Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co teraz z kredytami we frankach?

19.12.2014

Tylko niektórzy zadłużeni we franku skorzystają na ostatnich decyzjach szwajcarskiego banku centralnego. Nie wszystkie banki obniżą oprocentowanie kredytów. Na taniego franka nie ma co liczyć.

W czwartek bank centralny Szwajcarii nieoczekiwanie wprowadził ujemną stopę procentową dla depozytów na poziomie minus 0,25 proc. oraz obniżył widełki celu dla 3-miesięcznej stawki LIBOR, która jest bazą do ustalenia oprocentowania większości kredytów. Wynoszą one od minus 0,75 proc. do 0,25 proc., wobec poziomu 0,00-0,25 proc. poprzednio. Jednocześnie bank zapowiedział, że jest gotów do podjęcia dalszych działań, jeśli będzie to konieczne.

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego rozbudziła nadzieje zadłużonych we frankach na obniżenie kosztów spłacanych kredytów, co miałoby wynikać z niższego oprocentowania i tańszego franka. Niestety, dla części kredytobiorców nadzieje te mogą okazać się płonne.

Niezależna analityczka Halina Kochalska powiedziała PAP, że decyzja centralnego banku Szwajcarii może - choć nie musi - przełożyć się na spadek oprocentowania kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim, co byłoby konsekwencją ewentualnego dalszego spadku stawki LIBOR. Może, bowiem
niektóre banki w przypadku ujemnego LIBOR-u przyjmują, że wynosi on zero, a "nie minus" i od tego poziomu naliczają swoją marżę.

Według niej, nawet jeśli oprocentowanie niektórych kredytów spadnie, to nie przełoży się to specjalnie na korzyści dla kredytobiorców. Co najwyżej pomoże zneutralizować wyższe koszty rat związane z umacniającym się kursem helweckiej waluty. W piątek frank pobił bowiem tegoroczny rekord i koło południa kosztował ponad 3,55 zł. Na razie nic nie zapowiada, by frank miał istotnie potanieć.

"Złoty w ostatnich dniach traci wobec głównych walut, w tym franka, co związane jest z odwrotem inwestorów z naszego regionu w związku z sytuacją Rosji. Trudno sobie wyobrazić, w jakiej sytuacji byliby kredytobiorcy zadłużeni we franku, gdyby bank centralny Szwajcarii nie interweniował w celu obrony franka przed nadmiernym umocnieniem - nie obniżał stóp i nie starał się trzymać sztywnego kursu wobec euro" - powiedziała Kochalska.

Analityk z Home Broker Marcin Krasoń uważa, że jeżeli kredytobiorcy zadłużeni we franku doczekają się obniżenia kursu szwajcarskiej waluty, to na pewno nie spadnie ona do poziomu np. 2,5 zł, co najwyżej straci kilka groszy. Według niego niektórzy mają szanse na spadek oprocentowania kredytu wynikający z obniżenia przez SNB celu 3-miesięcznego LIBOR, co prowadziłoby do obniżki wysokości rat kredytowych.

"Nie wszystkie banki postąpią jednakowo. Niektóre nie uwzględniają ujemnych stóp procentowych, czy ujemnego LIBORU. Ich klienci nie odczują skutków decyzji SNB" - powiedział analityk. Wyjaśnił, że obecnie 3 miesięczny LIBOR dla franka wynosi 0,0 proc., więc banki które nie uwzględniają ujemnej stawki nie obniżą oprocentowania, nawet jeżeli spadnie on poniżej zera np. do -0,2 proc. Wszystko zależy od umowy podpisanej z bankiem. Krasoń ocenił, że ostatnie wahania kursu franka są czymś normalnym na rynku walutowym, można więc liczyć na ustabilizowanie się kursu szwajcarskiej waluty.

Decyzja szwajcarskiego banku o wprowadzeniu ujemnej stopy procentowej oraz obniżeniu celu dla 3-miesięcznego LIBOR ma wejść w życie 22 stycznia 2015 roku. Podejmując decyzję, bank Szwajcarii podał, że jej powodem było pojawienie się na rynku czynników, które wywołują wzrost popytu na bezpieczne inwestycje zagrażając ich stabilności. Ujemne odsetki mają być naliczane od wartości depozytów banków komercyjnych w SNB tylko powyżej pewnego progu, ustalanego indywidualnie dla każdego banku. Oznacza to w praktyce, że bank deponujący pieniądze w SNB zamiast dostać odsetki będzie musiał płacić za ich przechowywanie. Rezerwy obowiązkowe nie będą oprocentowane ujemnie. SNB jednocześnie pozostawił bez zmian limit kursu franka do euro na poziomie 1,20. Bezpośrednio po decyzji SNB złoty umocnił się kilka groszy wobec franka do poziomu 3,49, ale szybko oddał cały zysk z dużą nawiązką.

ansa/PAP

[fot. freeimages]

Słowa kluczowe:

frank

,

kredyty

,

bank

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook