Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dzieje się z Edwardem Snowdenem?

11.06.2013

Edward Snowden, który ujawnił informacje o tajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykański wywiad, w poniedziałek zameldował się z hotelu w Hongkongu i od tego czasu nie wiadomo, gdzie przebywa. Firma Booz Allen dla której pracował, zwolniła go dyscyplinarnie.

W poniedziałek Snowden zameldował się z hotelu Mira w Hongkongu, ale opuścił budynek i nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa. Według agencji dpa prawdopodobnie nadal przebywa on na terytorium Hongkongu.

Glen Greenwald, dziennikarz brytyjskiego dziennika "Guardian", który powołując się na Snowdena i na jego prośbę ujawnił tajne praktyki amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA, potwierdził, że pozostaje w kontakcie z Amerykaninem, ale nie chciał powiedzieć, gdzie obecnie znajduje się jego źródło ani jakie są jego plany.

Snowden, który przyjechał do Hongkongu 20 maja, jako obywatel USA może pozostawać maksymalnie 90 dni na obszarze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin.

Snowden liczył się z tym, że władze amerykańskie będą domagać się od Chin jego ekstradycji pod zarzutem pogwałcenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) oraz działania w interesie wroga, choć dotychczas nie został o nic oskarżony. Rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki w poniedziałek odmówiła ujawnienia, czy USA złożyły wniosek o ekstradycję ani czy zamierzają to zrobić w przyszłości.

Aby uniknąć przekazania władzom USA, Snowden może skorzystać z pośrednictwa ONZ w ubieganiu się o azyl lub pojechać do kraju, który w przeciwieństwie do Hongkongu nie ma umowy ekstradycyjnej z USA. Mógłby też zakwestionować ewentualny wniosek o ekstradycję, powołując się na groźbę prześladowania go ze względów politycznych, co najprawdopodobniej przeciągnęłoby proces ekstradycyjny o lata.

Ponadto na jego korzyść może zadziałać precedens w sądownictwie Hongkongu. Sąd Najwyższy tego obszaru orzekł w głośnej sprawie trzech Afrykanów ubiegających się o azyl, że ich wniosków nie można rozpatrzyć do czasu utworzenia przez władze hongkonskie jednolitego systemu ich oceny. W praktyce oznacza to, że wnioski o azyl są zawieszone dopóki ten warunek nie zostanie spełniony.

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange powiedział brytyjskie telewizji Sky News, że ma "pośredni kontakt z osobami z otoczenia Snowdena". Australijczyk, który sam przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć ekstradycji z W. Brytanii, nazwał Amerykanina bohaterem. Snowden "znajduje się w bardzo, bardzo poważnej sytuacji, widzimy przecież, że ta sama retoryka, którą zastosowano wobec mnie i (informatora WikiLeaks) Bradleya Manninga, stosowana jest teraz wobec niego" - powiedział.

Firma Booz Allen, dla której pracował Edward Snowden, sprawca przecieku o tajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez wywiad USA, poinformowała we wtorek, że zwolniła go za złamanie norm etycznych i zasad postępowania obowiązujących w firmie.

Booz Allen poinformowała na swych stronach internetowych, że w poniedziałek zerwała kontrakt ze Snowdenem. Firma świadczy usługi dla amerykańskiego resortu obrony; 29-letni sprawca przecieku pracował dla niej jako analityk.

Według komunikatu Booz Allen, Snowden otrzymywał pensję rzędu 122 tys. dolarów rocznie. Edward Snowden, zanim podjął pracę dla Booz Allen, był pracownikiem CIA. W ubiegłym tygodniu przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańską agencję wywiadowczą NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Według agencji dpa prawdopodobnie przebywa on na terytorium Hongkongu, do którego przyjechał 20 maja. Jako obywatel USA może pozostawać maksymalnie 90 dni na obszarze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin.

Snowden obawia się, że władze amerykańskie będą domagać się od Pekinu jego ekstradycji pod zarzutem pogwałcenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) oraz działania w interesie wroga, choć dotychczas nie został o nic oskarżony.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]


Słowa kluczowe:

bohater

,

USA

,

inwigilacja

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook