47 proc.) przychylnie odniosła się do inicjatywy prezesa PAN prof. Michała Kleibera w sprawie zorganizowania konferencji naukowej konfrontującej poglądy na temat katastrofy pod Smoleńskiem. Przeciwnych takiej konferencji było 30 proc. ankietowanych, 18 proc. wyraziło obojętność, a pięć proc. nie miało zdania.

Propozycje powołania międzynarodowej komisji lub zorganizowania konferencji naukowej - jak wynika z sondażu - spotyka się z większym poparciem wśród osób niewierzących w oficjalną wersję przyczyn katastrofy. Generalnie jednak zdecydowana większość badanych - bo aż 72 proc. - niezależnie od prezentowanych poglądów jest przekonana, że taka konferencja "niczego nie rozstrzygnie, ponieważ nie przekona tych, którzy i tak wierzą w swoją wersję katastrofy". Przeciwnego zdania było zaledwie 17 proc. pytanych przez CBOS.

W połowie października - już po przeprowadzeniu badania przez CBOS - Kleiber poinformował, że wycofuje się z pomysłu organizacji konferencji naukowej na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej, bo jego zdaniem obecnie przeprowadzenie takiej konferencji wedle standardów naukowych jest niemożliwe.

Według konkluzji CBOS "można sądzić, że o ile nie pojawią się nowe fakty, Polacy w sprawie interpretacji przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem jeszcze długo pozostaną podzieleni: na liczniejszą grupę tych, którzy ufają oficjalnym strukturom państwa, ich kompetencji, rzetelności i dobrej woli, oraz tych, których żadne oficjalne wyjaśnienie nie zadowoli".

Badanie przeprowadzono od 3 do 9 października na liczącej 1066 osób reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook