Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co Litwini myślą o Polakach

17.07.2012

Litwini uważają Polaków przede wszystkim za osoby religijne, wykształcone i pracowite, a Polskę kojarzą głównie z zakupami - wynika z raportu przedstawionego w Wilnie.

Ponad 200-stronicowy dokument przygotował Litewski Ośrodek Badań Socjologicznych na zamówienie polskiej ambasady.

- Potrzeba przeprowadzenia tego rodzaju badań powstała z przyczyn praktyczno-poznawczych - zaznaczył ambasador RP w Wilnie Janusz Skolimowski podczas prezentacji raportu pod nazwą "Badanie opinii publicznej dotyczące wizerunku Polaków na Litwie i wizerunku Polski w społeczeństwie litewskim".

Ambasador odnotował, że w ciągu ostatnich kilku lat opinia na Litwie o Polakach, Polsce i mniejszości polskiej na Litwie była formowana głównie przez pryzmat ochrony praw tej mniejszości, a autorami tej opinii były głównie media. Dlatego, jak zaznaczył, powstała potrzeba dokonania poważnej analizy, która przedstawiłaby rzeczywisty obraz sytuacji.

- W naszym przekonaniu prezentowana analiza może przyczynić się do lepszego rozumienia wzajemnych relacji, zależności i wyzwań społecznych, co pozwoli na bardziej rzetelne i świadome spojrzenie na wynikające problemy - powiedział Skolimowski.

Badania m.in. wskazują, że co piątemu mieszkańcowi Litwy Polska kojarzy się z robieniem zakupów, ale również 20 procent respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego skojarzenia ze słowem "Polska". Badani najczęściej przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.), skuteczność (66 proc.), wykształcenie (62 proc.), nowoczesność (61 proc.), pracowitość (54 proc.).

Przeważająca większość badanych wskazała, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem na arenie międzynarodowej (74 proc.), i że dla Litwy ważna jest współpraca z Polską w dziedzinie energetyki (59 proc.).

Z raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców Litwy w ogóle nie ma kontaktu z polskimi obywatelami, zaś dwie trzecie oświadczyło, że do Polski nie jeździ. Stosunkami polsko-litewskimi nie interesuje się co trzeci mieszkaniec Litwy.

13 proc. nie chce mieć Polaka za sąsiada, 11 proc. nie chciałoby z Polakiem pracować w jednym przedsiębiorstwie, a 26 proc. sprzeciwiłoby się małżeństwu swego dziecka z Polakiem – wskazuje raport.

Autorzy badań w podsumowaniu napisali: - Należy stwierdzić, że z jednej strony opinia mieszkańców Litwy na temat Polaków w 2011 roku pogorszyła się, z drugiej strony, absolutna większość mieszkańców kraju akceptuje sąsiadów - Polaków. To znaczy, że mieszkańcy Litwy w codziennych interakcjach raczej są skłonni do nawiązywania kontaktów osobistych i budowania więzi międzyludzkich - czytamy w podsumowaniu.

Raport wydany w językach polskim i litewskim zostanie rozpowszechniony w środowiskach akademickich i politycznych obu krajów.

Badania socjologiczne zostały przeprowadzone w dniach 23 stycznia - 20 lutego; wzięło w nich udział 1009 mieszkańców Litwy w wieku 15-74 lat.

rch, PAP

[Na zdj. Ostra Brama w Wilnie. Fot. Wikipedia / Marcin Białek]

[Fot. Wikipedia]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

Polska

,

religijność

,

sąsiedzi

Warto poczytać

 1. 14.03.2013

  "Baczyński" w kinach

  Najlepszy poeta wśród żołnierzy, najlepszy żołnierz wśród poetów - Krzysztof Kamil Baczyński doczekał się filmu na swój temat. Obraz "Baczyński" w piątek wchodzi do kin.

 2. 29.11.2012

  Ardanowski: GMO zniszczy polskie rolnictwo

  "Jeszcze żaden kraj nie zapłacił ani euro kary za zakazanie GMO u siebie".

 3. 19.11.2012

  Polsce daleko do norm cywilizacyjnych

  Ewa Kochanowska mówi, dlaczego nie można zadowolić się "arcybolesną prawdą".

 4. 25.11.2011

  PO proponuje ludziom niesprawiedliwość

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że propozycje premiera Donalda Tuska z sejmowego expose to klasyczna próba obciążenia części społeczeństwa kosztami kryzysu. Jego zdaniem rząd "małpuje" rozwiązania z Zachodu, chcąc przypodobać się rynkom finansowym.

 5. tuskPAP1403 14.03.2014

  Tusk chwali Marka Sawickiego

  Premier zdaje się zapomniał o skandalu, jaki zakończył się dymisją Marka Sawickiego. Obecnie to właśnie były minister rolnictwa odpowiedzialny za aferę m.in. w Elewarze jest stawiany za wzór.

 6. 31.12.2013

  Białorusini szpiegowali na rzecz Litwy

  Na 10 i 8 lat więzienia skazał białoruski sąd wojskowy dwóch obywateli Białorusi za szpiegostwo na rzecz Litwy - poinformowała we wtorek państwowa agencja BiełTA, powołując się na białoruskie KGB.

 7. 23.12.2012

  Świąteczne życzenia od pary prezydenckiej

  "Niech to będzie dobry rok dla Polski, dla wszystkich polskich obywateli, dla wszystkich Państwa" - życzyli Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Zobacz nagranie wideo!

 8. 31.10.2013

  Bezrobocie w eurolandzie we wrześniu wyniosło 12,2 proc.

  Stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,2 proc., wobec 12,2 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

CS106fotmini

Czas Stefczyka 106/2014

PDF (5,82 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook