Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dalej z reformą sądownictwa?

17.07.2013

Sąd Najwyższy nie przesądził o losach spraw po "reformie Gowina". Nadal nie wiadomo czy reforma sądownictwa, przeprowadzona z początkiem tego roku, wymusi konieczność powtórzenia wielu procesów.

Będą o tym decydować sądy rozpatrujące poszczególne sprawy, a w razie odwołania sędziego - Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła konkretnie Sądu Rejonowego w Bytowie (Pomorskie), który został zniesiony z początkiem tego roku na skutek reformy sądownictwa, czyli dwóch rozporządzeń wydanych przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Jedno dotyczyło zniesienia 79 najmniejszych sądów rejonowych, które stały się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek, oraz ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych.

Po zniesieniu bytowskiego sądu - jednego z 79 najmniejszych sądów rejonowych - jego sędziowie zostali przeniesieni do pracy w Sądzie Rejonowym w Lęborku, w wydziale cywilnym zamiejscowym z siedzibą w Bytowie. W efekcie - mimo że nadal orzekają w tej samej miejscowości - ich przynależność służbowa zasadniczo się zmieniła. Nie orzekają już bowiem w dotychczasowym sądzie w Bytowie, ale w innym sądzie - z główną siedzibą w Lęborku. Przeniesienie nastąpiło bez ich zgody, na mocy zmienionych przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych i rozporządzeń ministra regulujących system sądownictwa. 27 marca Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy pozwalające na reformę sądów były zgodne z konstytucją.

Powstał jednak problem, co ze sprawami, które wpłynęły do Sądu Rejonowego w Bytowie jeszcze przed jego zniesieniem, czy postępowania te, kontynuowane teraz przez sędziów przeniesionych do Sądu Rejonowego w Lęborku, stają się nieważne, czy przeciwnie - sąd w Lęborku może je rozstrzygać.

Po raz pierwszy SN zastanawiał się nad tym 11 kwietnia, ale nie udzielił wówczas odpowiedzi. Uznał, że musi to rozważyć w szerszym, siedmioosobowym składzie. Przy okazji powziął wątpliwość, czy decyzję w sprawie przeniesienia sędziego mógł podpisać - z upoważnienia ministra sprawiedliwości - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a nie osobiście sam minister jako organ konstytucyjny.

W środę Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że "decyzja ministra sprawiedliwości o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe, wydana na podst. art. 75 par. 3 w związku z art. 75 par. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, jest skuteczna od chwili doręczenia jej sędziemu, chyba że podjęta została niezgodnie z prawem, a w szczególności w niewłaściwym trybie lub przez nieuprawniony podmiot. Zgodność z prawem tej decyzji podlega badaniu zarówno w rozpoznawanej sprawie, jak i w ramach odwołania sędziego do Sądu Najwyższego" (sygn. III CZP 3/13).

Odczytując uchwałę, sędzia Tadeusz Ereciński powiedział, że uzasadnienie uchwały będzie przedstawione na piśmie.

PAP,mc
[fot. Wiki Commons]

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook