Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co 10 polski noworodek jest wcześniakiem

15.11.2013

Co 10 dziecko rodzące się w Polsce jest wcześniakiem. Te dzieci wymagają często trudnego leczenia i długotrwałej rehabilitacji, ale potrafią też zaskoczyć specjalistów "walecznością" i wolą życia - mówiono podczas piątkowego spotkania w Bytomiu (Śląskie).

Z okazji przypadającego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu zorganizował w jednym z centrów handlowych wystawę oraz wykłady poświęcone dzieciom, które przyszły na świat przed czasem.

"W Polsce rodzi się co roku ok. 28 tys. wcześniaków, a więc co 10 przychodzące na świat dziecko jest dotknięte problemem wcześniactwa. Skala ich problemów jest oczywiście różna. Te dzieci charakteryzuje jednak wola życia. Bardzo ważnym elementem jest też siła, jaką dają im rodzice poprzez swoje optymistyczne nastawienie, ciepło, bezpośredni kontakt" - powiedział neonatolog dr Klaudiusz Bober z bytomskiego szpitala.

"Bardzo ważne jest zapewnienie tym dzieciom po wypisie ze szpitala specjalistycznej opieki i rehabilitacji - profesjonalny i ścisły nadzór neurologiczny, czy okulistyczny nad tymi dziećmi" - dodał.

Jak poinformowała śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Anita Olejek, medyczna granica między poronieniem a porodem to 23 tygodnie i 6 dni ciąży.

"Czasem zdarza się, że i młodsze dzieci przeżyją - ta siła i wola życia jest tak ogromna, że mimo tego, że dziecko ma bardzo niską masę i właściwie według statystyki wydawałoby się, że jest całkowicie pozbawione szans, to jednak żyje. Ratuje się więc wszystkie, które rodzą się z oznakami życia" - podkreśliła.

Przyczyną przedwczesnych porodów są często infekcje, mogą się też do nich przyczyniać nadmierny wysiłek fizyczny ciężarnej, zbyt ciężka praca, stres, palenie papierosów, niewłaściwe odżywianie, czy jej choroby, w tym próchnica zębów.

Na towarzyszącej spotkaniu wystawie zaprezentowano zdjęcia noworodków - wcześniaków oraz przedwcześnie urodzonych starszych dzieci, pomyślnie rehabilitowanych. Można też obejrzeć prace plastyczne pacjentek oddziału patologii ciąży bytomskiego szpitala, wykonane podczas prowadzonych tam zajęć arteterapeutycznych.

W sobotę Światowy Dzień Wcześniaka będzie obchodzony także w Rudzie Śląskiej z inicjatywy Grupy Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków "Wcześniakowo", przy współpracy z Fundacją Wcześniak Rodzice - Rodzicom. Podczas spotkania w miejscowej bibliotece zaplanowano m.in. zabawy muzyczno-rytmiczne prowadzone przez muzykoterapeutów, zabawy z klaunem, zajęcia plastyczne, wspólne czytanie dzieci i rodziców. Będzie też można poznać technikę wykonywania masażu rehabilitacyjnego.

W Rudzie Śląskiej grupa wsparcia rodziców wcześniaków działa od stycznia tego roku. Dzięki temu mogą oni skorzystać z pomocy tych, którzy już przeszli przez trudny czas po przedwczesnych narodzinach dziecka.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

dzieci

,

noworodek

,

szpital

,

rodzice

,

zdrowie

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook