Jedynie prawda jest ciekawa

Chrześcijanie są najbardziej niszczoną grupą religijną

17.01.2016

Chrześcijanie są najbrutalniej dyskryminowaną grupą religijną na świecie, głównie przez islamskich ekstremistów. To wnioski ze "Światowego Indeksu Prześladowań 2016" organizacji "Open Doors".

Liczby zamordowanych z powodu wyznania chrześcijan, jak i atakowanych czy wręcz niszczonych kościołów prawie podwoiły się w porównaniu do poprzedniego roku.

Międzynarodowa i ponadwyznaniowa organizacja "Open Doors" potępiła w opublikowanym "Światowym Indeksie Prześladowań 2016", że obecnie ze względu na wiarę ponad 100 milionów chrześcijan na świecie jest prześladowanych. 

- Jest to największa prześladowana wspólnota wiary - powiedział prezes organizacji Markus Rode przy prezentacji raportu. 

"Open Doors" publikuje "Światowy Indeks Prześladowań" od 1993 roku. Liczby zamordowanych z powodu wyznania chrześcijan, jak i atakowanych czy wręcz niszczonych kościołów prawie podwoiły się w porównaniu do poprzedniego roku. Z raportu wynika, że w monitorowanym okresie zostało zamordowanych 7100 chrześcijan i zaatakowanych 2406 kościołów - podpalanych, wysadzanych w powietrze. Rok wcześniej zanotowano 4344 zamordowanych chrześcijan i 1062 ataków na kościoły.

Raport uwzględnia dane z okresu od listopada 2014 r. do października 2015 z 50 krajów, gdzie, w opinii organizacji, chrześcijanie są najbardziej prześladowani i dyskryminowani. W 35 z 50 krajach uwzględnianych w tworzeniu "Światowego Indeksu Prześladowań" "głównym motorem" prześladowań są radykalne grupy islamskie, jak Boko Haram, somalijska organizacja terrorystyczna Al-Shabaab i Państwo Islamskie (PI).

- W najgorszej sytuacji znajdują się jednak chrześcijanie w Północnej Korei. Autorzy raportu piszą o obozach pracy, torturach i nękaniach. Nigdzie na świecie nie traktuje się chrześcijan tak brutalnie jak w tym kraju - zaznaczają.

Po Korei Płn. na kolejnym miejscach na indeksu plasują się Irak, Erytrea, Afganistan, Syria, Pakistan, Somalia, Sudan, Iran i Libia.

W kategorii "Przemoc wobec chrześcijan" na czoło wysuwa się Pakistan i Republika Nigru. "Ogromną presję" na żyjących tam chrześcijan wywierają imamowie. Udaje im się w krótkim czasie podburzyć przeciwko chrześcijanom tysiące muzułmanów. Ponadto pakistańskie prawo przewiduje karę śmierci za bluźnierstwo, co muzułmanie coraz częściej wykorzystują jako przyzwolenie na prześladowanie mniejszości religijnych. W krajach hinduskich i buddyjskich, jak Indie czy Birma, organizacja "Open Doors" zaobserwowała, że coraz częściej motywowany religijnie nacjonalizm prowadzi do radykalizacji i wyraźnego nasilenia prześladować chrześcijan.

Slaw/ "Deutsche Welle"

[FOTO: freeimages.com]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook