Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dzieje się z Edwardem Snowdenem?

11.06.2013

Edward Snowden, który ujawnił informacje o tajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykański wywiad, w poniedziałek zameldował się z hotelu w Hongkongu i od tego czasu nie wiadomo, gdzie przebywa. Firma Booz Allen dla której pracował, zwolniła go dyscyplinarnie.

W poniedziałek Snowden zameldował się z hotelu Mira w Hongkongu, ale opuścił budynek i nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa. Według agencji dpa prawdopodobnie nadal przebywa on na terytorium Hongkongu.

Glen Greenwald, dziennikarz brytyjskiego dziennika "Guardian", który powołując się na Snowdena i na jego prośbę ujawnił tajne praktyki amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA, potwierdził, że pozostaje w kontakcie z Amerykaninem, ale nie chciał powiedzieć, gdzie obecnie znajduje się jego źródło ani jakie są jego plany.

Snowden, który przyjechał do Hongkongu 20 maja, jako obywatel USA może pozostawać maksymalnie 90 dni na obszarze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin.

Snowden liczył się z tym, że władze amerykańskie będą domagać się od Chin jego ekstradycji pod zarzutem pogwałcenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) oraz działania w interesie wroga, choć dotychczas nie został o nic oskarżony. Rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki w poniedziałek odmówiła ujawnienia, czy USA złożyły wniosek o ekstradycję ani czy zamierzają to zrobić w przyszłości.

Aby uniknąć przekazania władzom USA, Snowden może skorzystać z pośrednictwa ONZ w ubieganiu się o azyl lub pojechać do kraju, który w przeciwieństwie do Hongkongu nie ma umowy ekstradycyjnej z USA. Mógłby też zakwestionować ewentualny wniosek o ekstradycję, powołując się na groźbę prześladowania go ze względów politycznych, co najprawdopodobniej przeciągnęłoby proces ekstradycyjny o lata.

Ponadto na jego korzyść może zadziałać precedens w sądownictwie Hongkongu. Sąd Najwyższy tego obszaru orzekł w głośnej sprawie trzech Afrykanów ubiegających się o azyl, że ich wniosków nie można rozpatrzyć do czasu utworzenia przez władze hongkonskie jednolitego systemu ich oceny. W praktyce oznacza to, że wnioski o azyl są zawieszone dopóki ten warunek nie zostanie spełniony.

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange powiedział brytyjskie telewizji Sky News, że ma "pośredni kontakt z osobami z otoczenia Snowdena". Australijczyk, który sam przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć ekstradycji z W. Brytanii, nazwał Amerykanina bohaterem. Snowden "znajduje się w bardzo, bardzo poważnej sytuacji, widzimy przecież, że ta sama retoryka, którą zastosowano wobec mnie i (informatora WikiLeaks) Bradleya Manninga, stosowana jest teraz wobec niego" - powiedział.

Firma Booz Allen, dla której pracował Edward Snowden, sprawca przecieku o tajnym programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez wywiad USA, poinformowała we wtorek, że zwolniła go za złamanie norm etycznych i zasad postępowania obowiązujących w firmie.

Booz Allen poinformowała na swych stronach internetowych, że w poniedziałek zerwała kontrakt ze Snowdenem. Firma świadczy usługi dla amerykańskiego resortu obrony; 29-letni sprawca przecieku pracował dla niej jako analityk.

Według komunikatu Booz Allen, Snowden otrzymywał pensję rzędu 122 tys. dolarów rocznie. Edward Snowden, zanim podjął pracę dla Booz Allen, był pracownikiem CIA. W ubiegłym tygodniu przekazał dziennikom "Guardian" i "Washington Post" informacje o szeroko zakrojonej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańską agencję wywiadowczą NSA, polegającej na zbieraniu tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Według agencji dpa prawdopodobnie przebywa on na terytorium Hongkongu, do którego przyjechał 20 maja. Jako obywatel USA może pozostawać maksymalnie 90 dni na obszarze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin.

Snowden obawia się, że władze amerykańskie będą domagać się od Pekinu jego ekstradycji pod zarzutem pogwałcenia ustawy o szpiegostwie (Espionage Act) oraz działania w interesie wroga, choć dotychczas nie został o nic oskarżony.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]


Słowa kluczowe:

bohater

,

USA

,

inwigilacja

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook