Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co Litwini myślą o Polakach

17.07.2012

Litwini uważają Polaków przede wszystkim za osoby religijne, wykształcone i pracowite, a Polskę kojarzą głównie z zakupami - wynika z raportu przedstawionego w Wilnie.

Ponad 200-stronicowy dokument przygotował Litewski Ośrodek Badań Socjologicznych na zamówienie polskiej ambasady.

- Potrzeba przeprowadzenia tego rodzaju badań powstała z przyczyn praktyczno-poznawczych - zaznaczył ambasador RP w Wilnie Janusz Skolimowski podczas prezentacji raportu pod nazwą "Badanie opinii publicznej dotyczące wizerunku Polaków na Litwie i wizerunku Polski w społeczeństwie litewskim".

Ambasador odnotował, że w ciągu ostatnich kilku lat opinia na Litwie o Polakach, Polsce i mniejszości polskiej na Litwie była formowana głównie przez pryzmat ochrony praw tej mniejszości, a autorami tej opinii były głównie media. Dlatego, jak zaznaczył, powstała potrzeba dokonania poważnej analizy, która przedstawiłaby rzeczywisty obraz sytuacji.

- W naszym przekonaniu prezentowana analiza może przyczynić się do lepszego rozumienia wzajemnych relacji, zależności i wyzwań społecznych, co pozwoli na bardziej rzetelne i świadome spojrzenie na wynikające problemy - powiedział Skolimowski.

Badania m.in. wskazują, że co piątemu mieszkańcowi Litwy Polska kojarzy się z robieniem zakupów, ale również 20 procent respondentów nie potrafiło wymienić ani jednego skojarzenia ze słowem "Polska". Badani najczęściej przypisywali Polakom raczej cechy pozytywne: religijność (73 proc.), skuteczność (66 proc.), wykształcenie (62 proc.), nowoczesność (61 proc.), pracowitość (54 proc.).

Przeważająca większość badanych wskazała, że Polska jest dla Litwy ważnym partnerem na arenie międzynarodowej (74 proc.), i że dla Litwy ważna jest współpraca z Polską w dziedzinie energetyki (59 proc.).

Z raportu wynika, że ponad połowa mieszkańców Litwy w ogóle nie ma kontaktu z polskimi obywatelami, zaś dwie trzecie oświadczyło, że do Polski nie jeździ. Stosunkami polsko-litewskimi nie interesuje się co trzeci mieszkaniec Litwy.

13 proc. nie chce mieć Polaka za sąsiada, 11 proc. nie chciałoby z Polakiem pracować w jednym przedsiębiorstwie, a 26 proc. sprzeciwiłoby się małżeństwu swego dziecka z Polakiem – wskazuje raport.

Autorzy badań w podsumowaniu napisali: - Należy stwierdzić, że z jednej strony opinia mieszkańców Litwy na temat Polaków w 2011 roku pogorszyła się, z drugiej strony, absolutna większość mieszkańców kraju akceptuje sąsiadów - Polaków. To znaczy, że mieszkańcy Litwy w codziennych interakcjach raczej są skłonni do nawiązywania kontaktów osobistych i budowania więzi międzyludzkich - czytamy w podsumowaniu.

Raport wydany w językach polskim i litewskim zostanie rozpowszechniony w środowiskach akademickich i politycznych obu krajów.

Badania socjologiczne zostały przeprowadzone w dniach 23 stycznia - 20 lutego; wzięło w nich udział 1009 mieszkańców Litwy w wieku 15-74 lat.

rch, PAP

[Na zdj. Ostra Brama w Wilnie. Fot. Wikipedia / Marcin Białek]

[Fot. Wikipedia]

Słowa kluczowe:

Litwa

,

Polska

,

religijność

,

sąsiedzi

Warto poczytać

 1. ziemia1 25.04.2015

  Najsilniejsze trzęsienia ziemi

  Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi wzrosła do 688 osób. Wstrząsy miały siłę 7,9 w skali Richtera. Jakie były inne największe trzęsienia ziemi od 1900 roku?

 2. accountingfourSI 24.04.2015

  UOKiK: Cztery firmy zdominowały rynek audytu w Polsce

  Podobnie jak w pozostałych krajach UE rynek audytu jest silnie skoncentrowany — występuje na nim czterech wyraźnych liderów (tzw. wielka czwórka: Deloitte, EY, KPMG, PwC). Jest to barierą dla mniejszych graczy.

 3. DSC00930 23.04.2015

  „Wyprawka Szkolna” tylko dla 227 tys. uczniów

  W tym roku z rządowego programu skorzystać będzie mogło ponad 200 tys. mniej rodzin niż w roku ubiegłym.

 4. leki 22.04.2015

  Od 1 maja będzie nowa lista leków refundowanych

  Na nowej liście leków refundowanych znajdzie się 68 produktów, które są odpowiednikami dotychczasowych.

 5. PIRACIsi 21.04.2015

  Przemyt ludzi jak piractwo

  Aby zwalczyć przemytników, którzy szmuglują imigrantów z Afryki przez Morze Śródziemne do Europy, kraje UE powinny rozważyć operację wzorowaną na misji Atalanta przeciwko piratom - zasugerowała Komisja Europejska.

 6. papierologiaSI 20.04.2015

  NIK: Resorty mnożą papierologię

  NIK skontrolował zarządzanie ministerstwami i stwierdził: resorty nie potrafią sprawdzić, czy działają efektywnie. Nowe wymagania zamiast poprawić realizację celów, zwiększają tylko biurokrację. Prowadzi to do wymiernych opóźnień i strat.

 7. media-soc 19.04.2015

  Kościół przejmuje media społecznościowe

  Księża, parafie i wierni coraz lepiej odnajdują się w sieci i skuteczniej używają tzw. social media.

 8. spadekbezrobocia1704 17.04.2015

  Optymizm ws. pracy?

  Rządowy instytut badający opinię społeczną przekonuje, że Polacy optymistycznie patrzą na przyszłość rynku pracy i perspektywy dot. zatrudnienia. Z czego wynika optymizm Polaków?

Facebook