Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ciemna strona wcześniactwa

17.11.2014

Co roku na świecie rodzi się ok. 15 mln wcześniaków, a ponad 1 mln, tj. 3 tys. dziennie umiera z powodu powikłań po przedwczesnym porodzie - przypomina Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, który obchodzony jest 17 listopada.

Według ekspertów WHO po raz pierwszy w historii powikłania wcześniactwa wyprzedziły inne przyczyny zgonów najmłodszych dzieci. Najnowsze statystyki wskazują, że na 6,3 mln zgonów dzieci poniżej 5. roku życia, które miały miejsce w 2013 r., 1,1 mln był spowodowany komplikacjami wcześniactwa. Informację na ten temat opublikował w najnowszych wydaniu tygodnika "Lancet" zespół naukowców pod kierunkiem dr. Roberta Blacka z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. W analizach uczestniczyli również badacze z WHO oraz z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Bezpośrednie powikłania wcześniactwa były odpowiedzialne za 965 tys. zgonów w ciągu pierwszych 28 dni, a dodatkowo za 125 tys. zgonów między pierwszym miesiącem a piątym rokiem życia. Jak podaje WHO, za wcześniaka uważa się dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. Wśród pozostałych najważniejszych przyczyn śmiertelności małych dzieci znalazły się: zapalenie płuc, z powodu którego co roku umiera 935 tys. dzieci przed 5. rokiem życia oraz powikłania porodu - 720 tys. zgonów.

"To oznacza odwrócenie trendów, przejście od infekcji do schorzeń noworodków (jeśli chodzi o przyczyny zgonów dzieci - PAP), zwłaszcza tych związanych z wcześniactwem. To będzie wymagało zupełnie nowego podejścia medycznego i w zakresie zdrowia publicznego" - skomentował dr Joy Lawn z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Jego zdaniem sukces, jaki obserwuje się w walce z chorobami zakaźnymi, dowodzi, że można również skutecznie przeciwdziałać wcześniactwu i jego skutkom, jeśli tylko poczynione zostaną inwestycje w prewencję przedwczesnych narodzin i właściwą opiekę nad wcześniakami.

Podczas Międzynarodowego Forum "Postawmy razem pierwsze kroki", które w dniach 13-14 listopada odbywało się w Warszawie, dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce zwróciła uwagę, że aż 75 proc. zgonów wcześniaków można by zapobiec dzięki wdrażaniu prostych i niedrogich metod, jak np. tzw. kangurowanie oraz stosowanie leków steroidowych u wcześniaków.

Są one jednak stosowane głównie w krajach bogatszych, w których udaje się uratować nawet ponad 90 proc. najmniejszych wcześniaków, gdy w krajach biednych aż 90 proc. dzieci z tej grupy umiera. Dr Miśkiewicz przypomniała, że w 2012 r. WHO wydała raport na temat wcześniactwa, z którego wynika, iż odsetek wcześniaków wśród noworodków waha się zależnie od kraju od 5 proc. do 18 proc.

"Światowe Zgromadzenie Zdrowia (najwyższy organ decyzyjny WHO - PAP) zatwierdziło w maju tego roku globalny plan działania +Każdy noworodek+. Jego wizją jest świat, w którym nie występują zgony noworodków ani poronienia, w którym każda ciąża jest oczekiwana, a każdy poród jest świętowany, kobiety i dzieci przeżywają i potem wiodą pełne i twórcze życie" - mówiła dr Miśkiewicz.

Jak przypomniała współorganizatorka forum, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, w Polsce odsetek dzieci, które rodzą się przedwcześnie, nie zmienia się od kilku lat i wynosi 6-7 proc. wszystkich urodzeń.

Aby wyrównać szanse rozwojowe noworodków urodzonych przed czasem wobec dzieci urodzonych w terminie, polscy neonatolodzy pracują nad stworzeniem sieci ośrodków neonatologicznych, które będą zapewniały wcześniakom kompleksową opiekę wielu specjalistów do 3. roku życia. Jest to o tyle istotne, że skutki zdrowotne przedwczesnych narodzin - w tym zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne, oddechowe czy metaboliczne - mogą ujawniać się jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Specjaliści obecni na forum "Postawmy razem pierwsze kroki" zwracali uwagę, że aby zmniejszyć śmiertelność wcześniaków, konieczne jest zapewnienie im optymalnej profilaktyki infekcji oddechowych.

Prof. Ertl Tibor, prezydent komitetu doradczego ds. neonatologii przy ministrze zdrowia na Węgrzech, przypomniał, że w ponad 60 proc. przypadków infekcji oddechowych u dzieci poniżej 5. Roku życia wywołuje wirus RS (syncytialny wirus oddechowy). Jest on szczególnie groźny dla wcześniaków, dlatego istotne jest zapewnienie tej grupie maluchów profilaktyki w postaci biernej immunizacji, tj. preparatu, który zawiera przeciwciała neutralizujące wirusa.

Prof. Tibor podkreślił, że na Węgrzech rząd docenił znaczenie tej profilaktyki i zaczął ją finansować wszystkim wcześniakom w wieku 32 tygodni i młodszym, a także dzieciom do 2. roku życia z wadami wrodzonymi serca i dysplazją oskrzelową płucną.

"W Polsce kryteria finansowania profilaktyki zakażeń wirusem RS są wciąż bardziej restrykcyjne niż na Węgrzech" - przypomniała prof. Borszewska-Kornacka. Mogą ją otrzymać dzieci, które w momencie immunizacji nie ukończyły pierwszego roku życia i urodziły się przed lub w 28. tygodniu ciąży lub mają dysplazję oskrzelowo-płucną.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]


Słowa kluczowe:

niemowlak

,

raport

,

medycyna

,

lekarze

,

WHO

Warto poczytać

 1. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 2. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 3. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 4. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 5. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 6. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

 7. old-tv-11494161920 16.10.2016

  Węgrzy o wpływie polityki na media

  Dwie trzecie Węgrów uważa, że większy wpływ na media w ich kraju ma rządzący centroprawicowy Fidesz niż lewica - takie są wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez sympatyzujący z opozycją Instytut Publicus.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook