Jedynie prawda jest ciekawa

Co dalej z Koreą Płn

19.12.2011

Z ostrożnym optymizmem świat spogląda na Koreę Płn. po śmierci jej przywódcy Kim Dzong Ila. Możliwa jest zarówno destabilizacja w regionie podczas przejmowania władzy przez jego syna, jak i nowy dyplomatyczny start - pisze w poniedziałek AP.

Agencja zwraca uwagę, że dotychczas postępowanie Korei Płn. było "notorycznie nieobliczalne", więc trudno przewidzieć, jaki kurs kraj ten obierze obecnie. Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague przekazał Phenianowi kondolencje, ale też podkreślił, że objęcie przywództwa przez Kim Dzong Una, najmłodszego syna zmarłego, "może być punktem zwrotnym dla Korei Północnej".

Hague wyraził nadzieję, że nowe kierownictwo zorientuje się, iż współdziałanie ze wspólnotą międzynarodową "otwiera najlepsze perspektywy poprawy życia zwykłych ludzi w Korei Północnej". W oświadczeniu wydanym w związku ze śmiercią Kim Dzong Ila Hague wezwał też Phenian do wznowienia międzynarodowych rozmów na temat jego programu nuklearnego.

Także rzecznik niemieckiego MSZ Dirk Augustin wyraził opinię, że w Korei Północnej może dojść do zmian. "Mamy wobec Korei Północnej jednoznaczne żądania" - dodał, wymieniając poniechanie przez Phenian programu nuklearnego, poprawę katastrofalnej sytuacji ludności oraz przeprowadzenie reform gospodarczych i politycznych.

Szef dyplomacji francuskiej Alain Juppe wyraził nadzieję, że "pewnego dnia naród Korei Północnej będzie mógł odzyskać swoją wolność" po śmierci Kim Dzong Ila, który rządził krajem od 1994 roku. W reakcji na informację o "najszczerszych kondolencjach", przekazanych Phenianowi przez władze chińskie, Juppe oświadczył, że takiego smutku "nie podziela". "Śmierć człowieka nigdy nie sprawia radości, ale cierpienie narodu mnie zasmuca; to jest ważne" - podkreślił szef francuskiej

dyplomacji w Bordeaux. Zaznaczył, że francuskie władze będą "bardzo uważnie przyglądać się konsekwencjom sukcesji" w Korei Północnej. Podkreślił, że Korea Północna jest "reżimem całkowicie zamkniętym, jednym z ostatnich w świecie reżimów komunistycznych", który w dodatku posiada broń atomową. "Z tego powodu jesteśmy czujni" – dodał. Juppe zaznaczył, że "dialog z Koreą Północną odnotowuje wzloty i upadki", ale należy go kontynuować, aby "Korea Północna wyrzekła się broni atomowej".

Minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt napisał na Twitterze: "Śmierć dyktatora zawsze oznacza czas niepewności dla dyktatury. A Korea Północna jest najcięższą dyktaturą naszych czasów".

Na wiadomość o śmierci Kim Dzong Ila Korea Południowa postawiła swe wojska w stan pogotowia, a prezydent Li Miung Bak zwołał posiedzenie rady bezpieczeństwa narodowego. Analogicznie postąpił premier Japonii Yoshihiko Noda. Biały Dom poinformował, że jest w stałym kontakcie z Tokio i Seulem oraz podkreślił zainteresowanie Stanów Zjednoczonych stabilnością na Półwyspie Koreańskim i troskę o bezpieczeństwo Korei Południowej.

Kierownictwo chińskie wydało oświadczenie, w którym wyrażono przekonanie, że "naród północnokoreański zgodnie z wolą Kim Dzong Ila zjednoczy się wokół Partii Pracy Korei i pod przewodnictwem Kim Dzong Una zmieni swój ból w siłę". AP odnotowuje, że Chiny od dawna starały się przekonać Koreę Północną do reform gospodarczych i że śmierć Kim Dzong Ila daje nadzieję, iż Phenian zacznie teraz słuchać tych rad.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził przekonanie, że śmierć Kim Dzong Ila, która - jak zaznaczył - jest wielką stratą dla narodu północnokoreańskiego, nie odbije się na rozwoju przyjaznych stosunków między Koreą Północną a Rosją.

Ekspert: przed Kim Dzong Unem trudne wyzwania

Kim Dzong Un, obejmując przywództwo w Korei Płn. będzie musiał sprostać wielu trudnym wyzwaniom - uważa dr Marceli Burdelski z Centrum Studiów Azji Wschodniej. Wymienił politykę wewnętrzną, w tym gospodarczą oraz międzynarodową, w tym stosunki z Koreą Płd. i USA.

Według eksperta rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim po śmierci Kim Dzong Ila zależeć będzie także od polityki Korei Płd.

"Taka śmierć (Kim Dzong Ila) może być punktem zwrotnym, które stosunki międzykoreańskie może poprawić, postawić je w nowym świetle, ale wcale nie musi. To ważny element, jak stosunki obu państw się potoczą" - powiedział Burdelski.

Według niego, aparat partyjny Korei Płn. od dłuższego czasu brał pod uwagę to, iż sukcesorem Kim Dzong Ila będzie właśnie jego najmłodszy syn, 29-letni Kim Dzong Un.

"Już w czasie mojej ubiegłorocznej wizyty w Korei Płn. funkcjonariusze wysokich szczebli MSZ i komitetu centralnego komunistycznej partii mówili, że Kim Dzong Un reprezentuje trzecie pokolenie przywódców i posiadł mądrość, jaką posiadali jego dziadek - Kim Ir Sen i ojciec - Kim Dzong Il. Byli przekonani, że będzie on kontynuował ich dzieło" - powiedział Burdelski.

Jak dodał, Kim Dzong Un, wykształcony w Szwajcarii, absolwent kuźni kadr tamtejszej armii, czyli wojskowej uczelni w Phenianie, stolicy Korei Płn., we wrześniu 2010 r. został mianowany na stopień 4-gwiazdkowego generała, a trzecia konferencja partyjna mianowała go na stanowisko członka komitetu centralnego oraz wiceprzewodniczącego komisji wojskowej.

Ekspert przypomniał, że Korea Płn. boryka się z poważnymi problemami gospodarczymi: system kolektywnych gospodarstw rolnych nie sprawdza się, mimo reformy Kim Dzong Ila z 2002 r. i zezwolenia na prowadzenie działek przyzagrodowych wciąż brakuje żywności, występują przerwy w dostawach energii elektrycznej, także w stolicy kraju, zdewastowana sieć kolejowa wymaga modernizacji. W tym kontekście - jak zaznaczył Burdelski - bardzo ważnym krajem dla Korei Płn. są Chiny, skąd pochodzi większość programów inwestycyjnych i importu, a także pomoc humanitarna.

Burdelski podkreślił, że istotnym elementem, mającym wpływ na sytuację Korei Płn., będą ewentualne dalsze rozmowy w sprawie programu nuklearnego tego państwa - w negocjacjach tych USA w zamian za rezygnację z programu wzbogacania uranu zaproponowały Korei Płn. 240 tys. ton żywności. Burdelski zwrócił uwagę, że od lat celem Korei Płn. w polityce zagranicznej "było przetrwanie w zmienionym świecie", a broń atomowa była traktowana tam "jak polisa ubezpieczeniowa na życie".

"Oczywiście, śmierć takiego przywódcy, jak Kim Dong Il, rodzi wiele problemów. Masowe żale i płacze, które obserwujemy w Korei Płn. trudno zrozumieć, ale trzeba pamiętać, że Kim Dzong Il, a także jego ojciec Kim Ir Sen byli otaczani przez rodaków półboskim kultem. Należy też zdać sobie sprawę, że obywatele Korei Płn. nie mają dostępu do internetu, ani do żadnych mediów zagranicznych. W kulcie dla przywódcy państwa wychowywani są od przedszkola, a Kim Dzong Il był przedstawiany w oficjalnej propagandzie Korei Płn., jako geniusz" - powiedział Burdelski.

Marceli Burdelski jest doktorantem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, adiunktem w Toruńskiej Szkole Wyższej, wykłada też Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie. Jest autorem wielu książek i publikacji naukowych w zakresie stosunków międzynarodowych w regionie Azji i Pacyfiku.

PAP
Fot. PAP/ITAR-TASS

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook