Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co teraz z kredytami we frankach?

19.12.2014

Tylko niektórzy zadłużeni we franku skorzystają na ostatnich decyzjach szwajcarskiego banku centralnego. Nie wszystkie banki obniżą oprocentowanie kredytów. Na taniego franka nie ma co liczyć.

W czwartek bank centralny Szwajcarii nieoczekiwanie wprowadził ujemną stopę procentową dla depozytów na poziomie minus 0,25 proc. oraz obniżył widełki celu dla 3-miesięcznej stawki LIBOR, która jest bazą do ustalenia oprocentowania większości kredytów. Wynoszą one od minus 0,75 proc. do 0,25 proc., wobec poziomu 0,00-0,25 proc. poprzednio. Jednocześnie bank zapowiedział, że jest gotów do podjęcia dalszych działań, jeśli będzie to konieczne.

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego rozbudziła nadzieje zadłużonych we frankach na obniżenie kosztów spłacanych kredytów, co miałoby wynikać z niższego oprocentowania i tańszego franka. Niestety, dla części kredytobiorców nadzieje te mogą okazać się płonne.

Niezależna analityczka Halina Kochalska powiedziała PAP, że decyzja centralnego banku Szwajcarii może - choć nie musi - przełożyć się na spadek oprocentowania kredytów zaciągniętych we franku szwajcarskim, co byłoby konsekwencją ewentualnego dalszego spadku stawki LIBOR. Może, bowiem
niektóre banki w przypadku ujemnego LIBOR-u przyjmują, że wynosi on zero, a "nie minus" i od tego poziomu naliczają swoją marżę.

Według niej, nawet jeśli oprocentowanie niektórych kredytów spadnie, to nie przełoży się to specjalnie na korzyści dla kredytobiorców. Co najwyżej pomoże zneutralizować wyższe koszty rat związane z umacniającym się kursem helweckiej waluty. W piątek frank pobił bowiem tegoroczny rekord i koło południa kosztował ponad 3,55 zł. Na razie nic nie zapowiada, by frank miał istotnie potanieć.

"Złoty w ostatnich dniach traci wobec głównych walut, w tym franka, co związane jest z odwrotem inwestorów z naszego regionu w związku z sytuacją Rosji. Trudno sobie wyobrazić, w jakiej sytuacji byliby kredytobiorcy zadłużeni we franku, gdyby bank centralny Szwajcarii nie interweniował w celu obrony franka przed nadmiernym umocnieniem - nie obniżał stóp i nie starał się trzymać sztywnego kursu wobec euro" - powiedziała Kochalska.

Analityk z Home Broker Marcin Krasoń uważa, że jeżeli kredytobiorcy zadłużeni we franku doczekają się obniżenia kursu szwajcarskiej waluty, to na pewno nie spadnie ona do poziomu np. 2,5 zł, co najwyżej straci kilka groszy. Według niego niektórzy mają szanse na spadek oprocentowania kredytu wynikający z obniżenia przez SNB celu 3-miesięcznego LIBOR, co prowadziłoby do obniżki wysokości rat kredytowych.

"Nie wszystkie banki postąpią jednakowo. Niektóre nie uwzględniają ujemnych stóp procentowych, czy ujemnego LIBORU. Ich klienci nie odczują skutków decyzji SNB" - powiedział analityk. Wyjaśnił, że obecnie 3 miesięczny LIBOR dla franka wynosi 0,0 proc., więc banki które nie uwzględniają ujemnej stawki nie obniżą oprocentowania, nawet jeżeli spadnie on poniżej zera np. do -0,2 proc. Wszystko zależy od umowy podpisanej z bankiem. Krasoń ocenił, że ostatnie wahania kursu franka są czymś normalnym na rynku walutowym, można więc liczyć na ustabilizowanie się kursu szwajcarskiej waluty.

Decyzja szwajcarskiego banku o wprowadzeniu ujemnej stopy procentowej oraz obniżeniu celu dla 3-miesięcznego LIBOR ma wejść w życie 22 stycznia 2015 roku. Podejmując decyzję, bank Szwajcarii podał, że jej powodem było pojawienie się na rynku czynników, które wywołują wzrost popytu na bezpieczne inwestycje zagrażając ich stabilności. Ujemne odsetki mają być naliczane od wartości depozytów banków komercyjnych w SNB tylko powyżej pewnego progu, ustalanego indywidualnie dla każdego banku. Oznacza to w praktyce, że bank deponujący pieniądze w SNB zamiast dostać odsetki będzie musiał płacić za ich przechowywanie. Rezerwy obowiązkowe nie będą oprocentowane ujemnie. SNB jednocześnie pozostawił bez zmian limit kursu franka do euro na poziomie 1,20. Bezpośrednio po decyzji SNB złoty umocnił się kilka groszy wobec franka do poziomu 3,49, ale szybko oddał cały zysk z dużą nawiązką.

ansa/PAP

[fot. freeimages]

Słowa kluczowe:

frank

,

kredyty

,

bank

Warto poczytać

 1. photography-700138960720 28.05.2017

  Polskę w 2017 r. odwiedziło 17,5 mln turystów

  Do Polski przyjechało w ubiegłym roku 17,5 mln, czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej, turystów zagranicznych.

 2. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 3. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 4. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 5. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 6. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 7. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 8. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook