Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co Litwini myślą o Polakach

17.07.2012

Litwini uważają Polaków przede wszystkim za osoby religijne, wykształcone i pracowite, a Polskę kojarzą głównie z zakupami - wynika z raportu przedstawionego w Wilnie.

Ponad 200-stronicowy dokument przygotował Litewski Ośrodek Badań Socjologicznych na zamówienie polskiej ambasady.

- Potrzeba przeprowadzenia tego rodzaju badań powstała z przyczyn praktyczno-poznawczych - zaznaczył ambasador RP w Wilnie Janusz Skolimowski podczas prezentacji raportu pod nazwą "Badanie opinii publicznej dotyczące wizerunku Polaków na Litwie i wizerunku Polski w społeczeństwie litewskim".

Ambasador odnotował, że w ciągu ostatnich kilku lat opinia na Litwie o Polakach, Polsce i mniejszości polskiej na Litwie była formowana głównie przez pryzmat ochrony praw tej mniejszości, a autorami tej opinii były głównie media. Dlatego, jak zaznaczył, powstała potrzeba dokonania poważnej analizy, która przedstawiłaby rzeczywisty obraz sytuacji.

- W naszym przekonaniu prezentowana analiza może przyczynić się do lepszego rozumienia wzajemnych relacji, zależności i wyzwań społecznych, co pozwoli na bardziej rzetelne i świadome spojrzenie na wynikające problemy - powiedział Skolimowski.

Badania m.in. wskazują, że co piątemu mieszkańcowi Litwy Polska kojarzy się z robieniem zakupów, ale również 20 procent respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego skojarzenia ze słowem "Polska". Badani najczęściej przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.), skuteczność (66 proc.), wykształcenie (62 proc.), nowoczesność (61 proc.), pracowitość (54 proc.).

Przeważająca większość badanych wskazała, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem na arenie międzynarodowej (74 proc.), i że dla Litwy ważna jest współpraca z Polską w dziedzinie energetyki (59 proc.).

Z raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców Litwy w ogóle nie ma kontaktu z polskimi obywatelami, zaś dwie trzecie oświadczyło, że do Polski nie jeździ. Stosunkami polsko-litewskimi nie interesuje się co trzeci mieszkaniec Litwy.

13 proc. nie chce mieć Polaka za sąsiada, 11 proc. nie chciałoby z Polakiem pracować w jednym przedsiębiorstwie, a 26 proc. sprzeciwiłoby się małżeństwu swego dziecka z Polakiem – wskazuje raport.

Autorzy badań w podsumowaniu napisali: - Należy stwierdzić, że z jednej strony opinia mieszkańców Litwy na temat Polaków w 2011 roku pogorszyła się, z drugiej strony, absolutna większość mieszkańców kraju akceptuje sąsiadów - Polaków. To znaczy, że mieszkańcy Litwy w codziennych interakcjach raczej są skłonni do nawiązywania kontaktów osobistych i budowania więzi międzyludzkich - czytamy w podsumowaniu.

Raport wydany w językach polskim i litewskim zostanie rozpowszechniony w środowiskach akademickich i politycznych obu krajów.

Badania socjologiczne zostały przeprowadzone w dniach 23 stycznia - 20 lutego; wzięło w nich udział 1009 mieszkańców Litwy w wieku 15-74 lat.

rch, PAP

[Na zdj. Ostra Brama w Wilnie. Fot. Wikipedia / Marcin Białek]

[Fot. Wikipedia]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

Polska

,

religijność

,

sąsiedzi

Warto poczytać

 1. innowa 28.05.2015

  Polska wciąż jest mało innowacyjna

  Polska zwiększyła poziom innowacyjności swojej gospodarki, ale wciąż pozostaje w tyle w stosunku do większości państw w Europie.

 2. urna-stef 27.05.2015

  Złożono 14 protestów wyborczych

  Aż jedenaście spośród nich została złożona w złym terminie.

 3. dudanajmlodszynaswiecieSI 26.05.2015

  Andrzej Duda najmłodszym prezydentem świata

  Duda nie jest jednak najmłodszym prezydentem w historii Polski. Aleksander Kwaśniewski obejmując urząd w 1995 roku miał 41 lat, czyli był młodszy od Dudy o 2 lata.

 4. mid-15522070 23.05.2015

  Analiza naruszeń procedur wyborczych

  Zobacz, pełną analizę naruszeń procedur wyborczych dokonanych w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2015 r. w OKW na terenie Polski.

 5. lekarzybrakujeSI 21.05.2015

  Lekarzy jak na lekarstwo

  Według NRL lekarzy w Polsce jest coraz mniej i jeśli nie nastąpią szybkie zmiany, będzie jeszcze gorzej z dostępem do specjalistów.

 6. ptak1 20.05.2015

  W Europie jest coraz mniej róźnorodności biologicznej

  Z raportu na temat stanu środowiska w Europie wynika, że ochrona większości siedlisk i gatunków w Europie jest niezadowalająca, choć w skali lokalnej widać sygnały poprawy.

 7. aus1 19.05.2015

  "Rzeczpospolita": co 11. zbrodniarz był osądzony

  Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita", Instytut Pamięci Narodowej opublikuje listę pracowników Auschwitz-Birkenau.

 8. drive 18.05.2015

  Nowe przepisy dotyczące kierowców

  Od północy obowiązują ostrzejsze przepisy dot. m.in. kierowców, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością.

Facebook